Alla partier

Ambition Sverige

Partikod: 1729

Regionval 2026

Ambition Sverige fick 0,03 % (2 025 röster).

Se hela Regionval 2026

Starkast i Regionval 2026

Ambition Sverige fick högst andel i Västra Götaland (0,05 %) i regionvalet 2026.

Resultat per område

Alla län, kommuner eller valdistrikt. Sök på namn, sortera kolumnerna, jämför med partiets resultat i hela valet.

#
1Västra Götaland0,05%6150,0
2Jämtland0,04%320,0
3Stockholm0,03%5110,0
4Skåne0,03%2360,0
5Halland0,03%730,0
6Dalarna0,03%640,0
7Blekinge0,03%260,0
8Östergötland0,02%690,0
9Uppsala0,02%540,0
10Värmland0,02%430,0
11Jönköping0,02%410,0
12Västmanland0,02%400,0
13Gävleborg0,02%390,0
14Västerbotten0,02%360,0
15Kalmar0,02%330,0
16Södermanland0,02%320,0
17Kronoberg0,02%260,0
18Örebro0,01%200,0
19Västernorrland0,01%200,0
20Norrbotten0,01%150,0