Kyrkovalet 2013

Västerås stift

Stift · 15 september 2013

S blev största nomineringsgrupp med ‎33,92 %‎ av rösterna och 6 av 18 mandat. Valdeltagandet var ‎12,51 %‎.

Kyrkomötet i Västerås stift

NomineringsgruppRösterAndel±Mandat
S14 916‎33,92 %‎‎−0,05‎6
POSK8 134‎18,50 %‎‎+1,07‎3
C7 917‎18,00 %‎‎−0,82‎3
BorgA3 615‎8,22 %‎‎−4,12‎1‎−1‎
SD2 124‎4,83 %‎‎+3,37‎1‎+1‎
FK1 780‎4,05 %‎‎+0,81‎1
MP1 430‎3,25 %‎‎+0,99‎1‎+1‎
ViSK1 376‎3,13 %‎‎+1,47‎1‎+1‎
FiSK1 368‎3,11 %‎‎−0,65‎1
KR1 316‎2,99 %‎‎−1,75‎0‎−1‎
Valdeltagande
‎12,51 %‎
2009: ‎11,90 %‎
Röstberättigade
359 786
Giltiga röster
43 976
Ogiltiga röster
1 045
Mandat
18

Stiftsfullmäktige i Västerås stift

NomineringsgruppRösterAndel±Mandat
S15 067‎34,17 %‎‎−0,20‎27
POSK8 569‎19,44 %‎‎+1,59‎15‎+1‎
C8 064‎18,29 %‎‎−1,08‎15
BorgA3 284‎7,45 %‎‎−5,24‎6‎−4‎
SD1 976‎4,48 %‎ny3
FK1 804‎4,09 %‎‎+0,89‎3
MP1 443‎3,27 %‎‎+1,02‎3‎+1‎
FiSK1 365‎3,10 %‎‎−0,72‎2‎−1‎
KR1 327‎3,01 %‎‎−1,38‎2‎−2‎
ViSK1 191‎2,70 %‎‎+1,02‎2‎+1‎
Valdeltagande
‎12,52 %‎
2009: ‎11,89 %‎
Röstberättigade
359 786
Giltiga röster
44 090
Ogiltiga röster
971
Mandat
78

Karta

Färgen visar största nomineringsgrupp i kyrkomötesvalet. Klicka på ett stift eller en kommun för resultatet där.

Västerås stiftS ‎33,92 %‎

Församlingar i Västerås stift

FörsamlingStörsta gruppRöstberättigadeValdeltagande
Arbogabygdens församlingPOSK‎44,02 %‎8 642‎14,07 %‎
Aspeboda församlingS‎23,45 %‎964‎15,87 %‎
Avesta församlingS‎50,29 %‎4 399‎12,09 %‎
Bjursås församlingC‎42,40 %‎2 464‎14,33 %‎
Boda församlingC‎44,94 %‎814‎11,30 %‎
By församlingC‎54,52 %‎1 763‎19,74 %‎
Dingtuna-Lillhärads församlingC‎35,43 %‎1 550‎11,35 %‎
Djura församlingS‎30,08 %‎488‎26,02 %‎
Envikens församlingC‎32,12 %‎1 177‎14,87 %‎
Falu Kristine församlingPOSK‎30,00 %‎10 976‎12,48 %‎
Fellingsbro församlingC‎34,09 %‎2 386‎13,96 %‎
Floda församlingC‎32,26 %‎1 303‎17,73 %‎
Folkärna församlingC‎47,88 %‎4 127‎17,54 %‎
Gagnefs församlingC‎28,84 %‎4 044‎13,70 %‎
Gideonsbergs församlingS‎31,16 %‎6 945‎8,32 %‎
Grycksbo församlingS‎39,33 %‎1 333‎11,33 %‎
Grythyttans församlingS‎48,91 %‎1 063‎15,05 %‎
Grytnäs församlingS‎39,69 %‎3 367‎13,57 %‎
Gränge-Säfsnäs församlingS‎55,02 %‎5 364‎11,74 %‎
Guldsmedshyttans församlingS‎51,04 %‎1 767‎11,15 %‎
Hallstahammar-Kolbäcks församlingS‎51,42 %‎9 339‎10,38 %‎
Hedemora-Garpenbergs församlingS‎36,06 %‎7 509‎15,01 %‎
Husby församlingC‎49,86 %‎2 160‎17,18 %‎
Hällefors-Hjulsjö församlingS‎59,74 %‎3 425‎9,43 %‎
Idre-Särna församlingS‎53,69 %‎1 543‎16,46 %‎
Järna med Nås och Äppelbo församlingPOSK‎39,33 %‎4 908‎15,77 %‎
Kila församlingC‎36,78 %‎619‎14,22 %‎
Kumla församlingC‎54,11 %‎1 052‎14,45 %‎
Kungsåra församlingC‎22,84 %‎3 548‎12,82 %‎
Kungsörs församlingC‎41,89 %‎4 997‎13,57 %‎
Köpingsbygdens församlingPOSK‎36,36 %‎12 327‎10,08 %‎
Leksands församlingC‎31,10 %‎6 723‎12,73 %‎
Lima-Transtrands församlingS‎37,50 %‎2 406‎13,80 %‎
Linde bergslags församlingS‎36,04 %‎8 170‎10,84 %‎
Ljusnarsbergs församlingS‎39,62 %‎3 234‎11,97 %‎
Ludvika församlingS‎50,41 %‎10 720‎12,82 %‎
Malma församlingPOSK‎31,86 %‎2 761‎13,29 %‎
Malungs församlingS‎43,77 %‎4 848‎15,92 %‎
Mockfjärds församlingS‎24,78 %‎1 535‎15,50 %‎
Mora församlingC‎28,63 %‎13 642‎11,35 %‎
Möklinta församlingC‎60,96 %‎826‎17,92 %‎
Nora bergslagsförsamlingPOSK‎48,63 %‎6 265‎11,36 %‎
Norberg-Karbennings församlingS‎35,73 %‎3 544‎16,25 %‎
Norrbo församlingPOSK‎27,75 %‎3 422‎12,83 %‎
Norrby församlingC‎58,41 %‎540‎21,30 %‎
Norrbärke församlingS‎59,80 %‎5 441‎13,29 %‎
Näsby församlingS‎50,98 %‎2 036‎15,62 %‎
Ore församlingS‎35,34 %‎812‎16,63 %‎
Orsa församlingS‎31,47 %‎4 441‎13,53 %‎
Rytterne församlingPOSK‎40,34 %‎1 168‎10,36 %‎
Rättviks församlingC‎29,79 %‎6 142‎14,05 %‎
Sala församlingS‎37,07 %‎9 235‎11,46 %‎
Siljansnäs församlingC‎31,73 %‎1 309‎20,55 %‎
Skerike församlingPOSK‎26,71 %‎2 670‎11,01 %‎
Skinnskatteberg med Hed och Gunnilbo församlingS‎35,20 %‎2 906‎13,15 %‎
Stora Kopparbergs församlingPOSK‎31,95 %‎10 873‎13,77 %‎
Stora Tuna församlingS‎43,14 %‎28 870‎11,31 %‎
Sundborns församlingS‎48,08 %‎1 881‎17,22 %‎
Sura-Ramnäs församlingS‎45,80 %‎6 172‎11,41 %‎
Svärdsjö församlingC‎29,93 %‎3 010‎13,99 %‎
Säterbygdens församlingS‎38,21 %‎7 128‎11,85 %‎
Söderbärke församlingS‎40,44 %‎1 787‎18,58 %‎
Tillberga församlingS‎31,47 %‎4 243‎10,21 %‎
Torsångs församlingC‎36,80 %‎1 351‎17,10 %‎
Tärna församlingPOSK‎52,08 %‎232‎20,69 %‎
Vika-Hosjö församlingS‎32,70 %‎3 248‎13,08 %‎
Viksängs församlingPOSK‎37,87 %‎5 842‎11,13 %‎
Västanfors-Västervåla församlingPOSK‎58,18 %‎7 406‎12,75 %‎
Västerfärnebo-Fläckebo församlingFK‎46,60 %‎2 020‎25,79 %‎
Västerås Badelunda församlingS‎29,98 %‎14 254‎9,11 %‎
Västerås domkyrkoförsamlingPOSK‎27,56 %‎9 749‎11,69 %‎
Västerås Lundby församlingPOSK‎29,33 %‎15 922‎10,22 %‎
Västerås-Barkarö församlingPOSK‎35,65 %‎1 855‎11,81 %‎
Åls församlingS‎25,87 %‎1 848‎15,04 %‎
Älvdalens församlingS‎56,63 %‎3 470‎12,39 %‎
Önsta församlingPOSK‎34,58 %‎7 466‎11,83 %‎

Om siffrorna

Kyrkomötet har 251 ledamöter och stiften är valkretsar. Sedan 2013 utses två ledamöter av utlandsförsamlingarna i indirekta val, så 249 mandat fördelas efter rösterna. Från 2025 krävs minst 2 procent av rösterna i hela landet för att få mandat.

Rösterna per församling kommer från Svenska kyrkans Excel-filer och summerar exakt till stiften. Kommunerna är summan av församlingarna. En församling i två kommuner räknas till den kommun Svenska kyrkan anger från 2021, och Munkfors har ingen egen församling (Forshaga-Munkfors församling räknas till Forshaga). Några församlingar har inga röster i filen och visas med streck. I Vårgårda pastorat 2025 förstördes valmaterialet av misstag, så kyrkomötesvalet saknar röster där.

Stiften på kartan är sammanslagna kommuner. Botkyrka, Jönköping, Nässjö, Oskarshamn, Laholm och Vänersborg ligger i två stift och ritas i det stift där flest röstberättigade bor.

Nomineringsgrupperna jämförs mellan åren på samma sätt som på Svenska kyrkans resultatsajt, även när de bytt namn. Moderata Samlingspartiet blev Borgerligt alternativ 2013 och Borgerlig kristen samverkan 2025, Folkpartiet liberalerna blev Fria liberaler i Svenska kyrkan och Miljöpartister i Svenska kyrkan blev De Gröna i Svenska kyrkan. Tabellerna visar namnet gruppen hade det året.

Källa: Svenska kyrkans valresultat, resultatsajten (röster och mandat för hela landet och varje stift) och Excel-filerna per församling.