Alla partier

Medborgerlig Samling

MED · Partikod: 1296

Regionval 2018

Medborgerlig Samling fick 0,22 % (14 426 röster).

Bästa valet 2018–2026 var 2022 med 0,40 %. Sämsta var 2026 med 0,22 %.

Se hela Regionval 2018

Starkast i Regionval 2018

Medborgerlig Samling fick högst andel i Laholm (1,36 %) i regionvalet 2018.

Färg visar partiets andel. Hovra eller klicka på ett område.

Resultat per område

Alla län, kommuner eller valdistrikt. Sök på namn, sortera kolumnerna, jämför med partiets resultat i hela valet.

#
1Laholm · Halland1,36%221+1,1
2Höör · Skåne0,80%86+0,6
3Danderyd · Stockholm0,55%119+0,3
4Kungsör · Västmanland0,52%28+0,3
5Lund · Skåne0,51%410+0,3
6Täby · Stockholm0,51%237+0,3
7Åmål · Västra Götaland0,49%38+0,3
8Sollentuna · Stockholm0,48%213+0,3
9Lidingö · Stockholm0,47%146+0,2
10Solna · Stockholm0,47%245+0,2
11Nacka · Stockholm0,45%293+0,2
12Ekerö · Stockholm0,45%80+0,2
13Vellinge · Skåne0,45%112+0,2
14Vallentuna · Stockholm0,45%94+0,2
15Stockholm · Stockholm0,45%2 747+0,2
16Upplands Väsby · Stockholm0,43%115+0,2
17Huddinge · Stockholm0,43%268+0,2
18Skövde · Västra Götaland0,42%150+0,2
19Vaxholm · Stockholm0,42%33+0,2
20Sundbyberg · Stockholm0,41%125+0,2
21Skurup · Skåne0,41%41+0,2
22Eskilstuna · Södermanland0,39%250+0,2
23Österåker · Stockholm0,39%109+0,2
24Eslöv · Skåne0,38%79+0,2
25Härryda · Västra Götaland0,37%90+0,2

Visar 1–25 av 181

Medborgerlig Samling: 0,22 % · Regionval 2018 | Valhistorik