Partiet Nyans
PNy · Partikod: 1439
Valda ledamöter och personkryssKommunval 2026
Partiet Nyans fick 0,03 % (2 087 röster).
Bästa valet 2022–2026 var 2022 med 0,46 %. Sämsta var 2026 med 0,03 %.
Se hela Kommunval 2026Starkast i Kommunval 2026
Partiet Nyans fick högst andel i Botkyrka (1,42 %) i kommunvalet 2026.
Färg visar partiets andel. Hovra eller klicka på ett område.
Resultat per område
Alla län, kommuner eller valdistrikt. Sök på namn, sortera kolumnerna, jämför med partiets resultat i hela valet.
| # | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Botkyrka · Stockholm | 1,42% | 735 | +1,4 | −0,6 |
| 2 | Upplands Väsby · Stockholm | 0,59% | 172 | +0,6 | −0,5 |
| 3 | Haninge · Stockholm | 0,28% | 163 | +0,2 | 0,0 |
| 4 | Järfälla · Stockholm | 0,24% | 125 | +0,2 | −0,4 |
| 5 | Huddinge · Stockholm | 0,22% | 150 | +0,2 | −0,9 |
| 6 | Göteborg · Västra Götaland | 0,08% | 302 | 0,0 | −1,4 |
| 7 | Landskrona · Skåne | 0,08% | 24 | 0,0 | −2,4 |
| 8 | Malmö · Skåne | 0,07% | 152 | 0,0 | −2,8 |
| 9 | Burlöv · Skåne | 0,04% | 4 | 0,0 | −1,0 |
| 10 | Stenungsund · Västra Götaland | 0,03% | 6 | 0,0 | 0,0 |
| 11 | Salem · Stockholm | 0,03% | 3 | 0,0 | −0,1 |
| 12 | Stockholm · Stockholm | 0,02% | 120 | 0,0 | −0,9 |
| 13 | Helsingborg · Skåne | 0,02% | 22 | 0,0 | −1,1 |
| 14 | Lund · Skåne | 0,02% | 16 | 0,0 | −0,1 |
| 15 | Sollentuna · Stockholm | 0,02% | 8 | 0,0 | −0,5 |
| 16 | Sundbyberg · Stockholm | 0,02% | 6 | 0,0 | −0,4 |
| 17 | Trelleborg · Skåne | 0,02% | 6 | 0,0 | −0,1 |
| 18 | Härryda · Västra Götaland | 0,02% | 4 | 0,0 | 0,0 |
| 19 | Västerås · Västmanland | 0,01% | 6 | 0,0 | −0,5 |
| 20 | Örebro · Örebro | 0,01% | 6 | 0,0 | −0,8 |
| 21 | Södertälje · Stockholm | 0,01% | 4 | 0,0 | −0,1 |
| 22 | Sigtuna · Stockholm | 0,01% | 4 | 0,0 | −0,8 |
| 23 | Borås · Västra Götaland | 0,01% | 4 | 0,0 | −0,8 |
| 24 | Kalmar · Kalmar | 0,01% | 3 | 0,0 | 0,0 |
| 25 | Svedala · Skåne | 0,01% | 2 | 0,0 | 0,0 |
Visar 1–25 av 56
Kandidater
Personkryss i 3 valkretsar i Kommunval 2026.
Se kandidater