Medborgerlig Samling
MED · Partikod: 1296
Valda ledamöter och personkryssRiksdagsval 2022
Medborgerlig Samling fick 0,20 % (12 882 röster).
Bästa valet 2018–2026 var 2018 med 0,20 %. Sämsta var 2026 med 0,06 %.
Se hela Riksdagsval 2022Starkast i Riksdagsval 2022
Medborgerlig Samling fick högst andel i Österåker (0,43 %) i riksdagsvalet 2022.
Färg visar partiets andel. Hovra eller klicka på ett område.
Resultat per område
Alla län, kommuner eller valdistrikt. Sök på namn, sortera kolumnerna, jämför med partiets resultat i hela valet.
| # | ||||
|---|---|---|---|---|
| 1 | Österåker · Stockholm | 0,43% | 129 | +0,2 |
| 2 | Ljusnarsberg · Örebro | 0,42% | 12 | +0,2 |
| 3 | Höör · Skåne | 0,41% | 45 | +0,2 |
| 4 | Solna · Stockholm | 0,38% | 192 | +0,2 |
| 5 | Bollebygd · Västra Götaland | 0,38% | 24 | +0,2 |
| 6 | Danderyd · Stockholm | 0,37% | 80 | +0,2 |
| 7 | Ekerö · Stockholm | 0,37% | 67 | +0,2 |
| 8 | Linköping · Östergötland | 0,33% | 355 | +0,1 |
| 9 | Sundbyberg · Stockholm | 0,33% | 100 | +0,1 |
| 10 | Botkyrka · Stockholm | 0,31% | 136 | +0,1 |
| 11 | Lidingö · Stockholm | 0,31% | 98 | +0,1 |
| 12 | Vallentuna · Stockholm | 0,31% | 66 | +0,1 |
| 13 | Åre · Jämtland | 0,31% | 24 | +0,1 |
| 14 | Stockholm · Stockholm | 0,29% | 1 760 | +0,1 |
| 15 | Salem · Stockholm | 0,29% | 29 | +0,1 |
| 16 | Täby · Stockholm | 0,28% | 136 | +0,1 |
| 17 | Sigtuna · Stockholm | 0,28% | 71 | +0,1 |
| 18 | Grums · Värmland | 0,28% | 16 | +0,1 |
| 19 | Strömstad · Västra Götaland | 0,28% | 20 | +0,1 |
| 20 | Knivsta · Uppsala | 0,27% | 33 | +0,1 |
| 21 | Järfälla · Stockholm | 0,27% | 124 | +0,1 |
| 22 | Uppsala · Uppsala | 0,27% | 407 | +0,1 |
| 23 | Skellefteå · Västerbotten | 0,27% | 129 | +0,1 |
| 24 | Nordanstig · Gävleborg | 0,27% | 16 | +0,1 |
| 25 | Heby · Uppsala | 0,26% | 24 | +0,1 |
Visar 1–25 av 287
Kandidater
Personkryss i 29 valkretsar i Riksdagsval 2022.
Se kandidater