SPI
Partikod: SPI
Kommunval 2014
SPI fick 0,21 % (12 984 röster) och 16 mandat.
Bästa valet 2006–2018 var 2006 med 0,71 % och 53 mandat. Sämsta var 2018 med 0,05 % och 3 mandat.
Se hela Kommunval 2014Starkast i Kommunval 2014
SPI fick högst andel i Hörby (7,67 %) i kommunvalet 2014.
Färg visar partiets andel. Hovra eller klicka på ett område.
Resultat per område
Alla län, kommuner eller valdistrikt. Sök på namn, sortera kolumnerna, jämför med partiets resultat i hela valet.
| # | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Hörby · Skåne | 7,67% | 724 | +7,5 | +1,2 |
| 2 | Laholm · Halland | 5,26% | 815 | +5,1 | +3,3 |
| 3 | Varberg · Halland | 3,76% | 1 531 | +3,6 | −0,3 |
| 4 | Söderhamn · Gävleborg | 3,31% | 561 | +3,1 | +0,8 |
| 5 | Halmstad · Halland | 2,83% | 1 764 | +2,6 | +0,7 |
| 6 | Karlskoga · Örebro | 2,50% | 491 | +2,3 | −1,2 |
| 7 | Hylte · Halland | 2,24% | 138 | +2,0 | −0,9 |
| 8 | Tomelilla · Skåne | 2,05% | 170 | +1,8 | −1,1 |
| 9 | Örnsköldsvik · Västernorrland | 1,80% | 663 | +1,6 | −0,7 |
| 10 | Rättvik · Dalarna | 1,78% | 132 | +1,6 | −0,3 |
| 11 | Nybro · Kalmar | 1,77% | 229 | +1,6 | −2,0 |
| 12 | Staffanstorp · Skåne | 1,73% | 256 | +1,5 | −1,4 |
| 13 | Höör · Skåne | 1,47% | 149 | +1,3 | −0,6 |
| 14 | Malmö · Skåne | 1,32% | 2 404 | +1,1 | −1,5 |
| 15 | Lomma · Skåne | 1,31% | 203 | +1,1 | −1,9 |
| 16 | Svedala · Skåne | 1,22% | 158 | +1,0 | −0,2 |
| 17 | Ystad · Skåne | 1,11% | 218 | +0,9 | 0,0 |
| 18 | Partille · Västra Götaland | 1,09% | 253 | +0,9 | −1,0 |
| 19 | Höganäs · Skåne | 1,06% | 177 | +0,9 | −0,7 |
| 20 | Motala · Östergötland | 1,05% | 296 | +0,8 | −0,1 |
| 21 | Trelleborg · Skåne | 0,82% | 224 | +0,6 | −1,3 |
| 22 | Mjölby · Östergötland | 0,76% | 131 | +0,6 | −1,1 |
| 23 | Helsingborg · Skåne | 0,66% | 551 | +0,5 | −1,2 |
| 24 | Kungsbacka · Halland | 0,60% | 310 | +0,4 | −0,7 |
| 25 | Landskrona · Skåne | 0,38% | 99 | +0,2 | – |
Visar 1–25 av 29