Alla partier

Landsbygdspartiet Oberoende

LPo · Partikod: 1011

Kommunval 2018

Landsbygdspartiet Oberoende fick 0,17 % (10 866 röster) och 25 mandat.

Bästa valet 2018–2026 var 2018 med 0,17 % och 25 mandat. Sämsta var 2026 med 0,07 % och 19 mandat.

Se hela Kommunval 2018

Starkast i Kommunval 2018

Landsbygdspartiet Oberoende fick högst andel i Svenljunga (14,62 %) i kommunvalet 2018.

Färg visar partiets andel. Hovra eller klicka på ett område.

Resultat per område

Alla län, kommuner eller valdistrikt. Sök på namn, sortera kolumnerna, jämför med partiets resultat i hela valet.

#
1Svenljunga · Västra Götaland14,62%1 013+14,5
2Härjedalen · Jämtland10,06%672+9,9
3Vansbro · Dalarna7,78%350+7,6
4Nora · Örebro7,53%524+7,4
5Kinda · Östergötland6,94%462+6,8
6Uppvidinge · Kronoberg6,24%369+6,1
7Valdemarsvik · Östergötland4,72%256+4,6
8Malung-Sälen · Dalarna3,53%240+3,4
9Lindesberg · Örebro2,66%410+2,5
10Askersund · Örebro2,30%181+2,1
11Söderköping · Östergötland2,15%212+2,0
12Luleå · Norrbotten2,12%1 122+2,0
13Enköping · Uppsala1,97%566+1,8
14Östhammar · Uppsala1,78%263+1,6
15Vimmerby · Kalmar1,56%163+1,4
16Tierp · Uppsala1,24%172+1,1
17Älmhult · Kronoberg1,21%125+1,0
18Markaryd · Kronoberg1,18%73+1,0
19Uppsala · Uppsala1,15%1 689+1,0
20Ljusdal · Gävleborg1,08%128+0,9
21Sandviken · Gävleborg1,04%264+0,9
22Norrtälje · Stockholm0,71%293+0,5
23Sölvesborg · Blekinge0,70%83+0,5
24Hällefors · Örebro0,66%29+0,5
25Svalöv · Skåne0,63%55+0,5

Visar 1–25 av 43