Partiet Nyans
PNy · Partikod: 1439
Valda ledamöter och personkryssKommunval 2022
Partiet Nyans fick 0,46 % (29 634 röster) och 3 mandat.
Bästa valet 2022–2026 var 2022 med 0,46 %. Sämsta var 2026 med 0,03 %.
Se hela Kommunval 2022Starkast i Kommunval 2022
Partiet Nyans fick högst andel i Malmö (2,88 %) i kommunvalet 2022.
Färg visar partiets andel. Hovra eller klicka på ett område.
Resultat per område
Alla län, kommuner eller valdistrikt. Sök på namn, sortera kolumnerna, jämför med partiets resultat i hela valet.
| # | ||||
|---|---|---|---|---|
| 1 | Malmö · Skåne | 2,88% | 5 691 | +2,4 |
| 2 | Landskrona · Skåne | 2,49% | 677 | +2,0 |
| 3 | Botkyrka · Stockholm | 2,03% | 916 | +1,6 |
| 4 | Göteborg · Västra Götaland | 1,48% | 5 206 | +1,0 |
| 5 | Huddinge · Stockholm | 1,14% | 710 | +0,7 |
| 6 | Helsingborg · Skåne | 1,08% | 959 | +0,6 |
| 7 | Upplands Väsby · Stockholm | 1,05% | 281 | +0,6 |
| 8 | Burlöv · Skåne | 1,02% | 103 | +0,6 |
| 9 | Oxelösund · Södermanland | 0,98% | 74 | +0,5 |
| 10 | Bjuv · Skåne | 0,96% | 85 | +0,5 |
| 11 | Stockholm · Stockholm | 0,93% | 5 694 | +0,5 |
| 12 | Eskilstuna · Södermanland | 0,83% | 521 | +0,4 |
| 13 | Kristianstad · Skåne | 0,83% | 447 | +0,4 |
| 14 | Örebro · Örebro | 0,82% | 804 | +0,4 |
| 15 | Sigtuna · Stockholm | 0,82% | 213 | +0,4 |
| 16 | Borås · Västra Götaland | 0,78% | 534 | +0,3 |
| 17 | Ale · Västra Götaland | 0,73% | 143 | +0,3 |
| 18 | Svalöv · Skåne | 0,68% | 58 | +0,2 |
| 19 | Uppsala · Uppsala | 0,66% | 1 002 | +0,2 |
| 20 | Nyköping · Södermanland | 0,64% | 238 | +0,2 |
| 21 | Hultsfred · Kalmar | 0,64% | 55 | +0,2 |
| 22 | Järfälla · Stockholm | 0,60% | 279 | +0,1 |
| 23 | Trollhättan · Västra Götaland | 0,58% | 209 | +0,1 |
| 24 | Åmål · Västra Götaland | 0,52% | 41 | +0,1 |
| 25 | Västerås · Västmanland | 0,51% | 488 | +0,1 |
Visar 1–25 av 224
Kandidater
3 valda i Kommunval 2022. Personkryss redovisas i 22 valkretsar.
Se kandidater