Piratpartiet
PP · Partikod: 0524
EU-val 2019
Piratpartiet fick 0,64 % (26 526 röster).
I valet innan: 2,23 %.
Bästa valet 2009–2024 var 2009 med 7,13 %. Sämsta var 2024 med 0,37 %.
Se hela EU-val 2019Starkast i EU-val 2019
Piratpartiet fick högst andel i Lund (1,40 %) i EU-valet 2019.
Färg visar partiets andel. Hovra eller klicka på ett område.
Resultat per område
Alla län, kommuner eller valdistrikt. Sök på namn, sortera kolumnerna, jämför med partiets resultat i hela valet.
| # | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Lund · Skåne | 1,40% | 864 | +0,8 | −2,6 |
| 2 | Luleå · Norrbotten | 1,12% | 377 | +0,5 | −1,7 |
| 3 | Skövde · Västra Götaland | 1,07% | 242 | +0,4 | −2,2 |
| 4 | Linköping · Östergötland | 1,00% | 720 | +0,4 | −3,1 |
| 5 | Umeå · Västerbotten | 0,99% | 575 | +0,4 | −2,4 |
| 6 | Malmö · Skåne | 0,93% | 1 163 | +0,3 | −1,7 |
| 7 | Göteborg · Västra Götaland | 0,92% | 2 157 | +0,3 | −2,1 |
| 8 | Ånge · Västernorrland | 0,92% | 30 | +0,3 | −0,3 |
| 9 | Solna · Stockholm | 0,91% | 328 | +0,3 | −2,5 |
| 10 | Karlskrona · Blekinge | 0,90% | 247 | +0,3 | −1,7 |
| 11 | Mora · Dalarna | 0,87% | 72 | +0,2 | −1,1 |
| 12 | Sundbyberg · Stockholm | 0,87% | 170 | +0,2 | −2,4 |
| 13 | Hallstahammar · Västmanland | 0,86% | 46 | +0,2 | −1,2 |
| 14 | Haninge · Stockholm | 0,86% | 260 | +0,2 | −2,2 |
| 15 | Eslöv · Skåne | 0,84% | 105 | +0,2 | −1,8 |
| 16 | Vännäs · Västerbotten | 0,83% | 28 | +0,2 | −1,0 |
| 17 | Orsa · Dalarna | 0,82% | 23 | +0,2 | −0,8 |
| 18 | Avesta · Dalarna | 0,81% | 68 | +0,2 | −0,9 |
| 19 | Heby · Uppsala | 0,81% | 43 | +0,2 | −1,4 |
| 20 | Lilla Edet · Västra Götaland | 0,81% | 39 | +0,2 | −1,1 |
| 21 | Vilhelmina · Västerbotten | 0,80% | 19 | +0,2 | −0,8 |
| 22 | Mölndal · Västra Götaland | 0,80% | 245 | +0,2 | −2,2 |
| 23 | Södertälje · Stockholm | 0,78% | 203 | +0,1 | −1,2 |
| 24 | Upplands-Bro · Stockholm | 0,76% | 76 | +0,1 | −1,7 |
| 25 | Rättvik · Dalarna | 0,76% | 36 | +0,1 | −0,8 |
Visar 1–25 av 290