Kyrkovalet 2021
Skara stift
Stift · 19 september 2021
S blev största nomineringsgrupp med 23,37 % av rösterna och 4 av 14 mandat. Valdeltagandet var 17,95 %.
Kyrkomötet i Skara stift
| Nomineringsgrupp | Röster | Andel | ± | Mandat |
|---|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet - Socialdemokraterna | 12 120 | 23,37 % | −3,89 | 4 |
| POSKPartipolitiskt obundna i Svenska kyrkan | 11 533 | 22,24 % | +3,45 | 3 |
| CCenterpartiet | 7 237 | 13,95 % | −3,51 | 2−1 |
| SDSverigedemokraterna | 4 164 | 8,03 % | −0,79 | 1 |
| ÖKAÖPPEN KYRKA -- en kyrka för alla | 4 149 | 8,00 % | +1,89 | 1 |
| BorgABorgerligt alternativ | 4 072 | 7,85 % | −1,14 | 1 |
| FKFRIMODIG KYRKA | 2 328 | 4,49 % | −1,05 | 1 |
| ViSKVänstern i Svenska Kyrkan | 2 307 | 4,45 % | ny | 1 |
| MPSKDGMiljöpartister i Svenska kyrkan De Gröna | 1 345 | 2,59 % | +0,40 | 0 |
| KRKristdemokrater i Svenska kyrkan | 1 307 | 2,52 % | −0,07 | 0 |
| FiSKFria liberaler i Svenska kyrkan FiSK | 659 | 1,27 % | −0,98 | 0 |
| AfSAlternativ för Sverige | 647 | 1,25 % | ny | 0 |
- Valdeltagande
- 17,95 %
- 2017: 18,31 %
- Röstberättigade
- 294 898
- Giltiga röster
- 51 868
- Ogiltiga röster
- 1 080
- Mandat
- 14
Stiftsfullmäktige i Skara stift
| Nomineringsgrupp | Röster | Andel | ± | Mandat |
|---|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet - Socialdemokraterna | 12 220 | 23,51 % | −3,44 | 18−1 |
| POSKPartipolitiskt obundna i Svenska kyrkan | 12 021 | 23,13 % | +4,09 | 16+3 |
| CCenterpartiet | 7 538 | 14,50 % | −3,35 | 10−4 |
| SDSverigedemokraterna | 4 288 | 8,25 % | −0,28 | 6 |
| BorgABorgerligt alternativ | 4 228 | 8,14 % | −1,19 | 5−2 |
| ÖKAÖPPEN KYRKA -- en kyrka för alla | 4 056 | 7,80 % | +2,11 | 5+1 |
| ViSKVänstern i Svenska Kyrkan | 2 242 | 4,31 % | ny | 3 |
| FKFRIMODIG KYRKA | 2 180 | 4,19 % | −0,57 | 3 |
| MPSKDGMiljöpartister i Svenska kyrkan De Gröna | 1 329 | 2,56 % | +0,78 | 2+1 |
| KRKristdemokrater i Svenska kyrkan | 1 225 | 2,36 % | −0,08 | 2 |
| FiSKFria liberaler i Svenska kyrkan FiSK | 645 | 1,24 % | −0,90 | 1 |
- Valdeltagande
- 17,99 %
- 2017: 18,29 %
- Röstberättigade
- 294 898
- Giltiga röster
- 51 972
- Ogiltiga röster
- 1 091
- Mandat
- 71
Karta
Färgen visar största nomineringsgrupp i kyrkomötesvalet. Klicka på ett stift eller en kommun för resultatet där.
Församlingar i Skara stift
| Församling | Största grupp | Röstberättigade | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| Algutstorps församling | C30,89 % | 3 376 | 17,15 % |
| Alingsås församling | POSK31,42 % | 14 610 | 22,14 % |
| Amnehärads församling | S37,37 % | 1 798 | 21,02 % |
| Ardala församling | C19,60 % | 1 415 | 18,45 % |
| Asklanda församling | C29,01 % | 377 | 35,28 % |
| Bergs församling | POSK30,25 % | 1 600 | 18,06 % |
| Bjärke församling | C25,06 % | 3 458 | 25,62 % |
| Borås Caroli församling | S30,71 % | 11 939 | 13,57 % |
| Borås Gustav Adolfs församling | S30,76 % | 15 845 | 14,62 % |
| Brandstorps församling | POSK63,01 % | 403 | 18,86 % |
| Breviks församling | C34,72 % | 254 | 29,53 % |
| Brämhults församling | S23,73 % | 2 471 | 23,35 % |
| Dala-Borgunda-Högstena församling | C45,08 % | 496 | 25,60 % |
| Essunga församling | BorgA19,83 % | 2 312 | 20,98 % |
| Falköpings församling | S36,86 % | 5 829 | 19,59 % |
| Flo församling | C32,38 % | 590 | 17,80 % |
| Floby församling | C39,35 % | 2 268 | 20,86 % |
| Fors-Rommele församling | S20,08 % | 1 626 | 15,44 % |
| Fredsberg-Bäcks församling | C62,81 % | 590 | 20,85 % |
| Fridhems församling | C32,86 % | 385 | 18,44 % |
| Fristads församling | POSK22,78 % | 5 032 | 19,34 % |
| Främmestad-Bärebergs församling | S20,65 % | 958 | 19,94 % |
| Fröjereds församling | POSK21,11 % | 348 | 27,59 % |
| Frösve församling | S22,26 % | 1 477 | 18,82 % |
| Fågelås församling | POSK24,60 % | 562 | 22,60 % |
| Fägre församling | C20,33 % | 1 313 | 18,96 % |
| Gudhems församling | C25,90 % | 620 | 23,06 % |
| Gustav Adolfs församling | POSK49,35 % | 682 | 22,87 % |
| Gärdhems församling | ÖKA22,67 % | 1 950 | 18,00 % |
| Götene församling | POSK27,52 % | 2 722 | 17,96 % |
| Götlunda församling | S26,95 % | 1 068 | 16,57 % |
| Habo församling | POSK47,23 % | 5 335 | 18,88 % |
| Hemsjö församling | POSK25,31 % | 2 557 | 25,26 % |
| Herrljungabygdens församling | POSK28,23 % | 4 970 | 21,33 % |
| Hjo församling | POSK23,58 % | 4 228 | 18,00 % |
| Hols församling | C27,65 % | 735 | 23,67 % |
| Hornborga församling | C31,46 % | 842 | 25,89 % |
| Hova-Älgarås församling | S24,15 % | 1 651 | 14,90 % |
| Husaby församling | S24,32 % | 2 039 | 20,45 % |
| Hällstads församling | C39,22 % | 482 | 22,61 % |
| Hökensås församling | S25,42 % | 668 | 19,46 % |
| Hössna församling | C31,73 % | 467 | 22,70 % |
| Järpås församling | POSK36,54 % | 793 | 20,05 % |
| Karlsborgs församling | S17,99 % | 1 924 | 14,76 % |
| Kinnarumma församling | S44,82 % | 2 423 | 16,10 % |
| Kinnekulle församling | POSK22,99 % | 1 276 | 21,16 % |
| Kinneveds församling | C35,29 % | 789 | 21,67 % |
| Korsberga-Fridene församling | S23,81 % | 566 | 23,32 % |
| Kållands-Råda församling | POSK30,87 % | 2 145 | 22,10 % |
| Källby församling | S24,71 % | 1 436 | 18,52 % |
| Lena församling | C37,50 % | 869 | 24,51 % |
| Lidköpings församling | POSK38,75 % | 9 758 | 15,12 % |
| Lugnås församling | S17,72 % | 870 | 18,51 % |
| Lyrestads församling | C31,97 % | 1 583 | 15,73 % |
| Mariestads församling | POSK32,43 % | 9 634 | 15,56 % |
| Mofalla församling | C37,50 % | 167 | 29,94 % |
| Mullsjö-Sandhems församling | POSK28,28 % | 3 884 | 20,52 % |
| Mölltorps församling | S30,60 % | 899 | 21,25 % |
| Mössebergs församling | S28,30 % | 3 056 | 22,28 % |
| Norra Mo församling | C27,69 % | 1 404 | 24,43 % |
| Nårunga församling | C22,54 % | 618 | 28,48 % |
| Ransbergs församling | S29,14 % | 1 074 | 14,34 % |
| Redvägs församling | C29,94 % | 1 565 | 20,70 % |
| Sandhult-Bredareds församling | POSK20,61 % | 5 387 | 16,39 % |
| Seglora församling | S31,15 % | 759 | 16,73 % |
| Skara domkyrkoförsamling | S26,67 % | 5 818 | 16,71 % |
| Skultorps församling | POSK24,69 % | 2 493 | 16,49 % |
| Skövde församling | POSK31,59 % | 19 411 | 14,42 % |
| Slöta-Karleby församling | C35,44 % | 662 | 24,02 % |
| Stenstorps församling | C25,82 % | 1 183 | 18,26 % |
| Sunnersbergs församling | POSK27,33 % | 4 174 | 19,21 % |
| Sventorp-Forsby församling | S20,71 % | 888 | 15,99 % |
| Särestads församling | C39,62 % | 620 | 17,42 % |
| Sävare församling | S26,38 % | 3 647 | 20,92 % |
| Södra Vings församling | C32,37 % | 1 399 | 17,58 % |
| Tengene församling | S30,75 % | 2 059 | 16,03 % |
| Tibro församling | S30,50 % | 4 893 | 17,25 % |
| Tidaholms församling | S31,44 % | 5 454 | 14,78 % |
| Timmele församling | POSK44,37 % | 710 | 20,28 % |
| Toarps församling | POSK26,74 % | 5 815 | 18,30 % |
| Trollhättans församling | S32,06 % | 20 281 | 16,14 % |
| Trökörna församling | S25,71 % | 229 | 15,28 % |
| Töreboda församling | C32,76 % | 2 926 | 14,15 % |
| Ullervads församling | C35,97 % | 1 693 | 16,72 % |
| Ulricehamns församling | POSK51,35 % | 6 220 | 15,93 % |
| Undenäs församling | S24,51 % | 1 108 | 18,86 % |
| Upphärads församling | C31,97 % | 706 | 17,56 % |
| Valle församling | C17,61 % | 2 463 | 22,45 % |
| Valstads församling | POSK22,43 % | 390 | 27,69 % |
| Varabygdens församling | C22,13 % | 9 320 | 17,63 % |
| Varvs församling | ÖKA20,74 % | 737 | 26,87 % |
| Vänersborg och Väne-Ryrs församling | POSK29,95 % | 11 954 | 17,15 % |
| Vänersnäs församling | S32,38 % | 344 | 30,81 % |
| Värings församling | C27,04 % | 911 | 17,78 % |
| Värsås-Varola-Vretens församling | S23,43 % | 902 | 20,07 % |
| Västra Tunhems församling | S31,43 % | 3 111 | 16,26 % |
| Yllestads församling | C24,81 % | 579 | 22,45 % |
| Åsaka-Björke församling | C37,50 % | 1 127 | 20,05 % |
| Åsarps församling | ÖKA24,44 % | 688 | 26,60 % |
| Åslebygdens församling | C40,21 % | 342 | 28,65 % |
| Åsundens församling | POSK30,43 % | 2 447 | 18,72 % |
| Ödenäs församling | FK16,98 % | 387 | 28,17 % |
| Örslösa församling | POSK23,34 % | 1 580 | 20,63 % |
Om siffrorna
Kyrkomötet har 251 ledamöter och stiften är valkretsar. Sedan 2013 utses två ledamöter av utlandsförsamlingarna i indirekta val, så 249 mandat fördelas efter rösterna. Från 2025 krävs minst 2 procent av rösterna i hela landet för att få mandat.
Rösterna per församling kommer från Svenska kyrkans Excel-filer och summerar exakt till stiften. Kommunerna är summan av församlingarna. En församling i två kommuner räknas till den kommun Svenska kyrkan anger från 2021, och Munkfors har ingen egen församling (Forshaga-Munkfors församling räknas till Forshaga). Några församlingar har inga röster i filen och visas med streck. I Vårgårda pastorat 2025 förstördes valmaterialet av misstag, så kyrkomötesvalet saknar röster där.
Stiften på kartan är sammanslagna kommuner. Botkyrka, Jönköping, Nässjö, Oskarshamn, Laholm och Vänersborg ligger i två stift och ritas i det stift där flest röstberättigade bor.
Nomineringsgrupperna jämförs mellan åren på samma sätt som på Svenska kyrkans resultatsajt, även när de bytt namn. Moderata Samlingspartiet blev Borgerligt alternativ 2013 och Borgerlig kristen samverkan 2025, Folkpartiet liberalerna blev Fria liberaler i Svenska kyrkan och Miljöpartister i Svenska kyrkan blev De Gröna i Svenska kyrkan. Tabellerna visar namnet gruppen hade det året.
Källa: Svenska kyrkans valresultat, resultatsajten (röster och mandat för hela landet och varje stift) och Excel-filerna per församling.