Alla partier

Ny demokrati

NYD · Partikod: NYD

Regionval 1991

Ny demokrati fick 0,74 % (36 936 röster).

Bästa valet 1991–1994 var 1994 med 1,00 %. Sämsta var 1991 med 0,74 %.

Se hela Regionval 1991

Starkast i Regionval 1991

Ny demokrati fick högst andel i Sundbyberg (3,25 %) i regionvalet 1991.

Färg visar partiets andel. Hovra eller klicka på ett område.

Resultat per område

Alla län, kommuner eller valdistrikt. Sök på namn, sortera kolumnerna, jämför med partiets resultat i hela valet.

#
1Sundbyberg · Stockholm3,25%645+2,5
2Järfälla · Stockholm2,36%850+1,6
3Upplands-Bro · Stockholm2,25%265+1,5
4Säter · Dalarna2,08%150+1,3
5Lidingö · Stockholm1,98%508+1,2
6Stockholm · Stockholm1,95%8 531+1,2
7Sigtuna · Stockholm1,46%272+0,7
8Solna · Stockholm1,21%411+0,5
9Trosa · Södermanland1,18%69+0,4
10Botkyrka · Stockholm1,17%424+0,4
11Gnesta · Södermanland1,13%62+0,4
12Töreboda · Skaraborgs län1,09%68+0,3
13Sundsvall · Västernorrland1,06%653+0,3
14Timrå · Västernorrland1,06%127+0,3
15Huddinge · Stockholm1,03%444+0,3
16Storfors · Värmland0,99%33+0,3
17Härjedalen · Jämtland0,98%77+0,2
18Klippan · Kristianstads län0,97%94+0,2
19Täby · Stockholm0,96%352+0,2
20Västerås · Västmanland0,95%713+0,2
21Söderköping · Östergötland0,94%78+0,2
22Sotenäs · Göteborgs och Bohus län0,94%58+0,2
23Haninge · Stockholm0,93%341+0,2
24Ekerö · Stockholm0,92%111+0,2
25Sollentuna · Stockholm0,92%296+0,2

Visar 1–25 av 283