Kyrkovalet 2025
Karlstads stift
Stift · 21 september 2025
S blev största nomineringsgrupp med 35,39 % av rösterna och 4 av 10 mandat. Valdeltagandet var 17,92 %.
Kyrkomötet i Karlstads stift
| Nomineringsgrupp | Röster | Andel | ± | Mandat |
|---|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet - Socialdemokraterna | 12 522 | 35,39 % | +1,88 | 4 |
| POSKPartipolitiskt obundna i Svenska kyrkan | 5 078 | 14,35 % | −2,22 | 2 |
| CCenterpartiet | 4 505 | 12,73 % | −2,08 | 1−1 |
| BKSBorgerlig kristen samverkan | 3 069 | 8,67 % | +1,22 | 1 |
| SDSKSverigedemokrater i Svenska kyrkan | 2 367 | 6,69 % | −1,22 | 1 |
| DGSKDe Gröna i Svenska kyrkan | 2 244 | 6,34 % | +3,39 | 1+1 |
| ViSKVänstern i Svenska kyrkan | 1 595 | 4,51 % | −0,93 | 0−1 |
| ÖKAÖppen kyrka -- en kyrka för alla | 1 462 | 4,13 % | +0,40 | 0 |
| FiSKFria liberaler i Svenska kyrkan FiSK | 1 206 | 3,41 % | +1,36 | 0 |
| FKFrimodig kyrka | 740 | 2,09 % | +0,28 | 0 |
| AfSAlternativ för Sverige | 595 | 1,68 % | +0,44 | 0 |
- Valdeltagande
- 17,92 %
- 2021: 17,47 %
- Röstberättigade
- 202 350
- Giltiga röster
- 35 383
- Ogiltiga röster
- 878
- Mandat
- 10
Stiftsfullmäktige i Karlstads stift
| Nomineringsgrupp | Röster | Andel | ± | Mandat |
|---|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet - Socialdemokraterna | 12 454 | 35,19 % | +1,62 | 23+1 |
| POSKPartipolitiskt obundna i Svenska kyrkan | 5 098 | 14,41 % | −2,23 | 9−2 |
| CCenterpartiet | 4 755 | 13,44 % | −1,86 | 9−1 |
| BKSBorgerlig kristen samverkan | 3 081 | 8,71 % | +1,04 | 6+1 |
| SDSKSverigedemokrater i Svenska kyrkan | 2 294 | 6,48 % | −1,96 | 4−2 |
| DGSKDe Gröna i Svenska kyrkan | 2 170 | 6,13 % | +3,21 | 4+2 |
| ViSKVänstern i Svenska kyrkan | 1 612 | 4,56 % | −0,92 | 3 |
| ÖKAÖppen kyrka -- en kyrka för alla | 1 496 | 4,23 % | +0,34 | 3+1 |
| FiSKFria liberaler i Svenska kyrkan FiSK | 1 226 | 3,46 % | +1,42 | 2+1 |
| FKFrimodig kyrka | 714 | 2,02 % | +0,38 | 1 |
| AfSAlternativ för Sverige | 488 | 1,38 % | ny | 1 |
- Valdeltagande
- 17,88 %
- 2021: 17,54 %
- Röstberättigade
- 202 350
- Giltiga röster
- 35 388
- Ogiltiga röster
- 795
- Mandat
- 65
Karta
Färgen visar största nomineringsgrupp i kyrkomötesvalet. Klicka på ett stift eller en kommun för resultatet där.
Församlingar i Karlstads stift
| Församling | Största grupp | Röstberättigade | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| Alster-Nyedsbygdens församling | S29,85 % | 3 462 | 21,40 % |
| Arvika-Ny församling | S33,97 % | 9 720 | 15,83 % |
| Blomskogs församling | BKS32,88 % | 289 | 26,30 % |
| Boda församling | S28,21 % | 509 | 23,18 % |
| Bro församling | C48,84 % | 491 | 17,72 % |
| Brunskog-Mangskogs församling | POSK33,42 % | 1 611 | 24,27 % |
| Brålandabygdens församling | FK24,45 % | 2 060 | 22,57 % |
| Dals-Eds församling | C28,69 % | 2 558 | 18,96 % |
| Degerfors-Nysunds församling | S42,16 % | 5 241 | 17,04 % |
| Ed-Borgviks församling | S41,90 % | 1 326 | 19,23 % |
| Eda församling | S47,83 % | 2 688 | 15,77 % |
| Ekshärads församling | S34,20 % | 1 904 | 19,49 % |
| Filipstads församling | S50,93 % | 5 154 | 14,96 % |
| Forshaga-Munkfors församling | S52,25 % | 8 684 | 16,31 % |
| Frykeruds församling | S29,79 % | 1 029 | 23,23 % |
| Fryksände församling | S43,89 % | 4 416 | 19,43 % |
| Frändefors församling | C27,14 % | 1 912 | 15,53 % |
| Färgelanda-Högsäters församling | C31,76 % | 3 829 | 20,66 % |
| Gillberga församling | C40,00 % | 470 | 23,40 % |
| Grava församling | S33,81 % | 4 305 | 22,90 % |
| Grums församling | S60,40 % | 3 449 | 16,27 % |
| Gräsmarks församling | C40,97 % | 582 | 25,60 % |
| Gunnarskogs församling | POSK25,60 % | 1 291 | 23,39 % |
| Hagfors-Gustav Adolfs församling | S52,40 % | 3 135 | 14,23 % |
| Hammarö församling | S44,95 % | 9 117 | 19,72 % |
| Holmedal-Karlanda församling | FiSK40,51 % | 741 | 22,00 % |
| Järnskog-Skillingmarks församling | S26,56 % | 818 | 16,63 % |
| Karlskoga församling | S45,31 % | 15 729 | 13,16 % |
| Karlstads domkyrkoförsamling | S34,65 % | 16 417 | 18,44 % |
| Kila församling | C43,85 % | 459 | 28,98 % |
| Kristinehamns församling | POSK47,12 % | 12 403 | 16,42 % |
| Köla församling | C30,53 % | 752 | 18,22 % |
| Laxarby-Vårviks församling | C24,55 % | 567 | 19,93 % |
| Lekvattnets församling | S32,00 % | 155 | 32,26 % |
| Lysviks församling | S31,13 % | 1 013 | 31,19 % |
| Långseruds församling | C47,46 % | 443 | 27,54 % |
| Melleruds församling | C33,74 % | 4 830 | 19,52 % |
| Nor-Segerstads församling | S55,66 % | 2 792 | 15,44 % |
| Norra Råda-Sunnemo församling | S44,90 % | 1 506 | 16,73 % |
| Norrstrands församling | S38,45 % | 14 680 | 19,26 % |
| Ny-Huggenäs församling | C53,33 % | 231 | 13,85 % |
| Silbodals församling | S35,06 % | 1 819 | 15,01 % |
| Silleruds församling | S24,17 % | 687 | 17,61 % |
| Stavnäs-Högeruds församling | S25,24 % | 845 | 25,80 % |
| Steneby församling | S28,16 % | 2 104 | 17,21 % |
| Stora Kils församling | S47,52 % | 5 380 | 17,16 % |
| Storfors församling | S45,02 % | 2 138 | 15,01 % |
| Sunne församling | C29,35 % | 5 318 | 16,94 % |
| Svanskogs församling | C23,86 % | 562 | 16,01 % |
| Säffle församling | S31,57 % | 5 032 | 17,21 % |
| Södra Värmlandsnäs församling | C49,24 % | 502 | 26,69 % |
| Torrskogs församling | C37,78 % | 161 | 29,19 % |
| Trankils församling | S35,90 % | 128 | 30,47 % |
| Tveta församling | C39,74 % | 431 | 18,10 % |
| Töcksmarks församling | FiSK53,67 % | 897 | 20,51 % |
| Vitsands församling | S41,11 % | 382 | 24,87 % |
| Värmskogs församling | S26,51 % | 384 | 21,88 % |
| Väse-Fågelviks församling | S31,94 % | 3 341 | 18,95 % |
| Västerstrands församling | S37,98 % | 6 373 | 18,34 % |
| Västra Fågelviks församling | FiSK72,97 % | 216 | 34,72 % |
| Västra Ämterviks församling | C39,43 % | 612 | 28,59 % |
| Åmåls församling | S33,66 % | 6 246 | 15,02 % |
| Älgå-Glava församling | POSK37,50 % | 1 046 | 16,16 % |
| Ärtemarks församling | S29,87 % | 1 870 | 17,11 % |
| Östervallskogs församling | FiSK46,38 % | 228 | 30,70 % |
| Östmarks församling | S29,60 % | 589 | 22,07 % |
| Östra Ämterviks församling | C52,20 % | 532 | 30,08 % |
| Övre Älvdals församling | S36,16 % | 1 759 | 18,53 % |
Om siffrorna
Kyrkomötet har 251 ledamöter och stiften är valkretsar. Sedan 2013 utses två ledamöter av utlandsförsamlingarna i indirekta val, så 249 mandat fördelas efter rösterna. Från 2025 krävs minst 2 procent av rösterna i hela landet för att få mandat.
Rösterna per församling kommer från Svenska kyrkans Excel-filer och summerar exakt till stiften. Kommunerna är summan av församlingarna. En församling i två kommuner räknas till den kommun Svenska kyrkan anger från 2021, och Munkfors har ingen egen församling (Forshaga-Munkfors församling räknas till Forshaga). Några församlingar har inga röster i filen och visas med streck. I Vårgårda pastorat 2025 förstördes valmaterialet av misstag, så kyrkomötesvalet saknar röster där.
Stiften på kartan är sammanslagna kommuner. Botkyrka, Jönköping, Nässjö, Oskarshamn, Laholm och Vänersborg ligger i två stift och ritas i det stift där flest röstberättigade bor.
Nomineringsgrupperna jämförs mellan åren på samma sätt som på Svenska kyrkans resultatsajt, även när de bytt namn. Moderata Samlingspartiet blev Borgerligt alternativ 2013 och Borgerlig kristen samverkan 2025, Folkpartiet liberalerna blev Fria liberaler i Svenska kyrkan och Miljöpartister i Svenska kyrkan blev De Gröna i Svenska kyrkan. Tabellerna visar namnet gruppen hade det året.
Källa: Svenska kyrkans valresultat, resultatsajten (röster och mandat för hela landet och varje stift) och Excel-filerna per församling.