Moderaterna
M · Partikod: 0001
Tidigare namn: Moderata partiet (1911–1917), Högern (1920–1958), Högerpartiet (1960–1968) och Moderata samlingspartiet (1970–2010).
Kommunval 2014
Moderaterna fick 21,60 % (1 343 586 röster) och 2435 mandat.
Bästa valet 1973–2026 var 2010 med 26,22 % och 2966 mandat. Sämsta var 1973 med 13,89 % och 1599 mandat.
Se hela Kommunval 2014Starkast i Kommunval 2014
Moderaterna fick högst andel i Vellinge (48,06 %) i kommunvalet 2014.
Färg visar partiets andel. Hovra eller klicka på ett område.
Resultat per område
Alla län, kommuner eller valdistrikt. Sök på namn, sortera kolumnerna, jämför med partiets resultat i hela valet.
| # | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Vellinge · Skåne | 48,06% | 11 295 | +26,5 | −1,7 |
| 2 | Lomma · Skåne | 45,68% | 7 061 | +24,1 | −6,2 |
| 3 | Höganäs · Skåne | 45,57% | 7 634 | +24,0 | −1,4 |
| 4 | Danderyd · Stockholm | 41,05% | 8 646 | +19,5 | −1,1 |
| 5 | Trosa · Södermanland | 40,82% | 3 279 | +19,2 | −5,2 |
| 6 | Täby · Stockholm | 37,95% | 16 747 | +16,4 | −3,9 |
| 7 | Ekerö · Stockholm | 37,89% | 6 477 | +16,3 | −5,5 |
| 8 | Nacka · Stockholm | 37,21% | 22 266 | +15,6 | −7,0 |
| 9 | Sollentuna · Stockholm | 37,03% | 15 792 | +15,4 | −4,3 |
| 10 | Sotenäs · Västra Götaland | 36,46% | 2 310 | +14,9 | −0,1 |
| 11 | Staffanstorp · Skåne | 35,34% | 5 236 | +13,7 | −10,0 |
| 12 | Salem · Stockholm | 35,28% | 3 504 | +13,7 | −6,6 |
| 13 | Tyresö · Stockholm | 34,93% | 10 031 | +13,3 | −6,2 |
| 14 | Essunga · Västra Götaland | 34,55% | 1 272 | +13,0 | +1,4 |
| 15 | Kungsbacka · Halland | 34,34% | 17 790 | +12,7 | −4,6 |
| 16 | Lidingö · Stockholm | 32,87% | 9 711 | +11,3 | −2,8 |
| 17 | Bjurholm · Västerbotten | 32,32% | 522 | +10,7 | −0,9 |
| 18 | Mörbylånga · Kalmar | 31,66% | 3 149 | +10,1 | +0,1 |
| 19 | Värmdö · Stockholm | 31,13% | 7 945 | +9,5 | −6,8 |
| 20 | Strängnäs · Södermanland | 31,13% | 6 768 | +9,5 | +3,5 |
| 21 | Vaxholm · Stockholm | 30,75% | 2 272 | +9,2 | −10,8 |
| 22 | Solna · Stockholm | 30,41% | 14 536 | +8,8 | −10,4 |
| 23 | Grästorp · Västra Götaland | 30,14% | 1 155 | +8,5 | −3,4 |
| 24 | Vara · Västra Götaland | 29,92% | 3 081 | +8,3 | −0,6 |
| 25 | Kävlinge · Skåne | 29,89% | 5 769 | +8,3 | −3,9 |
Visar 1–25 av 290