Kyrkovalet 2017
Luleå stift
Stift · 17 september 2017
S blev största nomineringsgrupp med 45,56 % av rösterna och 7 av 17 mandat. Valdeltagandet var 19,08 %.
Kyrkomötet i Luleå stift
| Nomineringsgrupp | Röster | Andel | ± | Mandat |
|---|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet - Socialdemokraterna | 26 992 | 45,56 % | +1,71 | 7 |
| POSKPartipolitiskt obundna i Svenska kyrkan | 11 750 | 19,83 % | +2,41 | 3 |
| CCenterpartiet | 6 833 | 11,53 % | +0,94 | 2 |
| KRKristdemokrater i Svenska kyrkan | 3 221 | 5,44 % | −3,56 | 1−1 |
| SDSverigedemokraterna | 2 833 | 4,78 % | +2,37 | 1+1 |
| FKFRIMODIG KYRKA | 2 526 | 4,26 % | −0,22 | 1 |
| BorgABorgerligt alternativ | 1 892 | 3,19 % | −2,01 | 1 |
| MPSKMiljöpartister i Svenska kyrkan | 1 713 | 2,89 % | −1,10 | 1 |
| FiSKFria liberaler i Svenska kyrkan FiSK | 1 479 | 2,50 % | −0,54 | 0−1 |
- Valdeltagande
- 19,08 %
- 2013: 13,74 %
- Röstberättigade
- 316 835
- Giltiga röster
- 59 239
- Ogiltiga röster
- 1 221
- Mandat
- 17
Stiftsfullmäktige i Luleå stift
| Nomineringsgrupp | Röster | Andel | ± | Mandat |
|---|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet - Socialdemokraterna | 26 350 | 44,13 % | +0,10 | 23+1 |
| POSKPartipolitiskt obundna i Svenska kyrkan | 11 591 | 19,41 % | +2,37 | 10+1 |
| CCenterpartiet | 7 078 | 11,85 % | +0,70 | 6 |
| KRKristdemokrater i Svenska kyrkan | 3 121 | 5,23 % | −3,51 | 3−1 |
| SDSverigedemokraterna | 2 747 | 4,60 % | +2,67 | 2+1 |
| FKFRIMODIG KYRKA | 2 489 | 4,17 % | −0,29 | 2 |
| BorgABorgerligt alternativ | 1 892 | 3,17 % | −1,91 | 2−1 |
| MPSKMiljöpartister i Svenska kyrkan | 1 499 | 2,51 % | −1,20 | 1−1 |
| FiSKFria liberaler i Svenska kyrkan FiSK | 1 490 | 2,50 % | −0,51 | 1−1 |
| ViSKVänstern i Svenska Kyrkan | 1 459 | 2,44 % | +2,21 | 1+1 |
- Valdeltagande
- 19,10 %
- 2013: 13,76 %
- Röstberättigade
- 316 835
- Giltiga röster
- 59 716
- Ogiltiga röster
- 789
- Mandat
- 51
Karta
Färgen visar största nomineringsgrupp i kyrkomötesvalet. Klicka på ett stift eller en kommun för resultatet där.
Församlingar i Luleå stift
| Församling | Största grupp | Röstberättigade | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| Arjeplogs församling | S39,62 % | 1 735 | 16,20 % |
| Arvidsjaurs församling | S55,01 % | 4 246 | 14,72 % |
| Bjurholms församling | POSK29,22 % | 1 656 | 24,03 % |
| Bureå församling | S49,91 % | 2 624 | 22,79 % |
| Burträsks församling | S43,25 % | 2 821 | 18,43 % |
| Bygdeå församling | S36,38 % | 4 285 | 20,51 % |
| Byske-Fällfors församling | S48,20 % | 3 067 | 17,74 % |
| Dorotea-Risbäcks församling | S53,52 % | 1 816 | 15,91 % |
| Edefors församling | S52,59 % | 901 | 25,97 % |
| Gunnarsbyns församling | S50,81 % | 483 | 26,29 % |
| Gällivare församling | S53,84 % | 8 222 | 12,56 % |
| Haparanda församling | S38,73 % | 5 718 | 14,01 % |
| Holmsunds församling | S46,45 % | 5 147 | 20,81 % |
| Hortlax församling | S40,80 % | 4 229 | 28,92 % |
| Hörnefors församling | S54,42 % | 2 872 | 19,81 % |
| Jokkmokks församling | S51,06 % | 3 290 | 18,97 % |
| Jukkasjärvi församling | S51,60 % | 12 104 | 11,91 % |
| Jörn-Bolidens församling | S45,65 % | 2 026 | 18,46 % |
| Kalix församling | S55,68 % | 11 177 | 17,04 % |
| Karesuando församling | FK44,71 % | 636 | 27,36 % |
| Kågedalens församling | S40,73 % | 2 933 | 19,77 % |
| Luleå domkyrkoförsamling | S55,35 % | 25 776 | 17,85 % |
| Lycksele församling | S45,54 % | 7 449 | 16,54 % |
| Lövångers församling | S32,57 % | 1 341 | 26,77 % |
| Malmbergets församling | S65,88 % | 3 491 | 12,23 % |
| Malå församling | S60,06 % | 2 088 | 16,00 % |
| Nederluleå församling | S43,90 % | 17 563 | 17,56 % |
| Nordmalings församling | S30,65 % | 4 506 | 17,73 % |
| Norrfjärdens församling | S41,72 % | 3 611 | 25,03 % |
| Norsjö församling | S45,82 % | 2 787 | 19,38 % |
| Pajala församling | S40,80 % | 3 814 | 18,83 % |
| Piteå församling | S54,00 % | 19 154 | 21,19 % |
| Råneå församling | S48,74 % | 2 569 | 20,05 % |
| Skellefteå landsförsamling | S43,37 % | 12 871 | 20,78 % |
| Skellefteå S:t Olovs församling | S48,77 % | 13 234 | 18,76 % |
| Skellefteå S:t Örjans församling | S62,82 % | 3 934 | 19,29 % |
| Sorsele församling | S44,87 % | 1 632 | 16,79 % |
| Stensele församling | S41,93 % | 2 705 | 16,64 % |
| Sävar-Holmöns församling | S38,99 % | 3 990 | 21,10 % |
| Sävasts församling | S42,32 % | 2 155 | 21,07 % |
| Tavelsjö församling | C35,15 % | 1 450 | 23,17 % |
| Tegs församling | S36,59 % | 10 501 | 18,49 % |
| Tärna församling | S25,22 % | 1 032 | 23,16 % |
| Umeå landsförsamling | S34,00 % | 9 046 | 20,37 % |
| Umeå Maria församling | S38,72 % | 6 010 | 22,26 % |
| Umeå stadsförsamling | S39,73 % | 20 154 | 22,13 % |
| Vilhelmina församling | S42,21 % | 4 207 | 17,19 % |
| Vindelns församling | S37,48 % | 3 478 | 20,64 % |
| Vittangi församling | S48,18 % | 1 343 | 21,07 % |
| Vännäs församling | S40,61 % | 5 161 | 21,27 % |
| Ålidhems församling | S38,22 % | 10 782 | 22,60 % |
| Åsele-Fredrika församling | S43,71 % | 1 806 | 17,05 % |
| Älvsby församling | S53,75 % | 5 406 | 19,31 % |
| Överkalix församling | S60,34 % | 2 394 | 22,72 % |
| Överluleå församling | S50,10 % | 14 388 | 18,31 % |
| Övertorneå församling | S36,93 % | 3 019 | 23,58 % |
Om siffrorna
Kyrkomötet har 251 ledamöter och stiften är valkretsar. Sedan 2013 utses två ledamöter av utlandsförsamlingarna i indirekta val, så 249 mandat fördelas efter rösterna. Från 2025 krävs minst 2 procent av rösterna i hela landet för att få mandat.
Rösterna per församling kommer från Svenska kyrkans Excel-filer och summerar exakt till stiften. Kommunerna är summan av församlingarna. En församling i två kommuner räknas till den kommun Svenska kyrkan anger från 2021, och Munkfors har ingen egen församling (Forshaga-Munkfors församling räknas till Forshaga). Några församlingar har inga röster i filen och visas med streck. I Vårgårda pastorat 2025 förstördes valmaterialet av misstag, så kyrkomötesvalet saknar röster där.
Stiften på kartan är sammanslagna kommuner. Botkyrka, Jönköping, Nässjö, Oskarshamn, Laholm och Vänersborg ligger i två stift och ritas i det stift där flest röstberättigade bor.
Nomineringsgrupperna jämförs mellan åren på samma sätt som på Svenska kyrkans resultatsajt, även när de bytt namn. Moderata Samlingspartiet blev Borgerligt alternativ 2013 och Borgerlig kristen samverkan 2025, Folkpartiet liberalerna blev Fria liberaler i Svenska kyrkan och Miljöpartister i Svenska kyrkan blev De Gröna i Svenska kyrkan. Tabellerna visar namnet gruppen hade det året.
Källa: Svenska kyrkans valresultat, resultatsajten (röster och mandat för hela landet och varje stift) och Excel-filerna per församling.