Medborgerlig Samling
MED · Partikod: 1296
EU-val 2019
Medborgerlig Samling fick 0,15 % (6 363 röster).
Bästa valet 2019–2024 var 2024 med 0,30 %. Sämsta var 2019 med 0,15 %.
Se hela EU-val 2019Starkast i EU-val 2019
Medborgerlig Samling fick högst andel i Torsås (0,56 %) i EU-valet 2019.
Färg visar partiets andel. Hovra eller klicka på ett område.
Resultat per område
Alla län, kommuner eller valdistrikt. Sök på namn, sortera kolumnerna, jämför med partiets resultat i hela valet.
| # | ||||
|---|---|---|---|---|
| 1 | Torsås · Kalmar | 0,56% | 16 | +0,4 |
| 2 | Höör · Skåne | 0,49% | 34 | +0,3 |
| 3 | Laholm · Halland | 0,48% | 49 | +0,3 |
| 4 | Trosa · Södermanland | 0,35% | 21 | +0,2 |
| 5 | Torsby · Värmland | 0,35% | 14 | +0,2 |
| 6 | Skurup · Skåne | 0,34% | 20 | +0,2 |
| 7 | Sjöbo · Skåne | 0,34% | 25 | +0,2 |
| 8 | Ystad · Skåne | 0,33% | 44 | +0,2 |
| 9 | Danderyd · Stockholm | 0,33% | 58 | +0,2 |
| 10 | Vallentuna · Stockholm | 0,30% | 43 | +0,1 |
| 11 | Vellinge · Skåne | 0,29% | 53 | +0,1 |
| 12 | Täby · Stockholm | 0,29% | 101 | +0,1 |
| 13 | Osby · Skåne | 0,27% | 13 | +0,1 |
| 14 | Håbo · Uppsala | 0,27% | 23 | +0,1 |
| 15 | Salem · Stockholm | 0,27% | 18 | +0,1 |
| 16 | Botkyrka · Stockholm | 0,27% | 69 | +0,1 |
| 17 | Sigtuna · Stockholm | 0,27% | 39 | +0,1 |
| 18 | Malmö · Skåne | 0,27% | 334 | +0,1 |
| 19 | Solna · Stockholm | 0,26% | 93 | +0,1 |
| 20 | Huddinge · Stockholm | 0,26% | 103 | +0,1 |
| 21 | Järfälla · Stockholm | 0,26% | 75 | +0,1 |
| 22 | Eslöv · Skåne | 0,26% | 32 | +0,1 |
| 23 | Ekerö · Stockholm | 0,25% | 33 | +0,1 |
| 24 | Lund · Skåne | 0,25% | 154 | +0,1 |
| 25 | Nacka · Stockholm | 0,24% | 115 | +0,1 |
Visar 1–25 av 252