Centerpartiet
C · Partikod: 0004
Tidigare namn: Bondeförbundet (1914–1956).
Riksdagsval 1976
Centerpartiet fick 24,08 % (1 309 669 röster) och 86 mandat.
I valet innan: 25,10 %.
Bästa valet 1914–2026 var 1973 med 25,10 % och 90 mandat. Sämsta var 1914 med 0,21 % och 0 mandat. I riksdagen sedan 1917.
Se hela Riksdagsval 1976Starkast i Riksdagsval 1976
Centerpartiet fick högst andel i Dals-Ed (52,38 %) i riksdagsvalet 1976.
Färg visar partiets andel. Hovra eller klicka på ett område.
Resultat per område
Alla län, kommuner eller valdistrikt. Sök på namn, sortera kolumnerna, jämför med partiets resultat i hela valet.
| # | |||||
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Dals-Ed · Västra Götaland | 52,38% | 1 819 | +28,3 | +1,7 |
| 2 | Laholm · Halland | 51,08% | 7 045 | +27,0 | −3,0 |
| 3 | Borgholm · Kalmar | 50,09% | 3 797 | +26,0 | 0,0 |
| 4 | Färgelanda · Västra Götaland | 47,58% | 2 216 | +23,5 | +0,2 |
| 5 | Grästorp · Västra Götaland | 46,60% | 1 729 | +22,5 | +0,2 |
| 6 | Båstad · Skåne | 45,89% | 3 602 | +21,8 | −1,8 |
| 7 | Ydre · Östergötland | 45,23% | 1 371 | +21,1 | +1,9 |
| 8 | Vara · Västra Götaland | 44,99% | 7 037 | +20,9 | +0,9 |
| 9 | Hörby · Skåne | 44,71% | 3 694 | +20,6 | −3,5 |
| 10 | Sjöbo · Skåne | 44,24% | 4 297 | +20,2 | −3,1 |
| 11 | Mellerud · Västra Götaland | 44,18% | 3 273 | +20,1 | −0,9 |
| 12 | Hylte · Halland | 43,98% | 3 325 | +19,9 | −0,3 |
| 13 | Sävsjö · Jönköping | 43,24% | 3 399 | +19,2 | +3,3 |
| 14 | Vimmerby · Kalmar | 42,87% | 4 816 | +18,8 | −0,1 |
| 15 | Berg · Jämtland | 42,67% | 2 572 | +18,6 | +1,9 |
| 16 | Torsås · Kalmar | 42,65% | 2 302 | +18,6 | −1,0 |
| 17 | Falkenberg · Halland | 42,28% | 9 578 | +18,2 | −2,0 |
| 18 | Tingsryd · Kronoberg | 42,27% | 4 274 | +18,2 | −0,9 |
| 19 | Sunne · Värmland | 42,24% | 4 179 | +18,2 | +0,3 |
| 20 | Aneby · Jönköping | 41,72% | 1 860 | +17,6 | +4,4 |
| 21 | Töreboda · Västra Götaland | 41,33% | 2 871 | +17,2 | +1,9 |
| 22 | Tanum · Västra Götaland | 41,21% | 3 110 | +17,1 | +1,2 |
| 23 | Mora · Dalarna | 41,21% | 5 031 | +17,1 | 0,0 |
| 24 | Älvdalen · Dalarna | 41,04% | 2 339 | +17,0 | +0,6 |
| 25 | Vårgårda · Västra Götaland | 40,97% | 2 349 | +16,9 | +0,2 |
Visar 1–25 av 277