Kyrkovalet 2021
Linköpings stift
Stift · 19 september 2021
POSK blev största nomineringsgrupp med 28,50 % av rösterna och 4 av 15 mandat. Valdeltagandet var 17,01 %.
Kyrkomötet i Linköpings stift
| Nomineringsgrupp | Röster | Andel | ± | Mandat |
|---|---|---|---|---|
| POSKPartipolitiskt obundna i Svenska kyrkan | 14 029 | 28,50 % | +1,79 | 4−1 |
| SArbetarepartiet - Socialdemokraterna | 12 026 | 24,43 % | −1,77 | 4 |
| CCenterpartiet | 5 713 | 11,60 % | −2,56 | 2 |
| SDSverigedemokraterna | 3 710 | 7,54 % | −1,50 | 1−1 |
| BorgABorgerligt alternativ | 3 555 | 7,22 % | −0,51 | 1 |
| ViSKVänstern i Svenska Kyrkan | 3 434 | 6,98 % | +3,49 | 1+1 |
| KRKristdemokrater i Svenska kyrkan | 1 729 | 3,51 % | −0,46 | 1 |
| MPSKDGMiljöpartister i Svenska kyrkan De Gröna | 1 672 | 3,40 % | +1,28 | 1+1 |
| FKFRIMODIG KYRKA | 1 636 | 3,32 % | −0,10 | 0−1 |
| FiSKFria liberaler i Svenska kyrkan FiSK | 1 036 | 2,10 % | −1,07 | 0−1 |
| AfSAlternativ för Sverige | 690 | 1,40 % | ny | 0 |
- Valdeltagande
- 17,01 %
- 2017: 17,37 %
- Röstberättigade
- 296 042
- Giltiga röster
- 49 230
- Ogiltiga röster
- 1 129
- Mandat
- 15
Stiftsfullmäktige i Linköpings stift
| Nomineringsgrupp | Röster | Andel | ± | Mandat |
|---|---|---|---|---|
| POSKPartipolitiskt obundna i Svenska kyrkan | 14 224 | 28,94 % | +2,15 | 19+1 |
| SArbetarepartiet - Socialdemokraterna | 12 049 | 24,51 % | −1,23 | 16−1 |
| CCenterpartiet | 5 806 | 11,81 % | −2,35 | 8−1 |
| SDSverigedemokraterna | 3 873 | 7,88 % | −0,85 | 5−1 |
| BorgABorgerligt alternativ | 3 673 | 7,47 % | −0,64 | 5 |
| ViSKVänstern i Svenska Kyrkan | 3 420 | 6,96 % | +3,48 | 5+3 |
| KRKristdemokrater i Svenska kyrkan | 1 772 | 3,60 % | −0,18 | 2−1 |
| MPSKDGMiljöpartister i Svenska kyrkan De Gröna | 1 726 | 3,51 % | +1,30 | 2+1 |
| FKFRIMODIG KYRKA | 1 638 | 3,33 % | −0,08 | 2 |
| FiSKFria liberaler i Svenska kyrkan FiSK | 976 | 1,99 % | −1,04 | 1−1 |
- Valdeltagande
- 16,98 %
- 2017: 17,38 %
- Röstberättigade
- 296 042
- Giltiga röster
- 49 157
- Ogiltiga röster
- 1 105
- Mandat
- 65
Karta
Färgen visar största nomineringsgrupp i kyrkomötesvalet. Klicka på ett stift eller en kommun för resultatet där.
Församlingar i Linköpings stift
| Församling | Största grupp | Röstberättigade | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| Adelövs församling | C31,25 % | 271 | 35,42 % |
| Aneby församling | S19,27 % | 2 092 | 21,75 % |
| Aska församling | S20,11 % | 1 293 | 14,15 % |
| Askeryds församling | C29,31 % | 219 | 27,85 % |
| Borensbergs församling | S26,27 % | 2 518 | 18,59 % |
| Boxholms församling | POSK34,91 % | 3 179 | 13,46 % |
| Dalhems församling | C36,36 % | 133 | 24,81 % |
| Dals församling | POSK28,37 % | 603 | 24,05 % |
| Eksjö församling | S25,80 % | 6 053 | 18,16 % |
| Finspångs församling | POSK36,33 % | 12 055 | 17,15 % |
| Fornåsa församling | S25,74 % | 1 267 | 16,89 % |
| Frinnaryds församling | C28,57 % | 423 | 26,24 % |
| Frödinge församling | C44,72 % | 639 | 20,03 % |
| Gamleby församling | S23,48 % | 1 789 | 13,69 % |
| Gladhammar-Västrums församling | POSK24,70 % | 1 154 | 14,47 % |
| Godegårds församling | C36,84 % | 429 | 18,18 % |
| Gottfridsbergs församling | POSK29,66 % | 4 484 | 20,81 % |
| Hallingeberg-Blackstads församling | S24,55 % | 1 373 | 16,02 % |
| Haurida-Vireda församling | KR31,08 % | 401 | 19,20 % |
| Hjorteds församling | S35,22 % | 831 | 19,49 % |
| Horns församling | C27,50 % | 574 | 22,30 % |
| Hult-Edshults församling | C44,59 % | 592 | 26,35 % |
| Hultsfreds församling | S39,94 % | 2 708 | 13,77 % |
| Hycklinge församling | C54,76 % | 207 | 20,77 % |
| Hässleby-Kråkshults församling | FK24,76 % | 978 | 22,39 % |
| Höreda församling | C30,77 % | 642 | 24,45 % |
| Ingatorp-Bellö församling | FK34,78 % | 955 | 27,64 % |
| Jonsbergs församling | POSK34,19 % | 789 | 20,03 % |
| Järeda församling | KR33,68 % | 336 | 28,87 % |
| Kisa församling | S22,94 % | 2 460 | 14,02 % |
| Klockrike församling | POSK22,08 % | 359 | 22,01 % |
| Kolmårdens församling | POSK30,07 % | 17 032 | 15,00 % |
| Kärna församling | POSK25,89 % | 3 362 | 18,80 % |
| Lambohovs församling | POSK34,89 % | 3 382 | 20,22 % |
| Landeryds församling | POSK31,91 % | 8 284 | 17,61 % |
| Linderås församling | POSK33,62 % | 459 | 25,49 % |
| Linköpings Berga församling | POSK31,88 % | 7 563 | 20,04 % |
| Linköpings domkyrkoförsamling | POSK29,31 % | 12 445 | 19,21 % |
| Linköpings Johannelunds församling | POSK34,52 % | 4 600 | 21,76 % |
| Linköpings Ryds församling | S24,60 % | 2 846 | 18,31 % |
| Linköpings S:t Lars församling | POSK29,01 % | 3 722 | 19,53 % |
| Linköpings Skäggetorps församling | S28,85 % | 1 845 | 11,33 % |
| Locknevi församling | POSK28,85 % | 293 | 18,43 % |
| Lofta församling | POSK30,36 % | 244 | 22,95 % |
| Loftahammars församling | C29,09 % | 482 | 23,65 % |
| Lommaryds församling | POSK19,11 % | 532 | 30,08 % |
| Lönneberga församling | C46,73 % | 573 | 19,37 % |
| Mellby församling | C26,92 % | 224 | 23,66 % |
| Misterhults församling | POSK55,56 % | 1 519 | 16,66 % |
| Mjölby församling | POSK36,94 % | 7 793 | 12,72 % |
| Motala församling | S37,96 % | 16 769 | 13,09 % |
| Målilla med Gårdveda församling | S33,08 % | 1 032 | 13,47 % |
| Mörlunda-Tveta församling | C26,53 % | 905 | 16,46 % |
| Norra Solberga-Flisby församling | S16,67 % | 1 539 | 17,41 % |
| Norra Ydre församling | C35,24 % | 1 049 | 22,02 % |
| Norrköpings Borgs församling | S29,45 % | 16 121 | 15,27 % |
| Norrköpings S:t Johannes församling | S28,71 % | 8 981 | 14,29 % |
| Norrköpings S:t Olofs församling | POSK31,02 % | 19 126 | 15,60 % |
| Nykil-Gammalkils församling | POSK38,87 % | 1 218 | 20,94 % |
| Odensvi församling | C56,52 % | 209 | 22,97 % |
| Pelarne församling | POSK52,27 % | 130 | 33,85 % |
| Rimforsa församling | S22,76 % | 2 281 | 21,00 % |
| Ringarums församling | C28,46 % | 1 814 | 14,94 % |
| Rumskulla församling | POSK62,12 % | 269 | 25,65 % |
| Skeda församling | POSK34,64 % | 764 | 23,69 % |
| Skänninge församling | POSK23,93 % | 2 811 | 14,55 % |
| Slaka församling | POSK50,78 % | 513 | 24,95 % |
| Sund-Svinhults församling | S23,13 % | 706 | 19,69 % |
| Säby församling | POSK28,35 % | 9 434 | 17,12 % |
| Söderköping S:t Anna församling | POSK41,36 % | 6 628 | 17,74 % |
| Södra Vi-Djursdala församling | C26,25 % | 1 596 | 16,04 % |
| Tannefors församling | POSK27,84 % | 2 585 | 15,32 % |
| Tidersrums församling | C33,33 % | 119 | 21,01 % |
| Tjällmo församling | S28,76 % | 721 | 21,64 % |
| Tuna församling | POSK24,22 % | 443 | 30,02 % |
| Törnsfalls församling | POSK51,39 % | 367 | 19,89 % |
| Ukna församling | C42,86 % | 313 | 25,24 % |
| Ulrika församling | POSK45,76 % | 243 | 24,69 % |
| Vadstena församling | POSK40,88 % | 3 793 | 22,38 % |
| Valdemarsviks församling | C31,58 % | 2 802 | 13,99 % |
| Vena församling | C30,97 % | 790 | 20,00 % |
| Vifolka församling | POSK42,15 % | 3 453 | 16,10 % |
| Vikingstads församling | POSK24,29 % | 2 895 | 17,69 % |
| Vimmerby församling | POSK37,79 % | 5 357 | 13,20 % |
| Virserums församling | C36,60 % | 1 172 | 20,22 % |
| Vists församling | S29,79 % | 1 986 | 17,62 % |
| Vreta klosters församling | POSK24,81 % | 5 867 | 18,27 % |
| Vårdnäs församling | POSK26,59 % | 1 324 | 21,00 % |
| Väderstads församling | POSK36,87 % | 983 | 18,92 % |
| Västerviks församling | S28,95 % | 12 346 | 14,09 % |
| Västra Eds församling | C29,46 % | 494 | 22,67 % |
| Västra Eneby församling | C25,00 % | 299 | 28,09 % |
| Västra Ny församling | S28,48 % | 786 | 21,12 % |
| Västra Ryds församling | POSK25,97 % | 367 | 21,53 % |
| Västra Vikbolandets församling | POSK30,65 % | 2 270 | 16,83 % |
| Åkerbo församling | POSK35,21 % | 7 382 | 18,06 % |
| Åtvids församling | S28,31 % | 6 872 | 17,81 % |
| Ödeshögs församling | POSK26,60 % | 3 079 | 16,73 % |
| Östra Husby församling | POSK28,81 % | 1 352 | 18,20 % |
| Östra Ryds församling | C23,13 % | 1 596 | 17,11 % |
| Östra Tollstads församling | POSK39,76 % | 345 | 25,51 % |
| Överums församling | S39,84 % | 740 | 17,03 % |
Om siffrorna
Kyrkomötet har 251 ledamöter och stiften är valkretsar. Sedan 2013 utses två ledamöter av utlandsförsamlingarna i indirekta val, så 249 mandat fördelas efter rösterna. Från 2025 krävs minst 2 procent av rösterna i hela landet för att få mandat.
Rösterna per församling kommer från Svenska kyrkans Excel-filer och summerar exakt till stiften. Kommunerna är summan av församlingarna. En församling i två kommuner räknas till den kommun Svenska kyrkan anger från 2021, och Munkfors har ingen egen församling (Forshaga-Munkfors församling räknas till Forshaga). Några församlingar har inga röster i filen och visas med streck. I Vårgårda pastorat 2025 förstördes valmaterialet av misstag, så kyrkomötesvalet saknar röster där.
Stiften på kartan är sammanslagna kommuner. Botkyrka, Jönköping, Nässjö, Oskarshamn, Laholm och Vänersborg ligger i två stift och ritas i det stift där flest röstberättigade bor.
Nomineringsgrupperna jämförs mellan åren på samma sätt som på Svenska kyrkans resultatsajt, även när de bytt namn. Moderata Samlingspartiet blev Borgerligt alternativ 2013 och Borgerlig kristen samverkan 2025, Folkpartiet liberalerna blev Fria liberaler i Svenska kyrkan och Miljöpartister i Svenska kyrkan blev De Gröna i Svenska kyrkan. Tabellerna visar namnet gruppen hade det året.
Källa: Svenska kyrkans valresultat, resultatsajten (röster och mandat för hela landet och varje stift) och Excel-filerna per församling.