Välj val

Sök och välj bland Sveriges val.

Alla partier

Arbetarpartiet kommunisterna

APK · Partikod: APK

Riksdagsval 1979

Arbetarpartiet kommunisterna fick 0,20 % (10 725 röster).

Se hela Riksdagsval 1979

Starkast i Riksdagsval 1979

Arbetarpartiet kommunisterna fick högst andel i Pajala (5,14 %) i riksdagsvalet 1979.

Färg visar partiets andel. Hovra eller klicka på ett område.

Resultat per område

Alla län, kommuner eller valdistrikt. Sök på namn, sortera kolumnerna, jämför med partiets resultat i hela valet.

#
1Pajala · Norrbotten5,14%302+4,9
2Gällivare · Norrbotten3,41%535+3,2
3Överkalix · Norrbotten3,09%112+2,9
4Övertorneå · Norrbotten2,80%116+2,6
5Haparanda · Norrbotten2,59%130+2,4
6Kiruna · Norrbotten2,59%447+2,4
7Kalix · Norrbotten2,45%312+2,2
8Jokkmokk · Norrbotten2,09%98+1,9
9Arjeplog · Norrbotten1,91%52+1,7
10Älvsbyn · Norrbotten1,85%120+1,7
11Arvidsjaur · Norrbotten1,75%100+1,6
12Luleå · Norrbotten1,31%565+1,1
13Sorsele · Västerbotten1,11%29+0,9
14Piteå · Norrbotten1,10%282+0,9
15Kramfors · Västernorrland1,03%203+0,8
16Fagersta · Västmanland0,91%90+0,7
17Norsjö · Västerbotten0,81%54+0,6
18Boden · Norrbotten0,70%139+0,5
19Surahammar · Västmanland0,65%44+0,5
20Norberg · Västmanland0,64%29+0,4
21Perstorp · Skåne0,62%28+0,4
22Smedjebacken · Dalarna0,59%52+0,4
23Uddevalla · Västra Götaland0,55%172+0,4
24Ydre · Östergötland0,52%16+0,3
25Sollefteå · Västernorrland0,52%98+0,3

Visar 1–25 av 201