Kyrkovalet 2017
Karlstads stift
Stift · 17 september 2017
S blev största nomineringsgrupp med 38,16 % av rösterna och 4 av 10 mandat. Valdeltagandet var 19,18 %.
Kyrkomötet i Karlstads stift
| Nomineringsgrupp | Röster | Andel | ± | Mandat |
|---|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet - Socialdemokraterna | 16 041 | 38,16 % | −0,04 | 4−1 |
| CCenterpartiet | 7 075 | 16,83 % | +1,85 | 2 |
| POSKPartipolitiskt obundna i Svenska kyrkan | 6 092 | 14,49 % | +2,16 | 2+1 |
| BorgABorgerligt alternativ | 3 769 | 8,97 % | −5,30 | 1−1 |
| SDSverigedemokraterna | 3 661 | 8,71 % | +4,10 | 1 |
| ÖKAÖPPEN KYRKA -- en kyrka för alla | 1 439 | 3,42 % | +1,32 | 0 |
| KRKristdemokrater i Svenska kyrkan | 1 042 | 2,48 % | −1,43 | 0 |
| FiSKFria liberaler i Svenska kyrkan FiSK | 1 000 | 2,38 % | −0,92 | 0 |
| MPSKMiljöpartister i Svenska kyrkan | 966 | 2,30 % | −1,11 | 0 |
| FKFRIMODIG KYRKA | 955 | 2,27 % | −0,64 | 0 |
- Valdeltagande
- 19,18 %
- 2013: 13,18 %
- Röstberättigade
- 223 537
- Giltiga röster
- 42 040
- Ogiltiga röster
- 828
- Mandat
- 10
Stiftsfullmäktige i Karlstads stift
| Nomineringsgrupp | Röster | Andel | ± | Mandat |
|---|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet - Socialdemokraterna | 15 898 | 37,73 % | −0,53 | 25−6 |
| CCenterpartiet | 7 382 | 17,52 % | +0,72 | 11−3 |
| POSKPartipolitiskt obundna i Svenska kyrkan | 6 196 | 14,71 % | +2,28 | 10 |
| BorgABorgerligt alternativ | 3 864 | 9,17 % | −5,68 | 6−6 |
| SDSverigedemokraterna | 3 581 | 8,50 % | +4,18 | 6+2 |
| ÖKAÖPPEN KYRKA -- en kyrka för alla | 1 392 | 3,30 % | ny | 2 |
| KRKristdemokrater i Svenska kyrkan | 1 078 | 2,56 % | −1,44 | 2−1 |
| MPSKMiljöpartister i Svenska kyrkan | 943 | 2,24 % | −1,37 | 1−2 |
| FKFRIMODIG KYRKA | 917 | 2,18 % | −0,61 | 1−1 |
| FiSKFria liberaler i Svenska kyrkan FiSK | 882 | 2,09 % | −0,84 | 1−1 |
- Valdeltagande
- 19,18 %
- 2013: 13,19 %
- Röstberättigade
- 223 537
- Giltiga röster
- 42 133
- Ogiltiga röster
- 743
- Mandat
- 65
Karta
Färgen visar största nomineringsgrupp i kyrkomötesvalet. Klicka på ett stift eller en kommun för resultatet där.
Församlingar i Karlstads stift
| Församling | Största grupp | Röstberättigade | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| Alster-Nyedsbygdens församling | S31,64 % | 3 752 | 22,68 % |
| Arvika Västra församling | POSK37,45 % | 3 990 | 17,44 % |
| Arvika Östra församling | S42,27 % | 6 372 | 16,75 % |
| Blomskogs församling | FiSK17,81 % | 324 | 22,53 % |
| Boda församling | S30,50 % | 568 | 25,35 % |
| Bolstads församling | C53,76 % | 799 | 22,40 % |
| Bro församling | C35,45 % | 573 | 19,37 % |
| Brunskogs församling | POSK54,91 % | 1 374 | 24,38 % |
| Brålanda församling | C38,13 % | 1 424 | 26,33 % |
| Bäcke-Ödskölts församling | C32,98 % | 746 | 13,27 % |
| Dals-Eds församling | C34,10 % | 2 866 | 18,49 % |
| Degerfors-Nysunds församling | S60,47 % | 6 071 | 17,43 % |
| Ed-Borgviks församling | S54,08 % | 1 448 | 20,58 % |
| Eda församling | S50,38 % | 3 116 | 17,43 % |
| Ekshärads församling | S38,37 % | 2 205 | 22,99 % |
| Filipstads församling | S50,90 % | 6 231 | 17,27 % |
| Forshaga-Munkfors församling | S54,55 % | 9 598 | 18,62 % |
| Frykeruds församling | C42,04 % | 1 069 | 21,33 % |
| Fryksände församling | S45,66 % | 4 853 | 17,70 % |
| Frändefors församling | C43,20 % | 2 163 | 17,52 % |
| Färgelanda församling | S36,52 % | 2 911 | 21,92 % |
| Gestads församling | C51,64 % | 482 | 25,93 % |
| Gillberga församling | C38,17 % | 544 | 24,82 % |
| Glava församling | POSK44,72 % | 577 | 21,32 % |
| Grava församling | S31,45 % | 4 545 | 21,67 % |
| Grums församling | S66,67 % | 3 888 | 17,59 % |
| Gräsmarks församling | C39,71 % | 669 | 32,74 % |
| Gunnarskogs församling | S32,05 % | 1 442 | 23,79 % |
| Hagfors-Gustav Adolfs församling | S63,90 % | 3 733 | 13,50 % |
| Hammarö församling | S50,95 % | 9 735 | 22,96 % |
| Holmedal-Karlanda församling | C34,16 % | 813 | 24,97 % |
| Holms församling | C27,04 % | 2 692 | 19,80 % |
| Högsäters församling | C47,46 % | 833 | 21,97 % |
| Järbo-Råggärds församling | C56,67 % | 338 | 27,51 % |
| Järnskog-Skillingmarks församling | S29,67 % | 971 | 19,77 % |
| Karlskoga församling | S45,68 % | 17 703 | 14,77 % |
| Karlstads domkyrkoförsamling | S37,02 % | 15 124 | 21,46 % |
| Kila församling | C30,30 % | 472 | 29,03 % |
| Kristinehamns församling | POSK38,86 % | 11 342 | 16,28 % |
| Köla församling | C42,73 % | 824 | 14,08 % |
| Laxarby-Vårviks församling | C35,14 % | 627 | 18,18 % |
| Lekvattnets församling | C47,62 % | 185 | 35,14 % |
| Lysviks församling | C31,35 % | 1 077 | 30,08 % |
| Långseruds församling | C56,07 % | 464 | 23,06 % |
| Mangskogs församling | POSK65,52 % | 430 | 27,21 % |
| Nor-Segerstads församling | S56,87 % | 3 284 | 14,52 % |
| Norra Råda-Sunnemo församling | S46,61 % | 1 823 | 19,97 % |
| Norrstrands församling | S38,50 % | 15 630 | 21,64 % |
| Ny församling | POSK37,00 % | 497 | 20,12 % |
| Ny-Huggenäs församling | C41,18 % | 273 | 13,19 % |
| Rudskoga församling | C42,86 % | 414 | 20,77 % |
| Rännelanda-Lerdals församling | C50,00 % | 216 | 28,24 % |
| Silbodals församling | S39,35 % | 2 157 | 14,60 % |
| Silleruds församling | C34,33 % | 734 | 19,21 % |
| Skålleruds församling | S50,97 % | 753 | 20,98 % |
| Stavnäs-Högeruds församling | POSK34,35 % | 948 | 27,74 % |
| Steneby-Tisselskogs församling | C19,28 % | 1 861 | 14,40 % |
| Stora Kils församling | S46,27 % | 5 817 | 17,91 % |
| Storfors församling | S47,21 % | 2 400 | 16,38 % |
| Sundals-Ryrs församling | C39,56 % | 339 | 27,14 % |
| Sunne församling | S29,45 % | 5 658 | 21,17 % |
| Svanskogs församling | C35,56 % | 635 | 14,49 % |
| Säffle församling | S35,24 % | 5 870 | 18,38 % |
| Södra Värmlandsnäs församling | C35,66 % | 526 | 24,52 % |
| Torrskogs församling | C42,59 % | 217 | 25,35 % |
| Trankils församling | FiSK21,74 % | 180 | 26,11 % |
| Tveta församling | C31,90 % | 467 | 24,84 % |
| Töcksmarks församling | FiSK51,78 % | 963 | 20,87 % |
| Visnums församling | S33,33 % | 1 276 | 15,83 % |
| Visnums-Kils församling | C39,53 % | 166 | 26,51 % |
| Vitsands församling | S50,00 % | 465 | 22,37 % |
| Värmskogs församling | BorgA31,17 % | 393 | 20,61 % |
| Väse-Fågelviks församling | S35,80 % | 3 449 | 22,04 % |
| Västerstrands församling | S42,27 % | 7 253 | 19,72 % |
| Västra Fågelviks församling | FiSK49,23 % | 208 | 32,21 % |
| Västra Ämterviks församling | C49,75 % | 688 | 29,07 % |
| Åmåls församling | S33,40 % | 7 316 | 15,17 % |
| Älgå församling | POSK52,34 % | 608 | 17,93 % |
| Ärtemarks församling | S24,27 % | 2 228 | 14,32 % |
| Ölme församling | POSK32,62 % | 892 | 21,08 % |
| Örs församling | C36,92 % | 1 291 | 20,22 % |
| Östervallskogs församling | FiSK49,23 % | 256 | 25,78 % |
| Östmarks församling | S29,81 % | 681 | 23,94 % |
| Östra Ämterviks församling | C50,90 % | 558 | 30,29 % |
| Övre Älvdals församling | S37,53 % | 2 184 | 19,41 % |
Om siffrorna
Kyrkomötet har 251 ledamöter och stiften är valkretsar. Sedan 2013 utses två ledamöter av utlandsförsamlingarna i indirekta val, så 249 mandat fördelas efter rösterna. Från 2025 krävs minst 2 procent av rösterna i hela landet för att få mandat.
Rösterna per församling kommer från Svenska kyrkans Excel-filer och summerar exakt till stiften. Kommunerna är summan av församlingarna. En församling i två kommuner räknas till den kommun Svenska kyrkan anger från 2021, och Munkfors har ingen egen församling (Forshaga-Munkfors församling räknas till Forshaga). Några församlingar har inga röster i filen och visas med streck. I Vårgårda pastorat 2025 förstördes valmaterialet av misstag, så kyrkomötesvalet saknar röster där.
Stiften på kartan är sammanslagna kommuner. Botkyrka, Jönköping, Nässjö, Oskarshamn, Laholm och Vänersborg ligger i två stift och ritas i det stift där flest röstberättigade bor.
Nomineringsgrupperna jämförs mellan åren på samma sätt som på Svenska kyrkans resultatsajt, även när de bytt namn. Moderata Samlingspartiet blev Borgerligt alternativ 2013 och Borgerlig kristen samverkan 2025, Folkpartiet liberalerna blev Fria liberaler i Svenska kyrkan och Miljöpartister i Svenska kyrkan blev De Gröna i Svenska kyrkan. Tabellerna visar namnet gruppen hade det året.
Källa: Svenska kyrkans valresultat, resultatsajten (röster och mandat för hela landet och varje stift) och Excel-filerna per församling.