Kyrkovalet 2017
Växjö stift
Stift · 17 september 2017
S blev största nomineringsgrupp med 24,91 % av rösterna och 5 av 17 mandat. Valdeltagandet var 17,73 %.
Kyrkomötet i Växjö stift
| Nomineringsgrupp | Röster | Andel | ± | Mandat |
|---|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet - Socialdemokraterna | 15 533 | 24,91 % | +0,42 | 5 |
| CCenterpartiet | 11 845 | 19,00 % | +0,47 | 3 |
| POSKPartipolitiskt obundna i Svenska kyrkan | 11 352 | 18,21 % | +1,28 | 3 |
| SDSverigedemokraterna | 5 869 | 9,41 % | +3,22 | 2+1 |
| FKFRIMODIG KYRKA | 4 998 | 8,02 % | +0,08 | 1 |
| BorgABorgerligt alternativ | 4 063 | 6,52 % | −2,15 | 1−1 |
| KRKristdemokrater i Svenska kyrkan | 2 764 | 4,43 % | −1,95 | 1 |
| ÖKAÖPPEN KYRKA -- en kyrka för alla | 2 314 | 3,71 % | +1,11 | 1+1 |
| ViSKVänstern i Svenska Kyrkan | 1 648 | 2,64 % | +0,27 | 0 |
| MPSKMiljöpartister i Svenska kyrkan | 1 199 | 1,92 % | −0,97 | 0 |
| VägenVägen | 762 | 1,22 % | ny | 0 |
- Valdeltagande
- 17,73 %
- 2013: 13,17 %
- Röstberättigade
- 360 072
- Giltiga röster
- 62 347
- Ogiltiga röster
- 1 508
- Mandat
- 17
Stiftsfullmäktige i Växjö stift
| Nomineringsgrupp | Röster | Andel | ± | Mandat |
|---|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet - Socialdemokraterna | 15 638 | 25,06 % | +1,08 | 14+1 |
| CCenterpartiet | 12 211 | 19,57 % | −0,18 | 11 |
| POSKPartipolitiskt obundna i Svenska kyrkan | 11 498 | 18,42 % | +1,76 | 9 |
| SDSverigedemokraterna | 5 718 | 9,16 % | +3,26 | 4+1 |
| FKFRIMODIG KYRKA | 4 592 | 7,36 % | +0,03 | 4+1 |
| BorgABorgerligt alternativ | 4 360 | 6,99 % | −1,94 | 3−1 |
| KRKristdemokrater i Svenska kyrkan | 2 692 | 4,31 % | −1,48 | 2−1 |
| ÖKAÖPPEN KYRKA -- en kyrka för alla | 2 303 | 3,69 % | +1,35 | 2+1 |
| ViSKVänstern i Svenska Kyrkan | 1 604 | 2,57 % | +0,15 | 1 |
| MPSKMiljöpartister i Svenska kyrkan | 1 011 | 1,62 % | −0,49 | 1 |
| VägenVägen | 783 | 1,25 % | −3,55 | 0−2 |
- Valdeltagande
- 17,73 %
- 2013: 13,22 %
- Röstberättigade
- 360 072
- Giltiga röster
- 62 410
- Ogiltiga röster
- 1 442
- Mandat
- 51
Karta
Färgen visar största nomineringsgrupp i kyrkomötesvalet. Klicka på ett stift eller en kommun för resultatet där.
Församlingar i Växjö stift
| Församling | Största grupp | Röstberättigade | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| Agunnaryds församling | C38,20 % | 384 | 24,48 % |
| Algutsboda församling | C39,49 % | 988 | 19,94 % |
| Almesåkra församling | C35,29 % | 132 | 27,27 % |
| Almundsryds församling | S40,32 % | 1 421 | 18,09 % |
| Alseda församling | C43,76 % | 2 237 | 21,05 % |
| Alvesta församling | C26,39 % | 5 022 | 15,83 % |
| Anderstorps församling | POSK22,20 % | 2 890 | 17,89 % |
| Angelstads församling | S20,14 % | 651 | 22,89 % |
| Annerstads församling | C24,62 % | 317 | 20,50 % |
| Arby-Hagby församling | C37,50 % | 1 169 | 16,08 % |
| Bankeryds församling | S23,19 % | 4 852 | 21,23 % |
| Barkeryd-Forserums församling | POSK26,26 % | 1 960 | 20,56 % |
| Barnarp-Ödestugu församling | S22,41 % | 2 015 | 17,67 % |
| Berga församling | S27,94 % | 1 534 | 18,32 % |
| Björkö församling | C37,61 % | 403 | 29,28 % |
| Blädinge församling | C42,68 % | 322 | 26,40 % |
| Bolmsö församling | C42,59 % | 258 | 44,57 % |
| Borgholms församling | S23,47 % | 1 987 | 16,36 % |
| Bosebo församling | C67,50 % | 96 | 47,92 % |
| Bredaryds församling | C34,51 % | 1 281 | 23,11 % |
| Bringetofta församling | C44,12 % | 192 | 35,94 % |
| Burseryds församling | C36,13 % | 1 439 | 26,27 % |
| Byarum-Bondstorps församling | S38,52 % | 3 640 | 19,81 % |
| Bäckebo församling | C43,15 % | 505 | 29,11 % |
| Bäckseda församling | S30,48 % | 1 686 | 16,49 % |
| Dädesjö församling | C40,00 % | 387 | 28,42 % |
| Döderhults församling | POSK30,00 % | 5 400 | 12,93 % |
| Dörarps församling | C26,00 % | 204 | 25,98 % |
| Dörby församling | S26,03 % | 2 513 | 14,80 % |
| Ekeberga församling | S45,30 % | 585 | 20,51 % |
| Emmaboda församling | POSK35,87 % | 2 123 | 20,11 % |
| Fagerhults församling | C28,95 % | 407 | 18,67 % |
| Femsjö församling | C44,64 % | 139 | 43,17 % |
| Fliseryds församling | POSK35,81 % | 872 | 18,00 % |
| Forshedabygdens församling | C36,72 % | 2 119 | 21,00 % |
| Fågelfors församling | S42,53 % | 312 | 27,88 % |
| Färgaryds församling | S36,95 % | 2 036 | 22,74 % |
| Föra-Alböke-Löts församling | C50,47 % | 534 | 20,60 % |
| Förlösa-Kläckeberga församling | S25,07 % | 4 703 | 15,54 % |
| Gemla församling | S25,25 % | 1 127 | 17,57 % |
| Gislaveds församling | S33,41 % | 5 067 | 16,93 % |
| Glömminge-Algutsrums församling | C26,79 % | 1 321 | 21,57 % |
| Gnosjö församling | S25,05 % | 2 199 | 22,37 % |
| Gränna församling | POSK36,05 % | 2 318 | 18,72 % |
| Gullabo församling | C49,61 % | 393 | 34,35 % |
| Gårdsby församling | S32,39 % | 2 419 | 16,25 % |
| Gällaryds församling | C31,78 % | 360 | 30,00 % |
| Gärdslösa, Långlöts och Runstens församling | C37,64 % | 851 | 21,03 % |
| Göteryds församling | C39,53 % | 661 | 20,27 % |
| Hakarps församling | S28,66 % | 3 165 | 19,97 % |
| Hallaryds församling | C40,35 % | 316 | 36,39 % |
| Halltorps-Voxtorps församling | C39,42 % | 649 | 16,18 % |
| Heliga Korsets församling | S28,18 % | 2 929 | 15,02 % |
| Hemmesjö-Furuby församling | S26,55 % | 1 351 | 17,25 % |
| Hinneryds församling | C49,38 % | 332 | 26,81 % |
| Hjälmseryds församling | FK34,52 % | 710 | 24,93 % |
| Hossmo församling | S22,22 % | 1 123 | 15,67 % |
| Hovmantorps församling | S47,08 % | 1 794 | 14,55 % |
| Hulterstad-Stenåsa församling | POSK41,24 % | 285 | 35,09 % |
| Hultsjö församling | C43,01 % | 285 | 34,04 % |
| Huskvarna församling | S36,59 % | 7 337 | 14,73 % |
| Hälleberga församling | C44,37 % | 675 | 22,81 % |
| Högsby församling | S23,96 % | 2 287 | 17,14 % |
| Ingelstads församling | S28,30 % | 2 313 | 16,26 % |
| Jönköpings församling | POSK32,22 % | 32 784 | 18,06 % |
| Kalmar domkyrkoförsamling | POSK29,18 % | 5 329 | 14,13 % |
| Kalmar S:t Johannes församling | POSK36,83 % | 5 484 | 14,75 % |
| Kalvsviks församling | POSK24,00 % | 404 | 18,81 % |
| Karlslunda-Mortorps församling | C46,38 % | 1 283 | 18,47 % |
| Korsberga församling | C50,00 % | 847 | 24,56 % |
| Kristvalla församling | C42,11 % | 441 | 17,69 % |
| Kråksmåla församling | C29,03 % | 371 | 25,07 % |
| Kulltorps församling | SD26,40 % | 906 | 22,41 % |
| Källeryds församling | S29,85 % | 289 | 23,18 % |
| Kävsjö församling | C22,65 % | 930 | 19,68 % |
| Köpingsviks församling | C37,62 % | 1 025 | 20,10 % |
| Lammhults församling | S20,24 % | 1 443 | 17,26 % |
| Lannaskede församling | C38,95 % | 2 050 | 18,83 % |
| Lekeryds församling | C23,72 % | 1 812 | 21,47 % |
| Lenhovda-Herråkra församling | C47,32 % | 1 392 | 15,52 % |
| Lessebo församling | S54,31 % | 1 302 | 15,67 % |
| Lidhults församling | C40,00 % | 449 | 22,72 % |
| Linneryds församling | C37,50 % | 663 | 18,25 % |
| Ljuders församling | C40,86 % | 574 | 16,90 % |
| Ljungby församling | S35,10 % | 5 102 | 13,11 % |
| Ljungby församling | C31,78 % | 2 719 | 11,99 % |
| Ljungby Maria församling | S37,10 % | 2 851 | 13,36 % |
| Långaryds församling | C48,15 % | 866 | 32,22 % |
| Långasjö församling | C33,06 % | 631 | 19,65 % |
| Långemåla församling | C39,19 % | 411 | 18,00 % |
| Madesjö församling | C43,12 % | 2 382 | 16,33 % |
| Malmbäcks församling | C26,21 % | 950 | 26,63 % |
| Markaryds församling | FK32,51 % | 3 647 | 14,83 % |
| Mistelås församling | FK31,03 % | 107 | 28,97 % |
| Moheda församling | S23,22 % | 1 875 | 21,28 % |
| Månsarps församling | S24,96 % | 2 809 | 21,18 % |
| Mönsterås församling | S43,24 % | 4 169 | 17,29 % |
| Mörbylånga-Kastlösa församling | S21,20 % | 1 368 | 16,01 % |
| Nordölands församling | FK32,80 % | 1 686 | 18,62 % |
| Norra Hestra församling | S21,36 % | 1 070 | 31,78 % |
| Norra Möckleby, Sandby och Gårdby församling | C41,71 % | 726 | 25,07 % |
| Norra Sandsjö församling | C29,26 % | 1 935 | 18,55 % |
| Norrahammars församling | S37,11 % | 4 681 | 16,83 % |
| Nottebäcks församling | S29,22 % | 988 | 16,19 % |
| Nybro-S:t Sigfrids församling | S33,25 % | 6 331 | 13,06 % |
| Nydala-Fryele församling | FK21,58 % | 413 | 34,87 % |
| Nye, Näshults och Stenberga församling | C50,00 % | 611 | 22,26 % |
| Näsby församling | C35,71 % | 130 | 22,31 % |
| Nässjö församling | POSK39,09 % | 9 651 | 13,31 % |
| Nävelsjö församling | C42,25 % | 296 | 26,35 % |
| Odensjö församling | C33,78 % | 200 | 39,50 % |
| Oskars församling | C45,28 % | 181 | 29,83 % |
| Oskarshamns församling | S28,48 % | 9 164 | 12,34 % |
| Pjätteryds församling | S29,49 % | 410 | 20,24 % |
| Resmo-Vickleby församling | POSK35,04 % | 506 | 23,91 % |
| Rogberga-Öggestorps församling | S22,90 % | 2 612 | 20,64 % |
| Rydaholms församling | FK36,39 % | 1 559 | 24,57 % |
| Ryssby församling | C30,15 % | 866 | 24,83 % |
| Ryssby församling | S30,55 % | 1 577 | 18,20 % |
| Räpplinge-Högsrums församling | C23,95 % | 838 | 20,64 % |
| S:ta Birgitta församling | POSK35,86 % | 5 030 | 14,69 % |
| Sjösås församling | S29,26 % | 1 261 | 18,56 % |
| Skatelövs församling | C52,22 % | 1 023 | 20,14 % |
| Skillingaryds församling | S24,28 % | 3 033 | 21,04 % |
| Skärstad-Ölmstads församling | C18,06 % | 2 787 | 21,39 % |
| Slätthögs församling | FK20,43 % | 349 | 27,22 % |
| Stenbrohults församling | S46,44 % | 1 648 | 22,69 % |
| Stockaryds församling | POSK18,63 % | 665 | 27,37 % |
| Svenarums församling | C34,08 % | 737 | 25,10 % |
| Sydölands församling | POSK35,58 % | 669 | 25,56 % |
| Sävsjö församling | C30,16 % | 3 360 | 18,78 % |
| Söderåkra församling | POSK33,22 % | 1 912 | 15,85 % |
| Södra Ljunga församling | C39,11 % | 1 292 | 20,43 % |
| Södra Sandsjö församling | C32,11 % | 615 | 17,72 % |
| Söraby församling | POSK24,26 % | 2 440 | 17,01 % |
| Tannåkers församling | S36,11 % | 106 | 34,91 % |
| Tingsås församling | S37,25 % | 2 239 | 13,93 % |
| Torpa församling | C38,46 % | 173 | 22,54 % |
| Torslunda församling | S21,22 % | 4 049 | 14,92 % |
| Torsås församling | POSK51,00 % | 2 177 | 16,54 % |
| Traryds församling | C25,86 % | 1 726 | 17,15 % |
| Tutaryds församling | SD34,21 % | 131 | 29,01 % |
| Två systrars församling | POSK36,56 % | 2 623 | 16,32 % |
| Tånnö församling | C31,15 % | 277 | 22,02 % |
| Tävelsås församling | C31,33 % | 532 | 15,60 % |
| Unnaryds församling | C31,78 % | 729 | 30,18 % |
| Urshults församling | S41,90 % | 1 139 | 18,88 % |
| Vederslövs församling | POSK31,13 % | 633 | 16,75 % |
| Vetlanda församling | S38,30 % | 7 303 | 13,62 % |
| Villstads församling | POSK28,44 % | 3 140 | 17,42 % |
| Virestad-Härlunda församling | C31,10 % | 1 426 | 24,26 % |
| Visingsö församling | POSK40,40 % | 455 | 24,62 % |
| Vislanda församling | C48,34 % | 1 462 | 21,20 % |
| Vissefjärda församling | S33,73 % | 1 858 | 22,82 % |
| Vittaryds församling | FK22,03 % | 275 | 23,64 % |
| Voxtorps församling | C26,67 % | 1 121 | 21,68 % |
| Vrigstad-Hylletofta församling | C22,74 % | 1 124 | 25,36 % |
| Vrå församling | C25,00 % | 167 | 28,14 % |
| Våthults församling | POSK44,93 % | 184 | 38,04 % |
| Väckelsångs församling | C30,05 % | 995 | 19,90 % |
| Värnamo församling | FK28,08 % | 10 674 | 16,29 % |
| Västbo Sankt Sigfrids församling | C43,64 % | 1 905 | 25,20 % |
| Västra Torsås församling | C58,93 % | 741 | 23,35 % |
| Växjö stads- och domkyrkoförsamling | S30,72 % | 29 737 | 16,21 % |
| Åby församling | C34,22 % | 1 069 | 17,87 % |
| Ålems församling | C36,46 % | 3 418 | 14,39 % |
| Åseda församling | C36,11 % | 1 760 | 18,81 % |
| Åsenhöga församling | FK22,22 % | 462 | 27,49 % |
| Älghults församling | C36,48 % | 1 142 | 22,68 % |
| Älmeboda församling | C50,50 % | 547 | 19,93 % |
| Älmhults församling | S40,72 % | 4 509 | 15,17 % |
| Öjaby församling | POSK23,53 % | 2 748 | 18,23 % |
| Örsjö församling | C37,08 % | 417 | 21,58 % |
Om siffrorna
Kyrkomötet har 251 ledamöter och stiften är valkretsar. Sedan 2013 utses två ledamöter av utlandsförsamlingarna i indirekta val, så 249 mandat fördelas efter rösterna. Från 2025 krävs minst 2 procent av rösterna i hela landet för att få mandat.
Rösterna per församling kommer från Svenska kyrkans Excel-filer och summerar exakt till stiften. Kommunerna är summan av församlingarna. En församling i två kommuner räknas till den kommun Svenska kyrkan anger från 2021, och Munkfors har ingen egen församling (Forshaga-Munkfors församling räknas till Forshaga). Några församlingar har inga röster i filen och visas med streck. I Vårgårda pastorat 2025 förstördes valmaterialet av misstag, så kyrkomötesvalet saknar röster där.
Stiften på kartan är sammanslagna kommuner. Botkyrka, Jönköping, Nässjö, Oskarshamn, Laholm och Vänersborg ligger i två stift och ritas i det stift där flest röstberättigade bor.
Nomineringsgrupperna jämförs mellan åren på samma sätt som på Svenska kyrkans resultatsajt, även när de bytt namn. Moderata Samlingspartiet blev Borgerligt alternativ 2013 och Borgerlig kristen samverkan 2025, Folkpartiet liberalerna blev Fria liberaler i Svenska kyrkan och Miljöpartister i Svenska kyrkan blev De Gröna i Svenska kyrkan. Tabellerna visar namnet gruppen hade det året.
Källa: Svenska kyrkans valresultat, resultatsajten (röster och mandat för hela landet och varje stift) och Excel-filerna per församling.