Kyrkovalet 2017
Stockholms stift
Stift · 17 september 2017
S blev största nomineringsgrupp med 29,09 % av rösterna och 13 av 44 mandat. Valdeltagandet var 22,88 %.
Kyrkomötet i Stockholms stift
| Nomineringsgrupp | Röster | Andel | ± | Mandat |
|---|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet - Socialdemokraterna | 57 136 | 29,09 % | +2,14 | 13+2 |
| POSKPartipolitiskt obundna i Svenska kyrkan | 31 781 | 16,18 % | +3,46 | 7+2 |
| BorgABorgerligt alternativ | 28 188 | 14,35 % | −7,39 | 7−2 |
| CCenterpartiet | 17 296 | 8,81 % | +5,08 | 3+2 |
| SDSverigedemokraterna | 16 609 | 8,46 % | +3,05 | 3+1 |
| ViSKVänstern i Svenska Kyrkan | 13 326 | 6,79 % | −0,24 | 3 |
| FiSKFria liberaler i Svenska kyrkan FiSK | 10 375 | 5,28 % | +0,53 | 3+1 |
| MPSKMiljöpartister i Svenska kyrkan | 5 669 | 2,89 % | −5,15 | 2−1 |
| KRKristdemokrater i Svenska kyrkan | 5 351 | 2,72 % | −2,13 | 1−1 |
| ÖKAÖPPEN KYRKA -- en kyrka för alla | 5 217 | 2,66 % | −0,12 | 1 |
| FKFRIMODIG KYRKA | 3 845 | 1,96 % | −0,04 | 1 |
| GkGröna Kristna | 1 598 | 0,81 % | ny | 0 |
- Valdeltagande
- 22,88 %
- 2013: 13,31 %
- Röstberättigade
- 866 654
- Giltiga röster
- 196 391
- Ogiltiga röster
- 1 897
- Mandat
- 44
Stiftsfullmäktige i Stockholms stift
| Nomineringsgrupp | Röster | Andel | ± | Mandat |
|---|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet - Socialdemokraterna | 56 549 | 28,83 % | +2,27 | 27+1 |
| POSKPartipolitiskt obundna i Svenska kyrkan | 31 679 | 16,15 % | +3,80 | 17+6 |
| BorgABorgerligt alternativ | 28 285 | 14,42 % | −7,53 | 12−11 |
| CCenterpartiet | 17 523 | 8,93 % | +5,17 | 8+5 |
| SDSverigedemokraterna | 16 260 | 8,29 % | +3,09 | 7+3 |
| ViSKVänstern i Svenska Kyrkan | 13 427 | 6,85 % | −0,09 | 6 |
| FiSKFria liberaler i Svenska kyrkan FiSK | 10 495 | 5,35 % | +0,60 | 5+1 |
| MPSKMiljöpartister i Svenska kyrkan | 5 812 | 2,96 % | −4,85 | 2−4 |
| KRKristdemokrater i Svenska kyrkan | 5 480 | 2,79 % | −1,96 | 2−2 |
| ÖKAÖPPEN KYRKA -- en kyrka för alla | 5 202 | 2,65 % | +0,26 | 2 |
| FKFRIMODIG KYRKA | 3 651 | 1,86 % | −0,12 | 2 |
| GkGröna Kristna | 1 763 | 0,90 % | ny | 1 |
- Valdeltagande
- 22,87 %
- 2013: 13,32 %
- Röstberättigade
- 866 163
- Giltiga röster
- 196 126
- Ogiltiga röster
- 1 945
- Mandat
- 91
Karta
Färgen visar största nomineringsgrupp i kyrkomötesvalet. Klicka på ett stift eller en kommun för resultatet där.
Församlingar i Stockholms stift
| Församling | Största grupp | Röstberättigade | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| Adelsö-Munsö församling | POSK27,24 % | 1 061 | 26,67 % |
| Adolf Fredriks församling | S26,93 % | 4 037 | 25,49 % |
| Boo församling | S29,38 % | 15 463 | 20,80 % |
| Botkyrka församling | S35,17 % | 22 339 | 17,85 % |
| Bromma församling | S27,82 % | 23 085 | 21,35 % |
| Brännkyrka församling | S35,51 % | 19 674 | 22,52 % |
| Dalarö-Ornö-Utö församling | POSK34,94 % | 1 677 | 22,06 % |
| Danderyds församling | BorgA34,97 % | 17 062 | 26,37 % |
| Djurö, Möja och Nämdö församling | S20,85 % | 2 595 | 22,20 % |
| Eds församling | S39,45 % | 3 463 | 19,15 % |
| Ekerö församling | POSK43,89 % | 7 895 | 24,94 % |
| Engelbrekts församling | BorgA27,07 % | 12 724 | 25,70 % |
| Enskede-Årsta församling | S39,69 % | 18 751 | 25,68 % |
| Farsta församling | S39,30 % | 23 543 | 23,12 % |
| Finska församlingen | S29,99 % | 6 483 | 11,23 % |
| Flemingsbergs församling | S44,17 % | 3 654 | 15,65 % |
| Fresta församling | S27,04 % | 6 265 | 19,44 % |
| Färingsö församling | S28,62 % | 4 858 | 22,58 % |
| Gustav Vasa församling | S27,30 % | 7 410 | 23,93 % |
| Gustavsberg-Ingarö församling | S35,28 % | 12 614 | 18,99 % |
| Hammarby församling | S38,77 % | 9 712 | 14,27 % |
| Hedvig Eleonora församling | BorgA44,23 % | 6 312 | 26,62 % |
| Hovförsamlingen | BorgA24,86 % | 491 | 37,88 % |
| Huddinge församling | S31,66 % | 20 616 | 21,21 % |
| Hägerstens församling | S36,09 % | 34 339 | 26,81 % |
| Hässelby församling | S29,89 % | 14 045 | 19,11 % |
| Högalids församling | S41,45 % | 15 966 | 33,51 % |
| Järfälla församling | S31,68 % | 30 691 | 19,75 % |
| Katarina församling | S39,30 % | 17 634 | 31,79 % |
| Lidingö församling | BorgA28,72 % | 24 520 | 23,25 % |
| Ljusterö-Kulla församling | POSK63,71 % | 1 535 | 16,94 % |
| Lovö församling | POSK30,63 % | 544 | 29,41 % |
| Maria Magdalena församling | S35,82 % | 9 553 | 34,46 % |
| Nacka församling | S32,20 % | 25 188 | 22,49 % |
| Oscars församling | BorgA36,59 % | 21 657 | 25,83 % |
| S:t Johannes församling | S23,76 % | 5 839 | 24,44 % |
| S:t Matteus församling | S24,02 % | 14 786 | 24,77 % |
| S:t Mikaels församling | S31,39 % | 7 255 | 20,48 % |
| Saltsjöbadens församling | BorgA46,22 % | 5 934 | 24,87 % |
| Skarpnäcks församling | S41,53 % | 20 226 | 33,05 % |
| Skärholmens församling | S30,73 % | 7 090 | 21,14 % |
| Sofia församling | S38,46 % | 18 169 | 31,03 % |
| Sollentuna församling | POSK44,26 % | 30 615 | 25,04 % |
| Solna församling | S28,39 % | 31 703 | 22,47 % |
| Spånga-Kista församling | S28,45 % | 14 987 | 22,87 % |
| Stockholms domkyrkoförsamling | S27,70 % | 2 995 | 27,15 % |
| Sundbybergs församling | S34,89 % | 18 819 | 20,21 % |
| Trångsund-Skogås församling | S37,25 % | 9 993 | 16,22 % |
| Tyresö församling | S38,82 % | 23 439 | 18,83 % |
| Tyska S:ta Gertruds församling | POSK39,35 % | 1 550 | 23,35 % |
| Täby församling | POSK34,62 % | 34 946 | 22,52 % |
| Vallentuna församling | S22,32 % | 14 678 | 21,60 % |
| Vantörs församling | S35,26 % | 18 181 | 22,14 % |
| Vaxholms församling | POSK44,02 % | 6 502 | 20,59 % |
| Vällingby församling | S36,76 % | 13 354 | 20,90 % |
| Värmdö församling | S28,08 % | 7 707 | 17,30 % |
| Västerhaninge-Muskö församling | S32,81 % | 10 657 | 15,13 % |
| Västerleds församling | S20,17 % | 15 689 | 25,86 % |
| Västermalms församling | S26,09 % | 35 303 | 25,04 % |
| Össeby församling | POSK31,69 % | 2 664 | 21,85 % |
| Österhaninge församling | S40,90 % | 24 428 | 14,52 % |
| Österåker-Östra Ryds församling | S28,82 % | 21 689 | 16,37 % |
Om siffrorna
Kyrkomötet har 251 ledamöter och stiften är valkretsar. Sedan 2013 utses två ledamöter av utlandsförsamlingarna i indirekta val, så 249 mandat fördelas efter rösterna. Från 2025 krävs minst 2 procent av rösterna i hela landet för att få mandat.
Rösterna per församling kommer från Svenska kyrkans Excel-filer och summerar exakt till stiften. Kommunerna är summan av församlingarna. En församling i två kommuner räknas till den kommun Svenska kyrkan anger från 2021, och Munkfors har ingen egen församling (Forshaga-Munkfors församling räknas till Forshaga). Några församlingar har inga röster i filen och visas med streck. I Vårgårda pastorat 2025 förstördes valmaterialet av misstag, så kyrkomötesvalet saknar röster där.
Stiften på kartan är sammanslagna kommuner. Botkyrka, Jönköping, Nässjö, Oskarshamn, Laholm och Vänersborg ligger i två stift och ritas i det stift där flest röstberättigade bor.
Nomineringsgrupperna jämförs mellan åren på samma sätt som på Svenska kyrkans resultatsajt, även när de bytt namn. Moderata Samlingspartiet blev Borgerligt alternativ 2013 och Borgerlig kristen samverkan 2025, Folkpartiet liberalerna blev Fria liberaler i Svenska kyrkan och Miljöpartister i Svenska kyrkan blev De Gröna i Svenska kyrkan. Tabellerna visar namnet gruppen hade det året.
Källa: Svenska kyrkans valresultat, resultatsajten (röster och mandat för hela landet och varje stift) och Excel-filerna per församling.