Alla partier

Medborgerlig Samling

MED · Partikod: 1296

Riksdagsval 2018

Medborgerlig Samling fick 0,20 % (13 056 röster).

Bästa valet 2018–2026 var 2018 med 0,20 %. Sämsta var 2026 med 0,06 %.

Se hela Riksdagsval 2018

Starkast i Riksdagsval 2018

Medborgerlig Samling fick högst andel i Sorsele (0,53 %) i riksdagsvalet 2018.

Färg visar partiets andel. Hovra eller klicka på ett område.

Resultat per område

Alla län, kommuner eller valdistrikt. Sök på namn, sortera kolumnerna, jämför med partiets resultat i hela valet.

#
1Sorsele · Västerbotten0,53%8+0,3
2Lund · Skåne0,40%316+0,2
3Lidingö · Stockholm0,36%112+0,2
4Solna · Stockholm0,36%180+0,2
5Danderyd · Stockholm0,36%78+0,2
6Täby · Stockholm0,35%164+0,2
7Salem · Stockholm0,34%34+0,1
8Linköping · Östergötland0,34%357+0,1
9Mora · Dalarna0,33%45+0,1
10Höör · Skåne0,32%34+0,1
11Tyresö · Stockholm0,31%94+0,1
12Ekerö · Stockholm0,31%55+0,1
13Vaxholm · Stockholm0,31%25+0,1
14Österåker · Stockholm0,31%85+0,1
15Eslöv · Skåne0,30%63+0,1
16Nacka · Stockholm0,30%193+0,1
17Sollentuna · Stockholm0,30%131+0,1
18Upplands-Bro · Stockholm0,29%48+0,1
19Huddinge · Stockholm0,29%177+0,1
20Stockholm · Stockholm0,29%1 752+0,1
21Ystad · Skåne0,28%59+0,1
22Skövde · Västra Götaland0,28%103+0,1
23Laholm · Halland0,28%46+0,1
24Torsås · Kalmar0,28%13+0,1
25Uppsala · Uppsala0,27%389+0,1

Visar 1–25 av 282