Alla partier

Piratpartiet

PP · Partikod: 0524

Regionval 2026

Piratpartiet fick 0,03 % (2 061 röster).

Bästa valet 2010–2026 var 2014 med 0,35 %. Sämsta var 2018 med 0,02 %.

Se hela Regionval 2026

Starkast i Regionval 2026

Piratpartiet fick högst andel i Stockholm (0,04 %) i regionvalet 2026.

Resultat per område

Alla län, kommuner eller valdistrikt. Sök på namn, sortera kolumnerna, jämför med partiets resultat i hela valet.

#
1Stockholm0,04%6250,00,0
2Skåne0,04%3550,0−0,1
3Gävleborg0,04%650,00,0
4Västra Götaland0,03%3750,00,0
5Östergötland0,03%1070,00,0
6Uppsala0,03%840,00,0
7Halland0,03%620,00,0
8Västerbotten0,03%490,00,0
9Jämtland0,03%230,00,0
10Dalarna0,02%410,00,0
11Örebro0,02%400,0−0,1
12Södermanland0,02%360,00,0
13Kalmar0,02%350,00,0
14Västmanland0,02%340,00,0
15Blekinge0,02%190,00,0
16Jönköping0,01%350,00,0
17Norrbotten0,01%230,00,0
18Västernorrland0,01%210,00,0
19Värmland0,01%170,00,0
20Kronoberg0,01%150,00,0