Kyrkovalet 2017

Västerås stift

Stift · 17 september 2017

S blev största nomineringsgrupp med ‎34,00 %‎ av rösterna och 6 av 15 mandat. Valdeltagandet var ‎19,28 %‎.

Kyrkomötet i Västerås stift

NomineringsgruppRösterAndel±Mandat
S21 644‎34,00 %‎‎+0,08‎6
C11 821‎18,57 %‎‎+0,57‎3
POSK11 444‎17,98 %‎‎−0,52‎3
SD5 367‎8,43 %‎‎+3,60‎1
BorgA3 476‎5,46 %‎‎−2,76‎1
ViSK2 545‎4,00 %‎‎+0,87‎1
ÖKA2 170‎3,41 %‎ny0
KR1 530‎2,40 %‎‎−0,59‎0
FK1 322‎2,08 %‎‎−1,97‎0‎−1‎
FiSK1 316‎2,07 %‎‎−1,04‎0‎−1‎
MPSK1 020‎1,60 %‎‎−1,65‎0‎−1‎
Valdeltagande
‎19,28 %‎
2013: ‎12,51 %‎
Röstberättigade
334 877
Giltiga röster
63 655
Ogiltiga röster
904
Mandat
15

Stiftsfullmäktige i Västerås stift

NomineringsgruppRösterAndel±Mandat
S21 702‎34,05 %‎‎−0,13‎27
POSK11 848‎18,59 %‎‎−0,85‎14‎−1‎
C11 731‎18,40 %‎‎+0,11‎15
SD5 176‎8,12 %‎‎+3,64‎6‎+3‎
BorgA3 593‎5,64 %‎‎−1,81‎4‎−2‎
ViSK2 488‎3,90 %‎‎+1,20‎3‎+1‎
ÖKA2 073‎3,25 %‎ny3
KR1 479‎2,32 %‎‎−0,69‎2
FK1 333‎2,09 %‎‎−2,00‎2‎−1‎
FiSK1 314‎2,06 %‎‎−1,03‎2
MPSK1 005‎1,58 %‎‎−1,70‎1‎−2‎
Valdeltagande
‎19,30 %‎
2013: ‎12,52 %‎
Röstberättigade
334 877
Giltiga röster
63 742
Ogiltiga röster
883
Mandat
79

Karta

Färgen visar största nomineringsgrupp i kyrkomötesvalet. Klicka på ett stift eller en kommun för resultatet där.

Västerås stiftS ‎34,00 %‎

Församlingar i Västerås stift

FörsamlingStörsta gruppRöstberättigadeValdeltagande
Arbogabygdens församlingPOSK‎39,54 %‎8 091‎19,63 %‎
Aspeboda församlingC‎32,34 %‎937‎28,71 %‎
Avesta församlingS‎48,96 %‎3 938‎17,78 %‎
Bjursås församlingC‎44,48 %‎2 407‎23,60 %‎
Boda församlingC‎39,88 %‎753‎22,05 %‎
By församlingC‎48,98 %‎1 642‎24,54 %‎
Dingtuna-Lillhärads församlingC‎36,89 %‎1 474‎16,55 %‎
Djura församlingPOSK‎32,93 %‎460‎36,30 %‎
Envikens församlingC‎28,80 %‎1 133‎22,42 %‎
Falu Kristine församlingS‎32,59 %‎10 467‎22,58 %‎
Fellingsbro församlingC‎36,18 %‎2 273‎20,02 %‎
Floda församlingC‎36,06 %‎1 241‎22,00 %‎
Folkärna församlingC‎45,76 %‎3 824‎23,06 %‎
Gagnefs församlingC‎28,67 %‎3 853‎22,63 %‎
Gideonsbergs församlingS‎31,32 %‎6 645‎14,30 %‎
Grycksbo församlingS‎42,80 %‎1 245‎21,77 %‎
Grythyttans församlingS‎47,19 %‎971‎19,26 %‎
Grytnäs församlingS‎38,96 %‎3 084‎20,04 %‎
Gränge-Säfsnäs församlingS‎55,12 %‎4 891‎19,01 %‎
Hallstahammar-Kolbäcks församlingS‎50,88 %‎8 822‎14,36 %‎
Hedemora, Husby och Garpenbergs församlingC‎39,54 %‎8 808‎21,98 %‎
Hällefors-Hjulsjö församlingS‎57,81 %‎2 979‎15,41 %‎
Idre-Särna församlingS‎46,67 %‎1 405‎20,71 %‎
Järna med Nås och Äppelbo församlingPOSK‎37,89 %‎4 655‎21,35 %‎
Kila församlingC‎39,26 %‎588‎23,30 %‎
Kumla församlingC‎44,66 %‎979‎21,35 %‎
Kungsåra församlingC‎23,44 %‎3 513‎19,67 %‎
Kungsörs församlingC‎36,64 %‎4 629‎18,69 %‎
Köpingsbygdens församlingPOSK‎35,62 %‎11 392‎14,05 %‎
Leksands församlingC‎29,89 %‎6 466‎22,35 %‎
Lima-Transtrands församlingC‎30,69 %‎2 227‎18,63 %‎
Linde bergslags församlingS‎39,64 %‎8 968‎16,61 %‎
Ljusnarsbergs församlingS‎45,43 %‎2 819‎16,00 %‎
Ludvika församlingS‎46,10 %‎9 777‎20,64 %‎
Malma församlingPOSK‎34,20 %‎2 606‎18,11 %‎
Malungs församlingS‎43,74 %‎4 523‎21,16 %‎
Mockfjärds församlingS‎27,04 %‎1 478‎22,26 %‎
Mora församlingS‎30,49 %‎12 739‎16,74 %‎
Möklinta församlingC‎56,00 %‎762‎22,97 %‎
Nora bergslagsförsamlingPOSK‎36,87 %‎5 737‎19,17 %‎
Norberg-Karbennings församlingS‎45,22 %‎3 231‎21,11 %‎
Norrbo församlingPOSK‎33,57 %‎3 242‎17,12 %‎
Norrby församlingC‎53,28 %‎520‎26,54 %‎
Norrbärke församlingS‎62,90 %‎4 994‎20,87 %‎
Näsby församlingS‎46,60 %‎1 876‎20,68 %‎
Ore församlingC‎33,54 %‎739‎21,38 %‎
Orsa församlingC‎37,03 %‎4 073‎20,57 %‎
Rytterne församlingPOSK‎29,05 %‎1 161‎15,59 %‎
Rättviks församlingC‎27,51 %‎5 749‎23,71 %‎
Sala församlingS‎36,96 %‎8 694‎18,51 %‎
Siljansnäs församlingPOSK‎28,57 %‎1 201‎30,81 %‎
Skerike församlingS‎24,87 %‎2 343‎17,07 %‎
Skinnskatteberg med Hed och Gunnilbo församlingS‎38,49 %‎2 610‎19,12 %‎
Stora Kopparbergs församlingS‎30,04 %‎10 133‎26,20 %‎
Stora Tuna församlingS‎42,07 %‎26 685‎19,10 %‎
Sundborns församlingS‎35,99 %‎1 782‎24,69 %‎
Sura-Ramnäs församlingS‎45,83 %‎5 655‎14,77 %‎
Svärdsjö församlingC‎27,63 %‎2 799‎21,61 %‎
Säterbygdens församlingS‎37,67 %‎6 738‎20,47 %‎
Söderbärke församlingS‎42,22 %‎1 637‎29,20 %‎
Tillberga församlingS‎26,19 %‎3 962‎16,03 %‎
Torsångs församlingC‎36,10 %‎1 324‎28,63 %‎
Tärna församlingPOSK‎52,83 %‎222‎24,32 %‎
Vika-Hosjö församlingS‎31,75 %‎3 036‎25,10 %‎
Viksängs församlingPOSK‎29,91 %‎6 336‎18,43 %‎
Västanfors-Västervåla församlingPOSK‎56,05 %‎6 578‎16,46 %‎
Västerfärnebo-Fläckebo församlingC‎55,92 %‎1 881‎21,32 %‎
Västerås Badelunda församlingS‎30,63 %‎13 266‎14,28 %‎
Västerås domkyrkoförsamlingPOSK‎26,29 %‎9 480‎18,10 %‎
Västerås Lundby församlingPOSK‎27,43 %‎13 971‎17,22 %‎
Västerås-Barkarö församlingPOSK‎31,13 %‎1 993‎18,36 %‎
Åls församlingC‎31,09 %‎1 708‎23,65 %‎
Älvdalens församlingS‎51,33 %‎3 247‎19,16 %‎
Önsta församlingS‎32,35 %‎6 810‎20,00 %‎

Om siffrorna

Kyrkomötet har 251 ledamöter och stiften är valkretsar. Sedan 2013 utses två ledamöter av utlandsförsamlingarna i indirekta val, så 249 mandat fördelas efter rösterna. Från 2025 krävs minst 2 procent av rösterna i hela landet för att få mandat.

Rösterna per församling kommer från Svenska kyrkans Excel-filer och summerar exakt till stiften. Kommunerna är summan av församlingarna. En församling i två kommuner räknas till den kommun Svenska kyrkan anger från 2021, och Munkfors har ingen egen församling (Forshaga-Munkfors församling räknas till Forshaga). Några församlingar har inga röster i filen och visas med streck. I Vårgårda pastorat 2025 förstördes valmaterialet av misstag, så kyrkomötesvalet saknar röster där.

Stiften på kartan är sammanslagna kommuner. Botkyrka, Jönköping, Nässjö, Oskarshamn, Laholm och Vänersborg ligger i två stift och ritas i det stift där flest röstberättigade bor.

Nomineringsgrupperna jämförs mellan åren på samma sätt som på Svenska kyrkans resultatsajt, även när de bytt namn. Moderata Samlingspartiet blev Borgerligt alternativ 2013 och Borgerlig kristen samverkan 2025, Folkpartiet liberalerna blev Fria liberaler i Svenska kyrkan och Miljöpartister i Svenska kyrkan blev De Gröna i Svenska kyrkan. Tabellerna visar namnet gruppen hade det året.

Källa: Svenska kyrkans valresultat, resultatsajten (röster och mandat för hela landet och varje stift) och Excel-filerna per församling.