Alla partier

Medborgerlig Samling

EU-val 2024

Medborgerlig Samling fick 0,30 % (12 699 röster).

I valet innan: 0,15 %.

Bästa valet 2019–2024 var 2024 med 0,30 %. Sämsta var 2019 med 0,15 %.

Se hela EU-val 2024

Starkast i EU-val 2024

Medborgerlig Samling fick högst andel i Järfälla (0,85 %) i EU-valet 2024.

Färg visar partiets andel. Hovra eller klicka på ett område.

Resultat per område

Alla län, kommuner eller valdistrikt. Sök på namn, sortera kolumnerna, jämför med partiets resultat i hela valet.

#
1Järfälla · Stockholm0,85%252+0,5
2Vaxholm · Stockholm0,79%50+0,5
3Laholm · Halland0,74%75+0,4
4Avesta · Dalarna0,70%55+0,4
5Österåker · Stockholm0,68%143+0,4
6Solna · Stockholm0,66%245+0,4
7Ekerö · Stockholm0,60%81+0,3
8Vallentuna · Stockholm0,59%89+0,3
9Täby · Stockholm0,59%222+0,3
10Mullsjö · Jönköping0,58%18+0,3
11Danderyd · Stockholm0,58%103+0,3
12Håbo · Uppsala0,52%43+0,2
13Stenungsund · Västra Götaland0,50%62+0,2
14Knivsta · Uppsala0,50%43+0,2
15Sundbyberg · Stockholm0,49%108+0,2
16Värmdö · Stockholm0,49%102+0,2
17Sotenäs · Västra Götaland0,48%21+0,2
18Lidingö · Stockholm0,47%119+0,2
19Bollebygd · Västra Götaland0,47%19+0,2
20Höör · Skåne0,46%32+0,2
21Gnesta · Södermanland0,45%22+0,2
22Lomma · Skåne0,45%59+0,1
23Sigtuna · Stockholm0,44%67+0,1
24Haninge · Stockholm0,44%135+0,1
25Åsele · Västerbotten0,44%4+0,1

Visar 1–25 av 283

Kandidater

Personkryss i 1 valkrets i EU-val 2024.

Se kandidater