Alla partier

Medborgerlig Samling

Riksdagsval 2022

Medborgerlig Samling fick 0,20 % (12 882 röster).

Bästa valet 2018–2026 var 2018 med 0,20 %. Sämsta var 2026 med 0,06 %.

Se hela Riksdagsval 2022

Starkast i Riksdagsval 2022

Medborgerlig Samling fick högst andel i Österåker (0,43 %) i riksdagsvalet 2022.

Färg visar partiets andel. Hovra eller klicka på ett område.

Resultat per område

Alla län, kommuner eller valdistrikt. Sök på namn, sortera kolumnerna, jämför med partiets resultat i hela valet.

#
1Österåker · Stockholm0,43%129+0,2
2Ljusnarsberg · Örebro0,42%12+0,2
3Höör · Skåne0,41%45+0,2
4Solna · Stockholm0,38%192+0,2
5Bollebygd · Västra Götaland0,38%24+0,2
6Danderyd · Stockholm0,37%80+0,2
7Ekerö · Stockholm0,37%67+0,2
8Linköping · Östergötland0,33%355+0,1
9Sundbyberg · Stockholm0,33%100+0,1
10Botkyrka · Stockholm0,31%136+0,1
11Lidingö · Stockholm0,31%98+0,1
12Vallentuna · Stockholm0,31%66+0,1
13Åre · Jämtland0,31%24+0,1
14Stockholm · Stockholm0,29%1 760+0,1
15Salem · Stockholm0,29%29+0,1
16Täby · Stockholm0,28%136+0,1
17Sigtuna · Stockholm0,28%71+0,1
18Grums · Värmland0,28%16+0,1
19Strömstad · Västra Götaland0,28%20+0,1
20Knivsta · Uppsala0,27%33+0,1
21Järfälla · Stockholm0,27%124+0,1
22Uppsala · Uppsala0,27%407+0,1
23Skellefteå · Västerbotten0,27%129+0,1
24Nordanstig · Gävleborg0,27%16+0,1
25Heby · Uppsala0,26%24+0,1

Visar 1–25 av 287

Kandidater

Personkryss i 29 valkretsar i Riksdagsval 2022.

Se kandidater
Medborgerlig Samling: 0,20 % · Riksdagsval 2022 | Valhistorik