Miljöpartiet de gröna
Regionval 2026
Miljöpartiet de gröna fick 5,24 % (352 826 röster) och 72 mandat.
Bästa valet 1982–2026 var 2014 med 7,22 %. Sämsta var 1982 med 1,91 %.
Se hela Regionval 2026Starkast i Regionval 2026
Miljöpartiet de gröna fick högst andel i Stockholm (7,28 %) i regionvalet 2026.
Färg visar partiets andel. Hovra eller klicka på ett område.
Resultat per område
Alla län, kommuner eller valdistrikt. Sök på namn, sortera kolumnerna, jämför med partiets resultat i hela valet.
| # | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Stockholm | 7,28% | 113 718 | +2,0 | +3,5 |
| 2 | Västerbotten | 7,26% | 13 122 | +2,0 | +3,5 |
| 3 | Uppsala | 6,69% | 17 903 | +1,5 | +2,3 |
| 4 | Jämtland | 5,88% | 5 005 | +0,6 | +2,7 |
| 5 | Västra Götaland | 5,61% | 63 955 | +0,4 | +2,1 |
| 6 | Skåne | 5,52% | 49 581 | +0,3 | +1,9 |
| 7 | Östergötland | 4,78% | 14 770 | −0,5 | +1,6 |
| 8 | Södermanland | 3,74% | 7 103 | −1,5 | +1,3 |
| 9 | Örebro | 3,68% | 7 478 | −1,6 | +0,7 |
| 10 | Halland | 3,54% | 8 041 | −1,7 | +0,9 |
| 11 | Värmland | 3,46% | 6 353 | −1,8 | +0,8 |
| 12 | Gävleborg | 3,44% | 6 305 | −1,8 | +0,9 |
| 13 | Norrbotten | 3,37% | 5 348 | −1,9 | +0,9 |
| 14 | Dalarna | 3,29% | 6 105 | −1,9 | +0,8 |
| 15 | Kronoberg | 3,16% | 4 091 | −2,1 | +1,1 |
| 16 | Kalmar | 3,05% | 4 887 | −2,2 | +0,9 |
| 17 | Västernorrland | 2,95% | 4 663 | −2,3 | +1,3 |
| 18 | Västmanland | 2,89% | 5 086 | −2,3 | +0,8 |
| 19 | Blekinge | 2,86% | 2 951 | −2,4 | +0,6 |
| 20 | Jönköping | 2,70% | 6 361 | −2,5 | +0,4 |
Kandidater
72 valda i Regionval 2026. Personkryss redovisas i 44 valkretsar.
Se kandidater