Kyrkovalet 2013
Härnösands stift
Stift · 15 september 2013
S blev största nomineringsgrupp med 44,42 % av rösterna och 5 av 11 mandat. Valdeltagandet var 13,25 %.
Kyrkomötet i Härnösands stift
| Nomineringsgrupp | Röster | Andel | ± | Mandat |
|---|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet - Socialdemokraterna | 13 992 | 44,42 % | +3,84 | 5 |
| CCenterpartiet | 6 369 | 20,22 % | +0,07 | 2 |
| POSKPartipolitiskt obundna i Svenska kyrkan | 2 790 | 8,86 % | −2,26 | 1 |
| BorgABorgerligt alternativ | 2 096 | 6,65 % | −1,52 | 1 |
| KRKristdemokrater i Svenska kyrkan | 1 885 | 5,98 % | −0,56 | 1 |
| FKFRIMODIG KYRKA | 1 316 | 4,18 % | −0,22 | 1 |
| MPMiljöpartister i Svenska kyrkan | 1 055 | 3,35 % | +1,24 | 0 |
| FiSKFria liberaler i Svenska kyrkan FiSK | 1 051 | 3,34 % | −1,19 | 0−1 |
| SDSverigedemokraterna | 945 | 3,00 % | +1,55 | 0 |
- Valdeltagande
- 13,25 %
- 2009: 13,24 %
- Röstberättigade
- 243 535
- Giltiga röster
- 31 499
- Ogiltiga röster
- 772
- Mandat
- 11
Stiftsfullmäktige i Härnösands stift
| Nomineringsgrupp | Röster | Andel | ± | Mandat |
|---|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet - Socialdemokraterna | 14 479 | 46,31 % | +5,53 | 28+4 |
| CCenterpartiet | 6 922 | 22,14 % | +1,45 | 13+1 |
| POSKPartipolitiskt obundna i Svenska kyrkan | 3 087 | 9,87 % | −1,17 | 6−1 |
| KRKristdemokrater i Svenska kyrkan | 2 067 | 6,61 % | +0,17 | 4 |
| BorgABorgerligt alternativ | 1 833 | 5,86 % | −2,55 | 3−2 |
| FKFRIMODIG KYRKA | 1 394 | 4,46 % | +0,26 | 3+1 |
| FiSKFria liberaler i Svenska kyrkan FiSK | 1 156 | 3,70 % | −0,65 | 2−1 |
| MPMiljöpartister i Svenska kyrkan | 327 | 1,05 % | −0,95 | 0−1 |
- Valdeltagande
- 13,22 %
- 2009: 13,27 %
- Röstberättigade
- 243 535
- Giltiga röster
- 31 265
- Ogiltiga röster
- 942
- Mandat
- 59
Karta
Färgen visar största nomineringsgrupp i kyrkomötesvalet. Klicka på ett stift eller en kommun för resultatet där.
Församlingar i Härnösands stift
| Församling | Största grupp | Röstberättigade | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| Alnö församling | S47,59 % | 5 491 | 13,53 % |
| Alsens församling | C36,16 % | 836 | 21,29 % |
| Anundsjö församling | S32,78 % | 2 826 | 17,48 % |
| Arnäs församling | S42,50 % | 5 370 | 11,60 % |
| Aspås församling | C53,76 % | 539 | 17,25 % |
| Attmars församling | C39,52 % | 1 247 | 17,08 % |
| Bergs församling | C36,08 % | 1 529 | 12,88 % |
| Bjärtrå församling | C43,33 % | 833 | 14,89 % |
| Björna församling | S62,70 % | 1 090 | 17,80 % |
| Bodums församling | S57,50 % | 407 | 20,64 % |
| Borgsjö-Haverö församling | S59,34 % | 3 807 | 14,00 % |
| Borgvattnets församling | S42,86 % | 130 | 18,46 % |
| Boteå församling | C45,28 % | 293 | 19,11 % |
| Brunflo församling | S47,09 % | 7 811 | 10,96 % |
| Bräcke-Nyhems församling | S61,44 % | 1 453 | 10,74 % |
| Dals församling | C80,00 % | 240 | 16,67 % |
| Eds församling | S66,15 % | 460 | 14,13 % |
| Fjällsjö församling | S51,00 % | 659 | 15,63 % |
| Fors församling | S53,28 % | 915 | 14,32 % |
| Frostvikens församling | S53,85 % | 657 | 15,83 % |
| Frösö, Sunne och Norderö församling | S33,10 % | 8 387 | 15,55 % |
| Föllingebygdens församling | C32,96 % | 1 242 | 14,57 % |
| Gideå-Trehörningsjö församling | C55,45 % | 1 175 | 18,47 % |
| Graninge församling | S63,64 % | 294 | 11,22 % |
| Grundsunda församling | S45,17 % | 1 969 | 16,66 % |
| Gudmundrå församling | S56,33 % | 5 313 | 10,56 % |
| Gåxsjö församling | C84,09 % | 182 | 24,18 % |
| Hackås församling | S36,63 % | 818 | 21,27 % |
| Hammerdals församling | C49,40 % | 1 552 | 16,43 % |
| Hedebygdens församling | S52,11 % | 1 857 | 14,59 % |
| Helgums församling | S61,46 % | 579 | 16,93 % |
| Hemsö församling | C45,00 % | 103 | 19,42 % |
| Holms församling | C40,63 % | 284 | 23,24 % |
| Häggdångers församling | C53,23 % | 355 | 17,46 % |
| Häggenås-Lit-Kyrkås församling | C33,41 % | 2 928 | 16,29 % |
| Hällesjö-Håsjö församling | S67,15 % | 1 014 | 16,27 % |
| Härnösands domkyrkoförsamling | S42,30 % | 9 807 | 10,53 % |
| Hässjö församling | S37,82 % | 2 088 | 9,34 % |
| Högsjö församling | S44,90 % | 1 000 | 14,80 % |
| Indals församling | C57,05 % | 1 212 | 12,38 % |
| Junsele församling | S52,24 % | 1 003 | 15,45 % |
| Kalls församling | C46,51 % | 407 | 22,36 % |
| Lidens församling | S43,14 % | 579 | 17,96 % |
| Ljustorps församling | C68,89 % | 655 | 20,76 % |
| Lockne församling | C44,44 % | 1 057 | 14,00 % |
| Långsele församling | S50,00 % | 1 556 | 11,83 % |
| Marieby församling | C30,38 % | 416 | 20,19 % |
| Mo församling | S28,18 % | 878 | 20,62 % |
| Multrå-Sånga församling | S64,34 % | 840 | 15,83 % |
| Njurunda församling | S52,31 % | 8 625 | 10,79 % |
| Nora-Skogs församling | S34,55 % | 1 113 | 17,52 % |
| Nordingrå församling | S28,84 % | 975 | 22,05 % |
| Näs församling | C53,41 % | 575 | 15,83 % |
| Näskotts församling | S37,61 % | 1 118 | 10,64 % |
| Nätra församling | S58,51 % | 3 565 | 13,32 % |
| Offerdals församling | C42,70 % | 1 455 | 18,63 % |
| Oviken-Myssjö församling | C33,88 % | 1 280 | 14,69 % |
| Ragunda församling | S46,35 % | 1 908 | 12,95 % |
| Ramsele-Edsele församling | S60,00 % | 1 429 | 13,02 % |
| Resele församling | C49,14 % | 412 | 28,40 % |
| Revsund, Sundsjö, Bodsjö församling | S50,29 % | 1 960 | 19,49 % |
| Rätan-Klövsjö församling | C34,04 % | 854 | 12,41 % |
| Rödöns församling | S38,38 % | 2 584 | 14,55 % |
| Selångers församling | S52,20 % | 7 703 | 13,05 % |
| Sidensjö församling | S38,64 % | 806 | 27,67 % |
| Själevads församling | S42,78 % | 12 386 | 10,46 % |
| Skorpeds församling | S39,77 % | 434 | 22,81 % |
| Sköns församling | S51,80 % | 12 036 | 10,65 % |
| Skönsmons församling | S53,99 % | 3 843 | 11,55 % |
| Sollefteå församling | S53,91 % | 5 287 | 12,41 % |
| Stigsjö församling | C31,43 % | 676 | 15,98 % |
| Ström-Alanäs församling | S56,12 % | 3 738 | 11,34 % |
| Stuguns församling | S61,64 % | 967 | 15,72 % |
| Styrnäs församling | C50,00 % | 250 | 10,00 % |
| Stöde församling | S53,82 % | 2 125 | 15,34 % |
| Sundsvalls Gustav Adolfs församling | S44,46 % | 13 023 | 11,03 % |
| Svegsbygdens församling | S60,49 % | 3 543 | 13,29 % |
| Säbrå församling | S45,51 % | 3 473 | 9,76 % |
| Sättna församling | S49,09 % | 1 110 | 10,54 % |
| Timrå församling | S56,34 % | 8 345 | 10,14 % |
| Torps församling | POSK60,04 % | 3 039 | 18,72 % |
| Torsåkers församling | C45,45 % | 191 | 23,56 % |
| Tuna församling | S63,86 % | 4 163 | 14,99 % |
| Tynderö församling | S39,39 % | 499 | 13,43 % |
| Tåsjö församling | S58,40 % | 1 146 | 11,17 % |
| Tännäs-Ljusnedals församling | S40,32 % | 1 347 | 9,95 % |
| Ullångers församling | C65,15 % | 815 | 16,44 % |
| Undersåkers församling | S38,35 % | 2 149 | 16,24 % |
| Vibyggerå församling | C54,10 % | 649 | 19,72 % |
| Viksjö församling | S63,16 % | 214 | 18,22 % |
| Västra Storsjöbygdens församling | C55,48 % | 1 874 | 16,92 % |
| Ytterhogdals, Överhogdals o Ängersjö församling | S83,48 % | 650 | 18,15 % |
| Ytterlännäs församling | S57,69 % | 2 229 | 11,84 % |
| Ådals-Lidens församling | S60,95 % | 776 | 22,04 % |
| Åre församling | S30,68 % | 2 382 | 15,53 % |
| Ås församling | POSK51,72 % | 1 779 | 16,53 % |
| Åsarne församling | C34,04 % | 383 | 13,05 % |
| Örnsköldsviks församling | S44,60 % | 6 648 | 13,31 % |
| Östersunds församling | S43,79 % | 18 681 | 12,86 % |
| Överlännäs församling | S34,78 % | 180 | 13,89 % |
Om siffrorna
Kyrkomötet har 251 ledamöter och stiften är valkretsar. Sedan 2013 utses två ledamöter av utlandsförsamlingarna i indirekta val, så 249 mandat fördelas efter rösterna. Från 2025 krävs minst 2 procent av rösterna i hela landet för att få mandat.
Rösterna per församling kommer från Svenska kyrkans Excel-filer och summerar exakt till stiften. Kommunerna är summan av församlingarna. En församling i två kommuner räknas till den kommun Svenska kyrkan anger från 2021, och Munkfors har ingen egen församling (Forshaga-Munkfors församling räknas till Forshaga). Några församlingar har inga röster i filen och visas med streck. I Vårgårda pastorat 2025 förstördes valmaterialet av misstag, så kyrkomötesvalet saknar röster där.
Stiften på kartan är sammanslagna kommuner. Botkyrka, Jönköping, Nässjö, Oskarshamn, Laholm och Vänersborg ligger i två stift och ritas i det stift där flest röstberättigade bor.
Nomineringsgrupperna jämförs mellan åren på samma sätt som på Svenska kyrkans resultatsajt, även när de bytt namn. Moderata Samlingspartiet blev Borgerligt alternativ 2013 och Borgerlig kristen samverkan 2025, Folkpartiet liberalerna blev Fria liberaler i Svenska kyrkan och Miljöpartister i Svenska kyrkan blev De Gröna i Svenska kyrkan. Tabellerna visar namnet gruppen hade det året.
Källa: Svenska kyrkans valresultat, resultatsajten (röster och mandat för hela landet och varje stift) och Excel-filerna per församling.