Nordiska motståndsrörelsen
NMR · Partikod: 1273
Riksdagsval 2018
Nordiska motståndsrörelsen fick 0,03 % (2 106 röster).
Bästa valet 2018–2026 var 2018 med 0,03 %. Sämsta var 2026 med 0,01 %.
Se hela Riksdagsval 2018Starkast i Riksdagsval 2018
Nordiska motståndsrörelsen fick högst andel i Ludvika (0,36 %) i riksdagsvalet 2018.
Färg visar partiets andel. Hovra eller klicka på ett område.
Resultat per område
Alla län, kommuner eller valdistrikt. Sök på namn, sortera kolumnerna, jämför med partiets resultat i hela valet.
| # | ||||
|---|---|---|---|---|
| 1 | Ludvika · Dalarna | 0,36% | 60 | +0,3 |
| 2 | Töreboda · Västra Götaland | 0,17% | 10 | +0,1 |
| 3 | Ljusnarsberg · Örebro | 0,17% | 5 | +0,1 |
| 4 | Dals-Ed · Västra Götaland | 0,14% | 4 | +0,1 |
| 5 | Överkalix · Norrbotten | 0,13% | 3 | +0,1 |
| 6 | Ånge · Västernorrland | 0,13% | 8 | +0,1 |
| 7 | Borlänge · Dalarna | 0,12% | 40 | +0,1 |
| 8 | Norberg · Västmanland | 0,11% | 4 | +0,1 |
| 9 | Säter · Dalarna | 0,11% | 8 | +0,1 |
| 10 | Älvkarleby · Uppsala | 0,10% | 6 | +0,1 |
| 11 | Tibro · Västra Götaland | 0,10% | 7 | +0,1 |
| 12 | Håbo · Uppsala | 0,10% | 13 | +0,1 |
| 13 | Boden · Norrbotten | 0,09% | 18 | +0,1 |
| 14 | Hudiksvall · Gävleborg | 0,09% | 23 | +0,1 |
| 15 | Kungsör · Västmanland | 0,09% | 5 | +0,1 |
| 16 | Hagfors · Värmland | 0,09% | 7 | +0,1 |
| 17 | Kungälv · Västra Götaland | 0,09% | 27 | +0,1 |
| 18 | Aneby · Jönköping | 0,09% | 4 | +0,1 |
| 19 | Gullspång · Västra Götaland | 0,09% | 3 | +0,1 |
| 20 | Gagnef · Dalarna | 0,09% | 6 | +0,1 |
| 21 | Bromölla · Skåne | 0,09% | 7 | +0,1 |
| 22 | Munkfors · Värmland | 0,09% | 2 | +0,1 |
| 23 | Nyköping · Södermanland | 0,08% | 31 | +0,1 |
| 24 | Laxå · Örebro | 0,08% | 3 | 0,0 |
| 25 | Tomelilla · Skåne | 0,08% | 7 | 0,0 |
Visar 1–25 av 252