Bygg eget diagram
Välj år, partier, mått och område. Valtyp byter du i val-väljaren. Länken uppdateras när du väljer, så du kan dela precis det diagrammet.
Område
Röstandel per parti, Regionval 1973–2026
Siffrorna i diagrammet
| Parti | 1973 | 1976 | 1979 | 1982 | 1985 | 1988 | 1991 | 1994 | 1998 | 2002 | 2006 | 2010 | 2014 | 2018 | 2022 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SArbetarepartiet-Socialdemokraterna | 43,8 % | 43,7 % | 43,9 % | 46,6 % | 44,4 % | 43,7 % | 38,3 % | 45,5 % | 35,8 % | 38,5 % | 35,4 % | 33,1 % | 33,0 % | 28,8 % | 31,7 % | 29,1 % |
| MModeraterna | 13,8 % | 14,9 % | 18,6 % | 21,9 % | 20,7 % | 17,9 % | 23,2 % | 20,2 % | 22,2 % | 16,6 % | 25,0 % | 27,3 % | 21,6 % | 19,3 % | 19,1 % | 21,3 % |
| SDSverigedemokraterna | – | – | – | – | – | – | – | – | – | 0,6 % | 2,0 % | 4,6 % | 9,2 % | 12,9 % | 14,9 % | 13,8 % |
| VVänsterpartiet | 5,0 % | 4,7 % | 5,5 % | 5,1 % | 5,1 % | 5,3 % | 4,8 % | 6,0 % | 10,8 % | 8,4 % | 6,2 % | 5,8 % | 7,1 % | 8,6 % | 8,9 % | 9,6 % |
| KDKristdemokraterna | 2,1 % | 1,9 % | 2,0 % | 2,4 % | 2,0 % | 3,1 % | 7,0 % | 3,7 % | 10,0 % | 8,2 % | 6,8 % | 5,1 % | 5,2 % | 7,1 % | 7,3 % | 7,5 % |
| CCenterpartiet | 25,2 % | 23,2 % | 18,6 % | 16,0 % | 12,0 % | 12,4 % | 11,0 % | 9,4 % | 6,7 % | 7,0 % | 8,0 % | 6,2 % | 6,3 % | 8,4 % | 6,3 % | 6,5 % |
| MPMiljöpartiet de gröna | – | – | – | 1,9 % | 2,0 % | 4,8 % | 3,1 % | 4,6 % | 4,4 % | 3,9 % | 4,8 % | 6,9 % | 7,2 % | 4,1 % | 3,2 % | 5,2 % |
| LLiberalerna (tidigare Folkpartiet) | 9,5 % | 10,9 % | 10,4 % | 5,7 % | 13,2 % | 12,3 % | 10,8 % | 7,4 % | 6,1 % | 12,0 % | 8,3 % | 7,5 % | 6,3 % | 6,3 % | 4,6 % | 3,3 % |