Moderaterna
M · Partikod: 0001
Tidigare namn: Moderata partiet (1911–1917), Högern (1920–1958), Högerpartiet (1960–1968) och Moderata samlingspartiet (1970–2010).
Regionval 1976
Moderata samlingspartiet fick 14,95 % (752 865 röster) och 239 mandat.
Bästa valet 1973–2026 var 2010 med 27,32 % och 418 mandat. Sämsta var 1973 med 13,77 % och 192 mandat.
Se hela Regionval 1976Starkast i Regionval 1976
Moderata samlingspartiet fick högst andel i Danderyd (47,90 %) i regionvalet 1976.
Färg visar partiets andel. Hovra eller klicka på ett område.
Resultat per område
Alla län, kommuner eller valdistrikt. Sök på namn, sortera kolumnerna, jämför med partiets resultat i hela valet.
| # | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Danderyd · Stockholm | 47,90% | 8 964 | +33,0 | +1,0 |
| 2 | Lidingö · Stockholm | 42,23% | 10 676 | +27,3 | +1,2 |
| 3 | Vellinge · Malmöhus län | 33,65% | 4 703 | +18,7 | +5,2 |
| 4 | Täby · Stockholm | 31,48% | 8 396 | +16,5 | +2,3 |
| 5 | Nacka · Stockholm | 27,08% | 9 587 | +12,1 | +1,2 |
| 6 | Ekerö · Stockholm | 25,59% | 2 383 | +10,6 | +1,6 |
| 7 | Höganäs · Malmöhus län | 25,53% | 3 716 | +10,6 | +2,8 |
| 8 | Öckerö · Göteborgs och Bohus län | 25,33% | 1 498 | +10,4 | +1,2 |
| 9 | Lomma · Malmöhus län | 24,75% | 2 442 | +9,8 | +2,2 |
| 10 | Örkelljunga · Kristianstads län | 24,68% | 1 472 | +9,7 | +2,5 |
| 11 | Sollentuna · Stockholm | 24,59% | 6 975 | +9,6 | +3,2 |
| 12 | Stockholm · Stockholm | 24,43% | 117 760 | +9,5 | +1,4 |
| 13 | Vara · Skaraborgs län | 23,81% | 3 720 | +8,9 | +0,5 |
| 14 | Vaxholm · Stockholm | 23,73% | 3 927 | +8,8 | +2,5 |
| 15 | Staffanstorp · Malmöhus län | 23,10% | 2 273 | +8,1 | +0,9 |
| 16 | Solna · Stockholm | 22,97% | 8 710 | +8,0 | +1,6 |
| 17 | Båstad · Kristianstads län | 22,96% | 1 804 | +8,0 | +3,2 |
| 18 | Ängelholm · Kristianstads län | 22,47% | 4 382 | +7,5 | +2,3 |
| 19 | Gnosjö · Jönköping | 22,06% | 1 209 | +7,1 | +5,2 |
| 20 | Tjörn · Göteborgs och Bohus län | 22,05% | 1 518 | +7,1 | +1,2 |
| 21 | Vallentuna · Stockholm | 21,84% | 2 002 | +6,9 | +3,1 |
| 22 | Kungsbacka · Halland | 21,66% | 5 356 | +6,7 | +1,9 |
| 23 | Helsingborg · Malmöhus län | 21,04% | 14 753 | +6,1 | +1,1 |
| 24 | Järfälla · Stockholm | 20,90% | 6 602 | +6,0 | +2,4 |
| 25 | Ulricehamn · Älvsborgs län | 20,32% | 3 087 | +5,4 | 0,0 |
Visar 1–25 av 274