Alla partier

Kommunistiska Partiet

Kommunval 2022

Kommunistiska Partiet fick 0,05 % (3 389 röster) och 2 mandat.

Bästa valet 2006–2026 var 2006 med 0,13 % och 6 mandat. Sämsta var 2022 med 0,05 % och 2 mandat.

Se hela Kommunval 2022

Starkast i Kommunval 2022

Kommunistiska Partiet fick högst andel i Lysekil (5,50 %) i kommunvalet 2022.

Resultat per område

Alla län, kommuner eller valdistrikt. Sök på namn, sortera kolumnerna, jämför med partiets resultat i hela valet.

#
1Lysekil · Västra Götaland5,50%524+5,4
2Ludvika · Dalarna1,84%300+1,8
3Gislaved · Jönköping1,56%270+1,5
4Nybro · Kalmar1,28%163+1,2
5Robertsfors · Västerbotten1,09%47+1,0
6Alingsås · Västra Götaland0,54%147+0,5
7Göteborg · Västra Götaland0,38%1 344+0,3
8Umeå · Västerbotten0,30%253+0,2
9Jönköping · Jönköping0,16%145+0,1
10Karlstad · Värmland0,14%90+0,1
11Örebro · Örebro0,11%106+0,1

Kandidater

2 valda i Kommunval 2022. Personkryss redovisas i 4 valkretsar.

Se kandidater