Centerpartiet
EU-val 2024
Centerpartiet fick 7,29 % (306 227 röster) och 2 mandat.
I valet innan: 10,78 %.
Bästa valet 1995–2024 var 2019 med 10,78 % och 2 mandat. Sämsta var 2009 med 5,47 % och 1 mandat.
Se hela EU-val 2024Starkast i EU-val 2024
Centerpartiet fick högst andel i Haparanda (18,42 %) i EU-valet 2024.
Färg visar partiets andel. Hovra eller klicka på ett område.
Resultat per område
Alla län, kommuner eller valdistrikt. Sök på namn, sortera kolumnerna, jämför med partiets resultat i hela valet.
| # | ||||
|---|---|---|---|---|
| 1 | Haparanda · Norrbotten | 18,42% | 395 | +11,1 |
| 2 | Ydre · Östergötland | 15,10% | 269 | +7,8 |
| 3 | Krokom · Jämtland | 14,33% | 833 | +7,0 |
| 4 | Gotland · Gotland | 13,88% | 3 588 | +6,6 |
| 5 | Sunne · Värmland | 13,74% | 686 | +6,4 |
| 6 | Nordmaling · Västerbotten | 13,41% | 345 | +6,1 |
| 7 | Ovanåker · Gävleborg | 13,18% | 492 | +5,9 |
| 8 | Åre · Jämtland | 13,13% | 719 | +5,8 |
| 9 | Robertsfors · Västerbotten | 13,01% | 339 | +5,7 |
| 10 | Herrljunga · Västra Götaland | 13,00% | 506 | +5,7 |
| 11 | Berg · Jämtland | 12,98% | 313 | +5,7 |
| 12 | Säter · Dalarna | 12,86% | 562 | +5,6 |
| 13 | Grästorp · Västra Götaland | 12,86% | 283 | +5,6 |
| 14 | Bjurholm · Västerbotten | 12,81% | 103 | +5,5 |
| 15 | Säffle · Värmland | 12,36% | 647 | +5,1 |
| 16 | Aneby · Jönköping | 12,33% | 344 | +5,0 |
| 17 | Gagnef · Dalarna | 12,28% | 500 | +5,0 |
| 18 | Vårgårda · Västra Götaland | 11,86% | 594 | +4,6 |
| 19 | Sollefteå · Västernorrland | 11,86% | 730 | +4,6 |
| 20 | Torsås · Kalmar | 11,65% | 329 | +4,4 |
| 21 | Tranemo · Västra Götaland | 11,37% | 548 | +4,1 |
| 22 | Örnsköldsvik · Västernorrland | 11,36% | 2 372 | +4,1 |
| 23 | Uppvidinge · Kronoberg | 11,31% | 378 | +4,0 |
| 24 | Vimmerby · Kalmar | 11,28% | 628 | +4,0 |
| 25 | Eksjö · Jönköping | 11,11% | 773 | +3,8 |
Visar 1–25 av 290
Kandidater
2 valda i EU-val 2024. Personkryss redovisas i 1 valkrets.
Se kandidater