Kyrkovalet 2017
Göteborgs stift
Stift · 17 september 2017
S blev största nomineringsgrupp med 24,50 % av rösterna och 7 av 32 mandat. Valdeltagandet var 18,52 %.
Kyrkomötet i Göteborgs stift
| Nomineringsgrupp | Röster | Andel | ± | Mandat |
|---|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet - Socialdemokraterna | 30 601 | 24,50 % | +2,36 | 7 |
| POSKPartipolitiskt obundna i Svenska kyrkan | 19 863 | 15,90 % | +1,81 | 5 |
| ÖKAÖPPEN KYRKA -- en kyrka för alla | 15 477 | 12,39 % | −4,28 | 4−1 |
| CCenterpartiet | 14 829 | 11,87 % | +2,26 | 4+1 |
| SDSverigedemokraterna | 11 683 | 9,35 % | +3,27 | 3+1 |
| BorgABorgerligt alternativ | 8 253 | 6,61 % | −1,77 | 2 |
| FKFRIMODIG KYRKA | 7 843 | 6,28 % | −2,70 | 2−1 |
| ViSKVänstern i Svenska Kyrkan | 6 170 | 4,94 % | +1,84 | 2+1 |
| FiSKFria liberaler i Svenska kyrkan FiSK | 4 475 | 3,58 % | +0,13 | 1 |
| KRKristdemokrater i Svenska kyrkan | 3 039 | 2,43 % | −1,35 | 1 |
| MPSKMiljöpartister i Svenska kyrkan | 2 664 | 2,13 % | −1,58 | 1 |
- Valdeltagande
- 18,52 %
- 2013: 12,46 %
- Röstberättigade
- 685 090
- Giltiga röster
- 124 897
- Ogiltiga röster
- 1 963
- Mandat
- 32
Stiftsfullmäktige i Göteborgs stift
| Nomineringsgrupp | Röster | Andel | ± | Mandat |
|---|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet - Socialdemokraterna | 30 274 | 24,23 % | +2,15 | 20+1 |
| POSKPartipolitiskt obundna i Svenska kyrkan | 19 886 | 15,92 % | +1,78 | 13 |
| ÖKAÖPPEN KYRKA -- en kyrka för alla | 15 568 | 12,46 % | −3,74 | 10−3 |
| CCenterpartiet | 14 959 | 11,97 % | +2,23 | 10+3 |
| SDSverigedemokraterna | 11 422 | 9,14 % | +3,18 | 7+2 |
| BorgABorgerligt alternativ | 8 517 | 6,82 % | −1,74 | 5−1 |
| FKFRIMODIG KYRKA | 8 159 | 6,53 % | −2,80 | 5−2 |
| ViSKVänstern i Svenska Kyrkan | 6 044 | 4,84 % | +1,73 | 4+2 |
| FiSKFria liberaler i Svenska kyrkan FiSK | 4 499 | 3,60 % | +0,09 | 3 |
| KRKristdemokrater i Svenska kyrkan | 2 947 | 2,36 % | −1,35 | 2−1 |
| MPSKMiljöpartister i Svenska kyrkan | 2 652 | 2,12 % | −1,53 | 2−1 |
- Valdeltagande
- 18,53 %
- 2013: 12,44 %
- Röstberättigade
- 685 090
- Giltiga röster
- 124 927
- Ogiltiga röster
- 2 009
- Mandat
- 81
Karta
Färgen visar största nomineringsgrupp i kyrkomötesvalet. Klicka på ett stift eller en kommun för resultatet där.
Församlingar i Göteborgs stift
| Församling | Största grupp | Röstberättigade | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| Angereds församling | S28,29 % | 8 764 | 14,53 % |
| Askims församling | POSK31,60 % | 13 161 | 18,76 % |
| Backa församling | S28,97 % | 9 082 | 16,63 % |
| Bergsjöns församling | S27,68 % | 2 293 | 14,70 % |
| Björkekärrs församling | ÖKA26,39 % | 3 956 | 26,59 % |
| Björketorps församling | POSK24,70 % | 3 493 | 17,03 % |
| Bokenäsets församling | C22,48 % | 2 789 | 15,92 % |
| Bollebygds församling | S24,66 % | 4 476 | 17,18 % |
| Bottna församling | S27,03 % | 123 | 30,08 % |
| Brastads församling | S34,77 % | 1 783 | 15,03 % |
| Bro församling | S25,71 % | 599 | 17,86 % |
| Bäve församling | S38,04 % | 5 321 | 15,39 % |
| Dalabergs församling | S39,82 % | 3 005 | 18,27 % |
| Dalstorps församling | C33,04 % | 1 858 | 18,41 % |
| Domkyrkoförsamlingen i Göteborg | S24,84 % | 7 309 | 17,64 % |
| Enslövs församling | C30,92 % | 1 801 | 20,49 % |
| Fagereds församling | C70,24 % | 293 | 29,01 % |
| Falkenbergs församling | S32,62 % | 9 118 | 15,63 % |
| Fjällbacka församling | S26,95 % | 627 | 22,81 % |
| Fjärås-Förlanda församling | C42,99 % | 3 668 | 17,50 % |
| Foss församling | POSK31,27 % | 3 409 | 14,87 % |
| Frillesås församling | C31,98 % | 1 351 | 16,58 % |
| Fritsla-Skephults församling | S38,22 % | 1 553 | 21,83 % |
| Furulunds församling | POSK29,42 % | 4 731 | 16,23 % |
| Fuxerna-Åsbräcka församling | S35,29 % | 2 509 | 12,87 % |
| Fässbergs församling | POSK30,25 % | 15 036 | 17,37 % |
| Getinge-Rävinge församling | C37,73 % | 1 481 | 19,65 % |
| Gunnarps församling | C46,03 % | 644 | 20,03 % |
| Gällareds församling | C55,00 % | 226 | 26,99 % |
| Gällinge församling | C44,12 % | 459 | 14,81 % |
| Göteborgs Annedals församling | ÖKA24,63 % | 9 307 | 24,28 % |
| Göteborgs Carl Johans församling | S26,78 % | 9 845 | 24,62 % |
| Göteborgs Haga församling | S24,82 % | 2 707 | 25,42 % |
| Göteborgs Johannebergs församling | S22,58 % | 11 492 | 20,74 % |
| Göteborgs Masthuggs församling | S26,97 % | 6 681 | 26,99 % |
| Göteborgs Oscar Fredriks församling | S24,81 % | 6 226 | 22,94 % |
| Göteborgs S:t Pauli församling | S24,38 % | 8 719 | 18,59 % |
| Göteborgs Vasa församling | POSK23,22 % | 7 185 | 20,07 % |
| Halmstads församling | S28,09 % | 21 951 | 16,61 % |
| Harestads församling | S16,00 % | 586 | 22,53 % |
| Harplinge församling | C39,93 % | 3 949 | 21,73 % |
| Hasslöv-Våxtorps församling | C39,93 % | 1 869 | 16,27 % |
| Herrestads församling | S26,53 % | 3 040 | 17,80 % |
| Himledalens församling | C36,04 % | 2 428 | 23,76 % |
| Hishults församling | C34,62 % | 638 | 21,63 % |
| Hjärtums församling | S30,58 % | 1 811 | 16,34 % |
| Horreds församling | C29,04 % | 1 035 | 42,90 % |
| Hunnebostrands församling | S38,38 % | 1 226 | 16,56 % |
| Hyssna församling | FK29,67 % | 1 051 | 27,21 % |
| Hålta församling | C20,49 % | 738 | 29,00 % |
| Härlanda församling | ÖKA30,65 % | 9 585 | 20,76 % |
| Härryda församling | S34,29 % | 1 296 | 13,73 % |
| Högsbo församling | S26,69 % | 9 225 | 19,52 % |
| Idala församling | C41,46 % | 222 | 18,47 % |
| Idefjordens församling | C50,50 % | 494 | 21,26 % |
| Istorps församling | 316 | – | |
| Jörlanda församling | S24,87 % | 3 074 | 19,06 % |
| Kareby församling | S32,16 % | 1 655 | 15,71 % |
| Kindaholms församling | C41,18 % | 1 021 | 16,85 % |
| Kinna församling | S41,06 % | 4 656 | 15,25 % |
| Klövedals församling | S43,53 % | 898 | 26,50 % |
| Knäreds församling | S25,83 % | 1 083 | 13,94 % |
| Kortedala församling | S29,62 % | 4 509 | 16,70 % |
| Krogsereds församling | C69,35 % | 162 | 39,51 % |
| Kullaviks församling | BorgA26,53 % | 4 440 | 18,60 % |
| Kungsbacka-Hanhals församling | S19,54 % | 7 940 | 14,37 % |
| Kungälv-Ytterby församling | S33,80 % | 13 120 | 17,80 % |
| Kville församling | C40,12 % | 1 694 | 19,36 % |
| Kållereds församling | POSK32,82 % | 3 883 | 17,02 % |
| Källsjö församling | C40,54 % | 207 | 18,84 % |
| Laholms församling | C25,89 % | 6 281 | 13,50 % |
| Landa församling | C22,76 % | 675 | 18,22 % |
| Landvetters församling | S32,51 % | 5 096 | 17,29 % |
| Lane-Ryrs församling | C25,26 % | 1 036 | 18,92 % |
| Lerums församling | POSK28,90 % | 10 653 | 18,70 % |
| Lindberga församling | C30,95 % | 3 933 | 20,98 % |
| Lindome församling | S28,28 % | 7 962 | 15,72 % |
| Ljungskile församling | ÖKA44,17 % | 5 205 | 26,67 % |
| Lundby församling | S28,94 % | 29 415 | 19,01 % |
| Lurs församling | C45,36 % | 508 | 19,49 % |
| Lycke församling | S25,79 % | 955 | 17,28 % |
| Lyse församling | S34,75 % | 853 | 17,12 % |
| Lysekils församling | S30,61 % | 3 517 | 15,78 % |
| Långelanda församling | C24,25 % | 1 707 | 15,88 % |
| Länghems församling | S27,29 % | 2 508 | 19,90 % |
| Lödöse församling | S31,28 % | 2 228 | 16,92 % |
| Marstrands församling | BorgA22,89 % | 863 | 23,99 % |
| Mjöbäck-Holsljunga församling | C32,23 % | 1 023 | 12,71 % |
| Morlanda församling | S28,03 % | 1 714 | 16,04 % |
| Morups församling | C43,82 % | 1 740 | 16,55 % |
| Myckleby församling | C29,60 % | 732 | 17,08 % |
| Naverstad-Mo församling | C56,25 % | 974 | 20,43 % |
| Norums församling | S29,04 % | 7 115 | 17,17 % |
| Nylöse församling | S24,52 % | 6 414 | 21,41 % |
| Näsets församling | POSK44,25 % | 4 208 | 19,11 % |
| Nödinge församling | S38,70 % | 5 534 | 17,60 % |
| Okome församling | C61,94 % | 670 | 23,28 % |
| Onsala församling | POSK45,05 % | 8 309 | 13,80 % |
| Oskarströms församling | S40,12 % | 2 117 | 15,87 % |
| Partille församling | S29,86 % | 6 570 | 15,63 % |
| Romelanda församling | FK28,21 % | 1 861 | 19,45 % |
| Råda församling | POSK30,09 % | 9 475 | 22,71 % |
| Ränneslöv-Ysby församling | C38,56 % | 1 760 | 17,56 % |
| Rönnängs församling | FK26,88 % | 1 387 | 27,25 % |
| Röra församling | S23,00 % | 1 792 | 16,69 % |
| Sexdrega församling | S22,32 % | 1 998 | 16,72 % |
| Sibbarp-Dagsås församling | C60,23 % | 521 | 33,59 % |
| Skaftö församling | S17,32 % | 972 | 19,03 % |
| Skallsjö församling | S26,26 % | 5 573 | 19,43 % |
| Skee-Tjärnö församling | C30,90 % | 1 873 | 12,76 % |
| Skepplanda-Hålanda församling | C33,05 % | 2 826 | 16,99 % |
| Skrea församling | S33,50 % | 2 325 | 18,15 % |
| Skummeslövs församling | S22,60 % | 1 226 | 18,27 % |
| Släps församling | BorgA29,19 % | 2 251 | 18,79 % |
| Slättåkra-Kvibille församling | C42,80 % | 1 293 | 19,03 % |
| Snöstorps församling | S33,00 % | 10 133 | 18,41 % |
| Solberga församling | C19,41 % | 2 601 | 20,65 % |
| Spannarps församling | C44,30 % | 423 | 18,68 % |
| Spekeröd-Ucklums församling | S17,39 % | 1 808 | 16,59 % |
| Stafsinge församling | S33,09 % | 1 831 | 15,40 % |
| Stala församling | S22,17 % | 1 278 | 19,25 % |
| Starrkärr-Kilanda församling | S37,37 % | 6 703 | 19,45 % |
| Steninge församling | C46,47 % | 588 | 29,08 % |
| Stenkyrka församling | S20,60 % | 4 213 | 22,67 % |
| Stensjöns församling | POSK37,96 % | 5 722 | 20,53 % |
| Stora Lundby församling | POSK31,89 % | 4 410 | 16,44 % |
| Strömstads församling | POSK33,82 % | 3 920 | 12,47 % |
| Styrsö församling | ÖKA27,97 % | 2 519 | 25,01 % |
| Susedalens församling | C45,79 % | 2 267 | 19,85 % |
| Svarteborg-Bärfendals församling | POSK35,86 % | 1 855 | 15,74 % |
| Svenljungabygdens församling | S23,98 % | 2 732 | 13,36 % |
| Svenneby församling | S20,83 % | 356 | 20,22 % |
| Sätila församling | C25,92 % | 2 221 | 23,73 % |
| Sävedalens församling | POSK39,09 % | 6 379 | 19,72 % |
| Södra Sotenäs församling | S27,50 % | 3 742 | 15,07 % |
| Söndrum-Vapnö församling | BorgA36,88 % | 8 010 | 20,54 % |
| Sörbygdens församling | POSK38,03 % | 1 061 | 13,57 % |
| Tanums församling | C29,53 % | 3 432 | 17,28 % |
| Tegneby församling | C38,25 % | 859 | 22,35 % |
| Torestorps församling | C40,67 % | 645 | 23,88 % |
| Torps församling | S28,47 % | 855 | 16,37 % |
| Torsby församling | S22,42 % | 1 998 | 19,77 % |
| Torslanda-Björlanda församling | POSK38,43 % | 13 897 | 15,91 % |
| Torups församling | S27,46 % | 1 831 | 20,37 % |
| Tossene församling | S26,32 % | 698 | 22,78 % |
| Tranemo församling | S29,80 % | 3 092 | 16,79 % |
| Träslövs församling | S28,06 % | 4 136 | 19,17 % |
| Tuve-Säve församling | S28,88 % | 10 952 | 15,90 % |
| Tvååkers församling | C39,38 % | 2 476 | 18,90 % |
| Tynnereds församling | S25,56 % | 7 654 | 15,29 % |
| Tyska Christinae församling | ÖKA51,44 % | 783 | 27,59 % |
| Töllsjö församling | C20,81 % | 696 | 29,74 % |
| Tölö församling | C21,14 % | 5 999 | 14,37 % |
| Uddevalla församling | S36,75 % | 8 722 | 14,45 % |
| Ullareds församling | C43,04 % | 646 | 12,54 % |
| Valla församling | S30,83 % | 2 874 | 18,51 % |
| Vallda församling | C17,41 % | 4 969 | 17,07 % |
| Varbergs församling | S35,54 % | 15 111 | 17,44 % |
| Veddige-Kungsäters församling | C38,66 % | 4 296 | 18,99 % |
| Veinge-Tjärby församling | C32,46 % | 1 924 | 16,48 % |
| Vessige församling | C53,88 % | 951 | 22,61 % |
| Vinberg-Ljungby församling | C46,09 % | 2 891 | 17,09 % |
| Värö-Stråvalla församling | C34,47 % | 3 241 | 18,64 % |
| Västerlanda församling | C27,39 % | 855 | 18,48 % |
| Västra Frölunda församling | S29,23 % | 5 957 | 15,58 % |
| Västra Marks församling | C30,32 % | 2 167 | 20,40 % |
| Älekulla församling | C62,79 % | 227 | 19,38 % |
| Älvsborgs församling | POSK28,77 % | 10 150 | 22,32 % |
| Älvsereds församling | C46,75 % | 384 | 20,31 % |
| Älvsåkers församling | S24,66 % | 2 021 | 18,60 % |
| Öckerö församling | BorgA30,54 % | 7 580 | 21,90 % |
| Ödsmåls församling | ÖKA50,74 % | 1 537 | 22,19 % |
| Ölmevalla församling | ÖKA17,30 % | 3 427 | 15,00 % |
| Örby-Skene församling | S40,72 % | 5 263 | 17,71 % |
| Örgryte församling | ÖKA29,17 % | 8 943 | 23,31 % |
| Östads församling | S25,29 % | 795 | 21,89 % |
| Öxabäcks församling | C26,44 % | 559 | 16,99 % |
| Öxnevalla församling | 295 | – |
Om siffrorna
Kyrkomötet har 251 ledamöter och stiften är valkretsar. Sedan 2013 utses två ledamöter av utlandsförsamlingarna i indirekta val, så 249 mandat fördelas efter rösterna. Från 2025 krävs minst 2 procent av rösterna i hela landet för att få mandat.
Rösterna per församling kommer från Svenska kyrkans Excel-filer och summerar exakt till stiften. Kommunerna är summan av församlingarna. En församling i två kommuner räknas till den kommun Svenska kyrkan anger från 2021, och Munkfors har ingen egen församling (Forshaga-Munkfors församling räknas till Forshaga). Några församlingar har inga röster i filen och visas med streck. I Vårgårda pastorat 2025 förstördes valmaterialet av misstag, så kyrkomötesvalet saknar röster där.
Stiften på kartan är sammanslagna kommuner. Botkyrka, Jönköping, Nässjö, Oskarshamn, Laholm och Vänersborg ligger i två stift och ritas i det stift där flest röstberättigade bor.
Nomineringsgrupperna jämförs mellan åren på samma sätt som på Svenska kyrkans resultatsajt, även när de bytt namn. Moderata Samlingspartiet blev Borgerligt alternativ 2013 och Borgerlig kristen samverkan 2025, Folkpartiet liberalerna blev Fria liberaler i Svenska kyrkan och Miljöpartister i Svenska kyrkan blev De Gröna i Svenska kyrkan. Tabellerna visar namnet gruppen hade det året.
Källa: Svenska kyrkans valresultat, resultatsajten (röster och mandat för hela landet och varje stift) och Excel-filerna per församling.