Alla partier

Direktdemokraterna

DD · Partikod: 1150

Regionval 2022

Direktdemokraterna fick 0,01 % (897 röster).

Bästa valet 2022–2026 var 2022 med 0,01 %. Sämsta var 2026 med 0,01 %.

Se hela Regionval 2022

Starkast i Regionval 2022

Direktdemokraterna fick högst andel i Blekinge (0,03 %) i regionvalet 2022.

Resultat per område

Alla län, kommuner eller valdistrikt. Sök på namn, sortera kolumnerna, jämför med partiets resultat i hela valet.

#
1Blekinge0,03%260,0
2Stockholm0,02%2350,0
3Västra Götaland0,02%1670,0
4Östergötland0,02%490,0
5Uppsala0,02%420,0
6Gävleborg0,02%280,0
7Västmanland0,02%260,0
8Kalmar0,02%240,0
9Skåne0,01%1060,0
10Halland0,01%260,0
11Västerbotten0,01%230,0
12Södermanland0,01%210,0
13Värmland0,01%210,0
14Örebro0,01%200,0
15Västernorrland0,01%190,0
16Jönköping0,01%150,0
17Dalarna0,01%150,0
18Norrbotten0,01%120,0
19Kronoberg0,01%120,0
20Jämtland0,01%100,0