Kyrkovalet 2025

Västerås stift

Stift · 21 september 2025

S blev största nomineringsgrupp med ‎32,40 %‎ av rösterna och 5 av 16 mandat. Valdeltagandet var ‎17,42 %‎.

Kyrkomötet i Västerås stift

NomineringsgruppRösterAndel±Mandat
S16 489‎32,40 %‎‎+0,75‎5
POSK9 478‎18,62 %‎‎−1,65‎3
C7 028‎13,81 %‎‎−1,93‎2‎−1‎
BKS3 017‎5,93 %‎‎+0,75‎1
DGSK3 003‎5,90 %‎‎+3,29‎1‎+1‎
SDSK2 842‎5,58 %‎‎−1,80‎1
ViSK2 606‎5,12 %‎‎−0,69‎1
ÖKA2 192‎4,31 %‎‎+0,36‎1
FiSK1 417‎2,78 %‎‎+1,40‎1‎+1‎
FK1 244‎2,44 %‎‎+0,11‎0
HoJ802‎1,58 %‎ny0
AfS776‎1,52 %‎‎+0,35‎0
Valdeltagande
‎17,42 %‎
2021: ‎18,09 %‎
Röstberättigade
298 242
Giltiga röster
50 894
Ogiltiga röster
1 058
Mandat
16

Stiftsfullmäktige i Västerås stift

NomineringsgruppRösterAndel±Mandat
S16 478‎32,35 %‎‎+0,29‎26‎+1‎
POSK9 778‎19,20 %‎‎−1,69‎16‎−1‎
C7 081‎13,90 %‎‎−1,66‎11‎−1‎
BKS3 043‎5,97 %‎‎+0,83‎5‎+1‎
DGSK2 956‎5,80 %‎‎+3,18‎4‎+2‎
SDSK2 785‎5,47 %‎‎−2,28‎4‎−2‎
ViSK2 605‎5,11 %‎‎−0,68‎4‎−1‎
ÖKA2 152‎4,22 %‎‎+0,28‎3
FiSK1 459‎2,86 %‎‎+1,43‎2‎+1‎
FK1 236‎2,43 %‎‎+0,10‎2
HoJ744‎1,46 %‎ny1
AfS620‎1,22 %‎ny1
Valdeltagande
‎17,42 %‎
2021: ‎18,08 %‎
Röstberättigade
298 242
Giltiga röster
50 937
Ogiltiga röster
1 010
Mandat
79

Karta

Färgen visar största nomineringsgrupp i kyrkomötesvalet. Klicka på ett stift eller en kommun för resultatet där.

Västerås stiftS ‎32,40 %‎

Församlingar i Västerås stift

FörsamlingStörsta gruppRöstberättigadeValdeltagande
Arbogabygdens församlingPOSK‎44,76 %‎7 355‎19,08 %‎
Aspeboda församlingC‎27,83 %‎958‎24,01 %‎
Avesta-Grytnäs församlingS‎38,50 %‎5 893‎16,73 %‎
Bjursås församlingC‎24,60 %‎2 211‎23,93 %‎
Boda församlingS‎31,68 %‎700‎14,71 %‎
By församlingC‎43,58 %‎1 422‎21,59 %‎
Dingtuna-Lillhärads församlingC‎33,05 %‎1 497‎16,30 %‎
Djura församlingPOSK‎60,68 %‎408‎29,17 %‎
Envikens församlingC‎22,60 %‎1 004‎20,92 %‎
Falu Kristine församlingS‎33,40 %‎10 227‎20,72 %‎
Floda församlingC‎25,11 %‎1 088‎21,51 %‎
Folkärna församlingC‎32,91 %‎3 345‎21,29 %‎
Gagnefs församlingS‎30,81 %‎3 633‎19,19 %‎
Gideonsbergs församlingS‎31,08 %‎5 886‎14,51 %‎
Grycksbo församlingS‎41,46 %‎1 069‎15,81 %‎
Grythyttans församlingS‎35,85 %‎786‎21,63 %‎
Gränge-Säfsnäs församlingS‎49,85 %‎4 147‎16,23 %‎
Hallstahammar-Kolbäcks församlingS‎46,13 %‎7 951‎13,21 %‎
Hedemora, Husby och Garpenbergs församlingS‎34,36 %‎7 700‎17,62 %‎
Hällefors-Hjulsjö församlingS‎44,79 %‎2 308‎13,99 %‎
Idre-Särna församlingS‎44,97 %‎1 202‎16,39 %‎
Järna med Nås och Äppelbo församlingPOSK‎47,41 %‎4 270‎20,19 %‎
Kumla, Tärna och Kila församlingC‎33,33 %‎1 636‎19,50 %‎
Kungsåra församlingS‎24,87 %‎3 708‎16,32 %‎
Kungsörs församlingS‎36,76 %‎4 032‎16,74 %‎
Köpingsbygdens församlingS‎33,39 %‎9 691‎13,32 %‎
Leksands församlingPOSK‎29,83 %‎6 149‎19,06 %‎
Lima-Transtrands församlingS‎26,94 %‎2 203‎14,66 %‎
Linde bergslags församlingS‎34,62 %‎7 694‎16,18 %‎
Ljusnarsbergs församlingS‎54,98 %‎2 218‎19,12 %‎
Ludvika församlingS‎45,03 %‎8 162‎16,86 %‎
Malma församlingPOSK‎27,54 %‎2 370‎16,08 %‎
Malungs församlingS‎40,50 %‎4 042‎20,09 %‎
Mockfjärds församlingS‎30,37 %‎1 368‎16,81 %‎
Mora församlingS‎34,98 %‎11 764‎17,27 %‎
Möklinta församlingC‎24,52 %‎672‎24,26 %‎
Nora bergslagsförsamlingS‎33,49 %‎4 787‎19,20 %‎
Norberg-Karbennings församlingS‎47,94 %‎2 763‎17,16 %‎
Norrbo församlingPOSK‎28,67 %‎2 986‎14,70 %‎
Norrby församlingC‎33,33 %‎511‎24,27 %‎
Norrbärke församlingS‎60,56 %‎4 481‎17,16 %‎
Näsby-Fellingsbro församlingS‎30,05 %‎3 568‎18,53 %‎
Ore församlingS‎32,52 %‎666‎18,47 %‎
Orsa församlingS‎27,82 %‎3 635‎18,43 %‎
Rytterne församlingPOSK‎26,74 %‎1 151‎15,38 %‎
Rättviks församlingPOSK‎29,84 %‎5 311‎20,22 %‎
Sala församlingS‎37,15 %‎7 673‎17,18 %‎
Siljansnäs församlingPOSK‎39,93 %‎1 128‎25,80 %‎
Skerike församlingS‎23,43 %‎2 148‎16,57 %‎
Skinnskatteberg med Hed och Gunnilbo församlingS‎42,42 %‎2 281‎16,22 %‎
Stora Kopparbergs församlingS‎30,37 %‎9 280‎23,79 %‎
Stora Tuna församlingS‎41,03 %‎23 702‎15,45 %‎
Sundborns församlingS‎33,42 %‎1 619‎23,47 %‎
Sura-Ramnäs församlingS‎38,45 %‎4 800‎13,44 %‎
Svärdsjö församlingS‎29,16 %‎2 594‎17,85 %‎
Säterbygdens församlingS‎37,49 %‎6 042‎18,49 %‎
Söderbärke församlingS‎42,94 %‎1 528‎22,97 %‎
Tillberga församlingPOSK‎23,87 %‎3 729‎13,14 %‎
Torsångs församlingC‎29,48 %‎1 311‎20,75 %‎
Vika-Hosjö församlingS‎28,02 %‎2 780‎22,63 %‎
Viksängs församlingS‎25,74 %‎7 246‎15,21 %‎
Västanfors-Västervåla församlingPOSK‎51,54 %‎5 429‎13,35 %‎
Västerfärnebo-Fläckebo församlingC‎43,61 %‎1 698‎19,32 %‎
Västerås Badelunda församlingS‎31,71 %‎10 877‎14,15 %‎
Västerås domkyrkoförsamlingPOSK‎27,00 %‎9 479‎18,44 %‎
Västerås Lundby församlingPOSK‎26,57 %‎9 722‎15,59 %‎
Västerås-Barkarö församlingPOSK‎26,63 %‎2 202‎16,12 %‎
Åhls församlingC‎23,58 %‎1 483‎17,06 %‎
Älvdalens församlingS‎37,97 %‎2 878‎19,25 %‎
Önsta församlingS‎31,51 %‎5 985‎20,95 %‎

Om siffrorna

Kyrkomötet har 251 ledamöter och stiften är valkretsar. Sedan 2013 utses två ledamöter av utlandsförsamlingarna i indirekta val, så 249 mandat fördelas efter rösterna. Från 2025 krävs minst 2 procent av rösterna i hela landet för att få mandat.

Rösterna per församling kommer från Svenska kyrkans Excel-filer och summerar exakt till stiften. Kommunerna är summan av församlingarna. En församling i två kommuner räknas till den kommun Svenska kyrkan anger från 2021, och Munkfors har ingen egen församling (Forshaga-Munkfors församling räknas till Forshaga). Några församlingar har inga röster i filen och visas med streck. I Vårgårda pastorat 2025 förstördes valmaterialet av misstag, så kyrkomötesvalet saknar röster där.

Stiften på kartan är sammanslagna kommuner. Botkyrka, Jönköping, Nässjö, Oskarshamn, Laholm och Vänersborg ligger i två stift och ritas i det stift där flest röstberättigade bor.

Nomineringsgrupperna jämförs mellan åren på samma sätt som på Svenska kyrkans resultatsajt, även när de bytt namn. Moderata Samlingspartiet blev Borgerligt alternativ 2013 och Borgerlig kristen samverkan 2025, Folkpartiet liberalerna blev Fria liberaler i Svenska kyrkan och Miljöpartister i Svenska kyrkan blev De Gröna i Svenska kyrkan. Tabellerna visar namnet gruppen hade det året.

Källa: Svenska kyrkans valresultat, resultatsajten (röster och mandat för hela landet och varje stift) och Excel-filerna per församling.