Junilistan
JL · Partikod: JL
EU-val 2014
Junilistan fick 0,31 % (11 629 röster).
I valet innan: 3,55 %.
Bästa valet 2004–2014 var 2004 med 14,47 %. Sämsta var 2014 med 0,31 %.
Se hela EU-val 2014Starkast i EU-val 2014
Junilistan fick högst andel i Ljusdal (1,40 %) i EU-valet 2014.
Färg visar partiets andel. Hovra eller klicka på ett område.
Resultat per område
Alla län, kommuner eller valdistrikt. Sök på namn, sortera kolumnerna, jämför med partiets resultat i hela valet.
| # | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Ljusdal · Gävleborg | 1,40% | 76 | +1,1 | −8,6 |
| 2 | Årjäng · Värmland | 1,30% | 38 | +1,0 | −6,3 |
| 3 | Dals-Ed · Västra Götaland | 1,00% | 14 | +0,7 | −11,9 |
| 4 | Övertorneå · Norrbotten | 0,86% | 12 | +0,5 | −3,9 |
| 5 | Älvdalen · Dalarna | 0,80% | 19 | +0,5 | −8,1 |
| 6 | Arjeplog · Norrbotten | 0,77% | 8 | +0,5 | −9,3 |
| 7 | Dorotea · Västerbotten | 0,73% | 7 | +0,4 | −16,7 |
| 8 | Eda · Värmland | 0,72% | 14 | +0,4 | −6,6 |
| 9 | Ånge · Västernorrland | 0,69% | 22 | +0,4 | −6,2 |
| 10 | Hällefors · Örebro | 0,69% | 14 | +0,4 | −4,2 |
| 11 | Älvsbyn · Norrbotten | 0,68% | 18 | +0,4 | −8,0 |
| 12 | Sandviken · Gävleborg | 0,67% | 84 | +0,4 | −4,9 |
| 13 | Rättvik · Dalarna | 0,66% | 28 | +0,3 | −5,6 |
| 14 | Bengtsfors · Västra Götaland | 0,66% | 20 | +0,3 | −11,1 |
| 15 | Karlskoga · Örebro | 0,64% | 65 | +0,3 | −3,4 |
| 16 | Filipstad · Värmland | 0,64% | 20 | +0,3 | −3,3 |
| 17 | Piteå · Norrbotten | 0,63% | 107 | +0,3 | −8,8 |
| 18 | Norberg · Västmanland | 0,62% | 12 | +0,3 | −5,3 |
| 19 | Älvkarleby · Uppsala | 0,61% | 19 | +0,3 | −4,6 |
| 20 | Österåker · Stockholm | 0,60% | 91 | +0,3 | −2,9 |
| 21 | Skinnskatteberg · Västmanland | 0,60% | 9 | +0,3 | −5,8 |
| 22 | Salem · Stockholm | 0,59% | 36 | +0,3 | −2,5 |
| 23 | Arboga · Västmanland | 0,59% | 29 | +0,3 | −6,9 |
| 24 | Upplands-Bro · Stockholm | 0,58% | 50 | +0,3 | −2,8 |
| 25 | Malung-Sälen · Dalarna | 0,57% | 21 | +0,3 | −3,8 |
Visar 1–25 av 289