Kyrkovalet 2017
Uppsala stift
Stift · 17 september 2017
S blev största nomineringsgrupp med 31,20 % av rösterna och 6 av 22 mandat. Valdeltagandet var 19,43 %.
Kyrkomötet i Uppsala stift
| Nomineringsgrupp | Röster | Andel | ± | Mandat |
|---|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet - Socialdemokraterna | 25 516 | 31,20 % | +0,72 | 6 |
| POSKPartipolitiskt obundna i Svenska kyrkan | 14 129 | 17,28 % | +1,68 | 3 |
| CCenterpartiet | 12 170 | 14,88 % | +1,79 | 3+1 |
| SDSverigedemokraterna | 7 222 | 8,83 % | +2,68 | 2+1 |
| BorgABorgerligt alternativ | 6 071 | 7,42 % | −3,65 | 2 |
| ÖKAÖPPEN KYRKA -- en kyrka för alla | 3 846 | 4,70 % | −0,46 | 1 |
| ViSKVänstern i Svenska Kyrkan | 3 132 | 3,83 % | +1,47 | 1 |
| FiSKFria liberaler i Svenska kyrkan FiSK | 2 823 | 3,45 % | +0,30 | 1 |
| FKFRIMODIG KYRKA | 2 715 | 3,32 % | −0,44 | 1 |
| MPSKMiljöpartister i Svenska kyrkan | 2 224 | 2,72 % | −2,65 | 1 |
| KRKristdemokrater i Svenska kyrkan | 1 930 | 2,36 % | −1,43 | 1 |
- Valdeltagande
- 19,43 %
- 2013: 12,76 %
- Röstberättigade
- 427 067
- Giltiga röster
- 81 778
- Ogiltiga röster
- 1 198
- Mandat
- 22
Stiftsfullmäktige i Uppsala stift
| Nomineringsgrupp | Röster | Andel | ± | Mandat |
|---|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet - Socialdemokraterna | 25 238 | 30,87 % | +0,35 | 20 |
| POSKPartipolitiskt obundna i Svenska kyrkan | 14 266 | 17,45 % | +1,34 | 13+2 |
| CCenterpartiet | 12 413 | 15,19 % | +1,45 | 10 |
| SDSverigedemokraterna | 7 076 | 8,66 % | +2,67 | 6+2 |
| BorgABorgerligt alternativ | 5 969 | 7,30 % | −3,44 | 5−2 |
| ÖKAÖPPEN KYRKA -- en kyrka för alla | 3 957 | 4,84 % | −0,03 | 3 |
| ViSKVänstern i Svenska Kyrkan | 3 104 | 3,80 % | +1,54 | 2 |
| FiSKFria liberaler i Svenska kyrkan FiSK | 2 812 | 3,44 % | +0,19 | 2 |
| FKFRIMODIG KYRKA | 2 732 | 3,34 % | −0,22 | 2 |
| MPSKMiljöpartister i Svenska kyrkan | 2 233 | 2,73 % | −2,44 | 2−1 |
| KRKristdemokrater i Svenska kyrkan | 1 945 | 2,38 % | −1,40 | 2−1 |
- Valdeltagande
- 19,42 %
- 2013: 12,77 %
- Röstberättigade
- 427 067
- Giltiga röster
- 81 745
- Ogiltiga röster
- 1 171
- Mandat
- 67
Karta
Färgen visar största nomineringsgrupp i kyrkomötesvalet. Klicka på ett stift eller en kommun för resultatet där.
Församlingar i Uppsala stift
| Församling | Största grupp | Röstberättigade | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| Alfta-Ovanåkers församling | C46,69 % | 7 767 | 17,84 % |
| Almunge församling | S19,53 % | 1 719 | 17,80 % |
| Alsike församling | POSK25,39 % | 2 076 | 18,55 % |
| Alunda församling | C41,86 % | 2 421 | 18,05 % |
| Arbrå-Undersviks församling | S39,40 % | 2 764 | 16,14 % |
| Balingsta församling | 252 | – | |
| Bergsjö församling | S32,35 % | 2 761 | 18,11 % |
| Bjuråker-Norrbo församling | S34,58 % | 1 736 | 20,28 % |
| Björklinge församling | S26,33 % | 2 619 | 17,45 % |
| Blidö församling | BorgA41,26 % | 795 | 28,68 % |
| Boglösa församling | C33,81 % | 980 | 21,73 % |
| Bollnäs församling | S46,03 % | 10 813 | 16,43 % |
| Bomhus församling | S42,84 % | 6 371 | 15,55 % |
| Bro församling | S26,61 % | 4 703 | 15,76 % |
| Bälingebygdens församling | S27,08 % | 4 468 | 20,75 % |
| Dalby församling | 390 | – | |
| Danmark-Funbo församling | POSK23,36 % | 6 293 | 27,08 % |
| Dannemorabygdens församling | S40,24 % | 2 379 | 17,78 % |
| Delsbo församling | C42,61 % | 2 974 | 20,04 % |
| Edsbro-Ununge församling | S28,07 % | 1 168 | 20,46 % |
| Ekeby församling | C53,72 % | 315 | 39,05 % |
| Enköpings församling | S26,03 % | 13 706 | 15,15 % |
| Enåkers församling | C37,65 % | 386 | 23,32 % |
| Enånger-Njutångers församling | S41,33 % | 3 962 | 16,36 % |
| Estuna och Söderby-Karls församling | C27,67 % | 1 703 | 19,14 % |
| Faringe församling | C31,82 % | 245 | 18,78 % |
| Fasterna församling | S23,39 % | 685 | 19,12 % |
| Fjärdhundra församling | C45,86 % | 2 171 | 22,11 % |
| Forsa-Högs församling | C29,87 % | 2 992 | 20,72 % |
| Frösåkers församling | S40,99 % | 5 154 | 15,99 % |
| Frötuna församling | BorgA28,11 % | 1 830 | 16,01 % |
| Färila-Kårböle församling | S37,27 % | 2 293 | 16,70 % |
| Gamla Uppsala församling | S29,01 % | 9 319 | 25,26 % |
| Gnarps församling | POSK34,10 % | 1 404 | 16,03 % |
| Gottröra församling | SD32,39 % | 495 | 14,55 % |
| Gottsunda församling | S23,18 % | 9 191 | 29,49 % |
| Gävle Heliga Trefaldighets församling | S32,56 % | 19 635 | 19,40 % |
| Gävle Maria församling | S38,39 % | 4 811 | 18,71 % |
| Gävle Staffans församling | S40,86 % | 8 690 | 18,29 % |
| Hagby församling | 283 | – | |
| Hamrånge församling | S46,02 % | 2 191 | 16,39 % |
| Hanebo-Segersta församling | S44,62 % | 2 428 | 16,23 % |
| Harbo församling | C31,67 % | 836 | 15,19 % |
| Harmånger-Jättendals församling | POSK33,11 % | 1 879 | 15,97 % |
| Hedesunda församling | C25,87 % | 1 821 | 19,38 % |
| Helga Trefaldighets församling | S24,37 % | 16 426 | 30,37 % |
| Hille församling | S43,50 % | 4 060 | 20,44 % |
| Hofors församling | S52,59 % | 3 605 | 15,26 % |
| Huddunge församling | C44,30 % | 320 | 25,00 % |
| Hudiksvallsbygdens församling | POSK30,78 % | 12 323 | 16,74 % |
| Husby-Långhundra församling | C46,67 % | 724 | 17,27 % |
| Husby-Ärlinghundra församling | S33,27 % | 7 260 | 13,82 % |
| Husby, Skederids och Rö församling | S29,95 % | 1 355 | 16,16 % |
| Hållnäs-Österlövsta församling | S46,20 % | 1 900 | 18,53 % |
| Häggeby församling | C41,03 % | 366 | 22,13 % |
| Häverö-Edebo församling | S35,41 % | 3 807 | 13,45 % |
| Järbo församling | S35,71 % | 1 670 | 19,58 % |
| Järvsö församling | C35,29 % | 2 967 | 17,80 % |
| Kalmar-Yttergrans församling | S25,40 % | 8 712 | 14,65 % |
| Knivsta församling | POSK39,43 % | 4 541 | 21,18 % |
| Knutby-Bladåkers församling | SD23,08 % | 967 | 15,10 % |
| Kungsängen-Västra Ryds församling | S29,11 % | 7 130 | 16,58 % |
| Lagga församling | POSK27,27 % | 577 | 23,05 % |
| Lagunda församling | C22,00 % | 2 670 | 21,27 % |
| Lena församling | POSK36,68 % | 1 144 | 25,26 % |
| Ljusdal-Ramsjö församling | S36,59 % | 6 685 | 12,55 % |
| Ljusne församling | S77,89 % | 1 424 | 13,48 % |
| Lohärads församling | S23,73 % | 366 | 35,79 % |
| Los-Hamra församling | S45,45 % | 461 | 14,53 % |
| Länna församling | BorgA24,86 % | 1 873 | 18,74 % |
| Mo-Bergviks församling | S34,97 % | 1 765 | 19,09 % |
| Nora församling | S31,91 % | 1 434 | 25,03 % |
| Norra Hagunda församling | S28,60 % | 2 512 | 21,14 % |
| Norrala-Trönö församling | S34,81 % | 2 939 | 14,73 % |
| Norrsunda församling | S28,79 % | 1 603 | 20,34 % |
| Norrtälje-Malsta församling | S29,19 % | 12 067 | 18,42 % |
| Närtuna församling | BorgA32,76 % | 418 | 14,59 % |
| Ockelbo församling | S48,25 % | 3 719 | 20,33 % |
| Ovansjö församling | S47,32 % | 5 584 | 17,77 % |
| Ramsta församling | 407 | – | |
| Rasbo församling | S27,71 % | 1 352 | 18,42 % |
| Rasbokils församling | C32,67 % | 469 | 21,54 % |
| Rengsjö församling | S35,58 % | 898 | 18,15 % |
| Riala församling | C19,61 % | 916 | 17,69 % |
| Rimbo församling | S30,08 % | 3 576 | 13,45 % |
| Roslagsbro-Vätö församling | C42,82 % | 1 685 | 22,67 % |
| Rådmansö församling | S19,82 % | 1 335 | 17,23 % |
| Sandvikens församling | S55,66 % | 12 381 | 17,79 % |
| Sigtuna församling | POSK39,05 % | 5 612 | 20,58 % |
| Skepptuna församling | POSK58,43 % | 835 | 20,00 % |
| Skogs församling | C45,03 % | 698 | 21,63 % |
| Skoklosters församling | C31,41 % | 1 109 | 17,49 % |
| Skuttunge församling | C31,79 % | 826 | 24,21 % |
| Skäfthammar-Hökhuvuds församling | S55,98 % | 2 008 | 19,77 % |
| Sparrsätra-Breds församling | BorgA28,17 % | 420 | 16,90 % |
| Stavby församling | POSK28,10 % | 469 | 26,01 % |
| Söderala församling | S36,32 % | 1 647 | 14,51 % |
| Söderhamn-Sandarne församling | S43,87 % | 7 338 | 12,71 % |
| Tensta församling | POSK44,10 % | 1 110 | 20,99 % |
| Tierp-Söderfors församling | S40,39 % | 2 936 | 13,93 % |
| Tillinge och Södra Åsunda församling | S22,81 % | 1 811 | 18,00 % |
| Tolfta församling | S60,36 % | 3 630 | 17,13 % |
| Torsåkers församling | C45,21 % | 1 687 | 20,21 % |
| Tuna församling | POSK38,84 % | 555 | 22,52 % |
| Uppsala domkyrkoförsamling | S26,36 % | 26 579 | 28,97 % |
| Uppsala-Näs församling | C27,71 % | 785 | 67,77 % |
| Vaksala församling | S30,91 % | 12 885 | 19,17 % |
| Valbo församling | S38,93 % | 8 418 | 18,00 % |
| Valsta församling | S38,72 % | 3 450 | 14,17 % |
| Vassunda församling | POSK35,78 % | 500 | 22,40 % |
| Veckholms församling | BorgA33,33 % | 503 | 23,26 % |
| Vendel-Tegelsmora församling | S46,69 % | 2 687 | 21,10 % |
| Viksta församling | C33,00 % | 455 | 22,86 % |
| Villberga församling | C27,64 % | 2 005 | 20,20 % |
| Vittinge församling | C36,40 % | 1 484 | 19,07 % |
| Väddö församling | S25,06 % | 2 509 | 18,13 % |
| Västerlövsta församling | S30,49 % | 2 242 | 16,86 % |
| Västeråkers församling | 166 | – | |
| Västlands församling | S57,02 % | 1 286 | 19,13 % |
| Årsunda-Österfärnebo församling | C38,90 % | 2 460 | 17,32 % |
| Älvkarleby-Skutskärs församling | S58,21 % | 5 479 | 15,17 % |
| Ärentuna församling | S28,32 % | 3 509 | 22,68 % |
| Öregrund-Gräsö församling | POSK31,44 % | 1 492 | 15,82 % |
| Östervåla församling | C36,30 % | 1 969 | 14,22 % |
| Östuna församling | C25,30 % | 381 | 22,31 % |
| Övergrans församling | C38,85 % | 865 | 16,30 % |
Om siffrorna
Kyrkomötet har 251 ledamöter och stiften är valkretsar. Sedan 2013 utses två ledamöter av utlandsförsamlingarna i indirekta val, så 249 mandat fördelas efter rösterna. Från 2025 krävs minst 2 procent av rösterna i hela landet för att få mandat.
Rösterna per församling kommer från Svenska kyrkans Excel-filer och summerar exakt till stiften. Kommunerna är summan av församlingarna. En församling i två kommuner räknas till den kommun Svenska kyrkan anger från 2021, och Munkfors har ingen egen församling (Forshaga-Munkfors församling räknas till Forshaga). Några församlingar har inga röster i filen och visas med streck. I Vårgårda pastorat 2025 förstördes valmaterialet av misstag, så kyrkomötesvalet saknar röster där.
Stiften på kartan är sammanslagna kommuner. Botkyrka, Jönköping, Nässjö, Oskarshamn, Laholm och Vänersborg ligger i två stift och ritas i det stift där flest röstberättigade bor.
Nomineringsgrupperna jämförs mellan åren på samma sätt som på Svenska kyrkans resultatsajt, även när de bytt namn. Moderata Samlingspartiet blev Borgerligt alternativ 2013 och Borgerlig kristen samverkan 2025, Folkpartiet liberalerna blev Fria liberaler i Svenska kyrkan och Miljöpartister i Svenska kyrkan blev De Gröna i Svenska kyrkan. Tabellerna visar namnet gruppen hade det året.
Källa: Svenska kyrkans valresultat, resultatsajten (röster och mandat för hela landet och varje stift) och Excel-filerna per församling.