Alla partier

Dalarnas Sjukvårdsparti

dsp · Partikod: 0472

Regionval 2018

Dalarnas Sjukvårdsparti fick 0,20 % (13 170 röster) och 6 mandat.

Bästa valet 2006–2026 var 2018 med 0,20 % och 6 mandat. Sämsta var 2010 med 0,11 % och 3 mandat.

Se hela Regionval 2018

Starkast i Regionval 2018

Dalarnas Sjukvårdsparti fick högst andel i Älvdalen (15,54 %) i regionvalet 2018.

Färg visar partiets andel. Hovra eller klicka på ett område.

Resultat per område

Alla län, kommuner eller valdistrikt. Sök på namn, sortera kolumnerna, jämför med partiets resultat i hela valet.

#
1Älvdalen · Dalarna15,54%721+15,3+7,9
2Mora · Dalarna15,46%2 056+15,3+5,5
3Orsa · Dalarna12,04%542+11,8+4,4
4Rättvik · Dalarna10,95%819+10,7+4,0
5Vansbro · Dalarna7,86%345+7,7+3,8
6Malung-Sälen · Dalarna7,83%518+7,6+4,1
7Leksand · Dalarna7,74%827+7,5+1,8
8Smedjebacken · Dalarna7,18%525+7,0+2,0
9Hedemora · Dalarna7,10%693+6,9+2,9
10Gagnef · Dalarna7,01%473+6,8+2,2
11Ludvika · Dalarna6,72%1 146+6,5+2,0
12Säter · Dalarna6,28%469+6,1+2,5
13Avesta · Dalarna5,66%834+5,5+1,1
14Falun · Dalarna4,54%1 771+4,3+1,3
15Borlänge · Dalarna4,31%1 431+4,1+1,9