Kyrkovalet 2021

Västerås stift

Stift · 19 september 2021

S blev största nomineringsgrupp med ‎31,65 %‎ av rösterna och 5 av 15 mandat. Valdeltagandet var ‎18,09 %‎.

Kyrkomötet i Västerås stift

NomineringsgruppRösterAndel±Mandat
S17 674‎31,65 %‎‎−2,35‎5‎−1‎
POSK11 322‎20,27 %‎‎+2,30‎3
C8 791‎15,74 %‎‎−2,83‎3
SD4 122‎7,38 %‎‎−1,05‎1
ViSK3 245‎5,81 %‎‎+1,81‎1
BorgA2 892‎5,18 %‎‎−0,28‎1
ÖKA2 206‎3,95 %‎‎+0,54‎1‎+1‎
MPSKDG1 459‎2,61 %‎‎+1,01‎0
KR1 394‎2,50 %‎‎+0,09‎0
FK1 306‎2,34 %‎‎+0,26‎0
FiSK774‎1,39 %‎‎−0,68‎0
AfS658‎1,18 %‎ny0
Valdeltagande
‎18,09 %‎
2017: ‎19,28 %‎
Röstberättigade
314 488
Giltiga röster
55 843
Ogiltiga röster
1 058
Mandat
15

Stiftsfullmäktige i Västerås stift

NomineringsgruppRösterAndel±Mandat
S17 891‎32,06 %‎‎−1,99‎25‎−2‎
POSK11 657‎20,89 %‎‎+2,30‎17‎+3‎
C8 685‎15,56 %‎‎−2,84‎12‎−3‎
SD4 324‎7,75 %‎‎−0,37‎6
ViSK3 233‎5,79 %‎‎+1,89‎5‎+2‎
BorgA2 870‎5,14 %‎‎−0,49‎4
ÖKA2 203‎3,95 %‎‎+0,70‎3
MPSKDG1 463‎2,62 %‎‎+1,04‎2‎+1‎
KR1 381‎2,47 %‎‎+0,15‎2
FK1 297‎2,32 %‎‎+0,23‎2
FiSK802‎1,44 %‎‎−0,62‎1‎−1‎
Valdeltagande
‎18,08 %‎
2017: ‎19,30 %‎
Röstberättigade
314 488
Giltiga röster
55 806
Ogiltiga röster
1 046
Mandat
79

Karta

Färgen visar största nomineringsgrupp i kyrkomötesvalet. Klicka på ett stift eller en kommun för resultatet där.

Västerås stiftS ‎31,65 %‎

Församlingar i Västerås stift

FörsamlingStörsta gruppRöstberättigadeValdeltagande
Arbogabygdens församlingPOSK‎39,86 %‎7 770‎20,14 %‎
Aspeboda församlingC‎27,16 %‎956‎24,37 %‎
Avesta församlingS‎37,76 %‎3 346‎18,11 %‎
Bjursås församlingC‎30,15 %‎2 309‎23,99 %‎
Boda församlingS‎30,15 %‎739‎18,67 %‎
By församlingC‎53,85 %‎1 497‎20,84 %‎
Dingtuna-Lillhärads församlingC‎34,04 %‎1 523‎15,63 %‎
Djura församlingPOSK‎59,09 %‎440‎30,45 %‎
Envikens församlingPOSK‎30,19 %‎1 059‎20,49 %‎
Falu Kristine församlingS‎32,87 %‎10 391‎20,47 %‎
Fellingsbro församlingC‎35,19 %‎2 087‎21,23 %‎
Floda församlingS‎26,96 %‎1 188‎19,95 %‎
Folkärna församlingC‎38,37 %‎3 568‎21,02 %‎
Gagnefs församlingS‎25,61 %‎3 697‎19,64 %‎
Gideonsbergs församlingS‎26,73 %‎6 219‎14,41 %‎
Grycksbo församlingS‎43,72 %‎1 131‎19,36 %‎
Grythyttans församlingS‎39,86 %‎853‎16,76 %‎
Grytnäs församlingS‎30,98 %‎2 929‎20,66 %‎
Gränge-Säfsnäs församlingS‎50,58 %‎4 512‎17,49 %‎
Hallstahammar-Kolbäcks församlingS‎48,61 %‎8 440‎14,38 %‎
Hedemora, Husby och Garpenbergs församlingS‎33,20 %‎8 127‎19,20 %‎
Hällefors-Hjulsjö församlingS‎42,00 %‎2 628‎16,36 %‎
Idre-Särna församlingS‎47,56 %‎1 302‎17,59 %‎
Järna med Nås och Äppelbo församlingPOSK‎44,39 %‎4 394‎19,78 %‎
Kila församlingC‎38,10 %‎564‎22,52 %‎
Kumla församlingC‎35,16 %‎913‎23,99 %‎
Kungsåra församlingS‎22,44 %‎3 696‎17,13 %‎
Kungsörs församlingS‎32,91 %‎4 360‎16,42 %‎
Köpingsbygdens församlingPOSK‎33,80 %‎10 407‎14,08 %‎
Leksands församlingPOSK‎28,00 %‎6 331‎20,17 %‎
Lima-Transtrands församlingS‎27,36 %‎2 163‎15,35 %‎
Linde bergslags församlingS‎34,02 %‎8 353‎15,99 %‎
Ljusnarsbergs församlingS‎42,97 %‎2 542‎15,30 %‎
Ludvika församlingS‎47,41 %‎8 790‎18,41 %‎
Malma församlingPOSK‎31,98 %‎2 500‎19,12 %‎
Malungs församlingS‎41,54 %‎4 272‎19,52 %‎
Mockfjärds församlingS‎26,84 %‎1 442‎19,83 %‎
Mora församlingS‎27,61 %‎12 188‎15,39 %‎
Möklinta församlingC‎41,25 %‎697‎23,53 %‎
Nora bergslagsförsamlingS‎32,00 %‎5 242‎20,43 %‎
Norberg-Karbennings församlingS‎29,86 %‎2 956‎17,86 %‎
Norrbo församlingPOSK‎30,94 %‎3 102‎15,99 %‎
Norrby församlingC‎44,26 %‎507‎24,65 %‎
Norrbärke församlingS‎61,51 %‎4 715‎18,90 %‎
Näsby församlingS‎40,72 %‎1 756‎19,42 %‎
Ore församlingC‎29,85 %‎707‎19,09 %‎
Orsa församlingC‎39,07 %‎3 812‎18,91 %‎
Rytterne församlingPOSK‎27,42 %‎1 164‎16,41 %‎
Rättviks församlingPOSK‎25,65 %‎5 525‎20,63 %‎
Sala församlingS‎39,85 %‎8 105‎18,54 %‎
Siljansnäs församlingPOSK‎32,24 %‎1 179‎28,92 %‎
Skerike församlingPOSK‎27,50 %‎2 137‎17,08 %‎
Skinnskatteberg med Hed och Gunnilbo församlingS‎41,43 %‎2 462‎17,67 %‎
Stora Kopparbergs församlingS‎26,88 %‎9 560‎23,55 %‎
Stora Tuna församlingS‎41,19 %‎24 961‎17,97 %‎
Sundborns församlingS‎36,51 %‎1 667‎22,38 %‎
Sura-Ramnäs församlingS‎39,24 %‎5 286‎13,17 %‎
Svärdsjö församlingS‎22,49 %‎2 717‎18,92 %‎
Säterbygdens församlingS‎33,58 %‎6 267‎19,66 %‎
Söderbärke församlingS‎39,95 %‎1 593‎25,24 %‎
Tillberga församlingS‎25,77 %‎3 840‎14,61 %‎
Torsångs församlingS‎30,84 %‎1 335‎25,32 %‎
Tärna församling220–
Vika-Hosjö församlingS‎28,66 %‎2 901‎21,37 %‎
Viksängs församlingPOSK‎32,47 %‎6 924‎15,19 %‎
Västanfors-Västervåla församlingPOSK‎70,46 %‎5 947‎15,50 %‎
Västerfärnebo-Fläckebo församlingC‎39,22 %‎1 775‎23,49 %‎
Västerås Badelunda församlingPOSK‎26,95 %‎11 721‎14,18 %‎
Västerås domkyrkoförsamlingPOSK‎31,76 %‎10 064‎17,60 %‎
Västerås Lundby församlingPOSK‎28,58 %‎10 790‎16,42 %‎
Västerås-Barkarö församlingPOSK‎29,84 %‎2 228‎16,92 %‎
Åhls församlingPOSK‎27,86 %‎1 577‎20,67 %‎
Älvdalens församlingS‎42,86 %‎3 086‎19,54 %‎
Önsta församlingPOSK‎29,89 %‎6 337‎19,87 %‎

Om siffrorna

Kyrkomötet har 251 ledamöter och stiften är valkretsar. Sedan 2013 utses två ledamöter av utlandsförsamlingarna i indirekta val, så 249 mandat fördelas efter rösterna. Från 2025 krävs minst 2 procent av rösterna i hela landet för att få mandat.

Rösterna per församling kommer från Svenska kyrkans Excel-filer och summerar exakt till stiften. Kommunerna är summan av församlingarna. En församling i två kommuner räknas till den kommun Svenska kyrkan anger från 2021, och Munkfors har ingen egen församling (Forshaga-Munkfors församling räknas till Forshaga). Några församlingar har inga röster i filen och visas med streck. I Vårgårda pastorat 2025 förstördes valmaterialet av misstag, så kyrkomötesvalet saknar röster där.

Stiften på kartan är sammanslagna kommuner. Botkyrka, Jönköping, Nässjö, Oskarshamn, Laholm och Vänersborg ligger i två stift och ritas i det stift där flest röstberättigade bor.

Nomineringsgrupperna jämförs mellan åren på samma sätt som på Svenska kyrkans resultatsajt, även när de bytt namn. Moderata Samlingspartiet blev Borgerligt alternativ 2013 och Borgerlig kristen samverkan 2025, Folkpartiet liberalerna blev Fria liberaler i Svenska kyrkan och Miljöpartister i Svenska kyrkan blev De Gröna i Svenska kyrkan. Tabellerna visar namnet gruppen hade det året.

Källa: Svenska kyrkans valresultat, resultatsajten (röster och mandat för hela landet och varje stift) och Excel-filerna per församling.