Kommunal folkomröstning i Trelleborg
Infarten till hamnen
RådgivandeFolkinitiativ11 september 2022 · Samma dag som riksdagsvalet 2022
Omröstning efter ett folkinitiativ om trafiken till Trelleborgs hamn ska ledas in från öster eller väster. Hölls samma dag som riksdagsvalet.
Öst fick flest röster, 43,6 %. Valdeltagandet var 69,3 %.
”Ska infarten till Trelleborgs hamn ske från öst eller väst?”Resultat
| Alternativ | Röster | Andel |
|---|---|---|
| Öst | 10 696 | 43,6 % |
| Väst | 10 040 | 40,9 % |
| Avstår | 3 784 | 15,4 % |
- Valdeltagande
- 69,3 %
- Giltiga röster
- 24 520
- Ogiltiga röster
- 479
Andelarna räknas på giltiga röster inklusive blanka, som i den officiella statistiken.
Karta
Färgen visar största alternativ, och ju starkare färg desto större andel. Samma siffror finns i tabellen.
Per valdistrikt
| Valdistrikt | Öst | Väst | Avstår | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|
| Akka | 37,5 % | 48,3 % | 14,2 % | 61,0 % |
| Alstad-Villie-Minnesberg | 30,5 % | 41,3 % | 28,2 % | 67,6 % |
| Anderslöv | 29,7 % | 39,9 % | 30,5 % | 60,8 % |
| Barnängen-Rådmansgatan | 43,7 % | 38,0 % | 18,3 % | 62,0 % |
| Beddingestrand-Källstorp-Jordberga | 48,7 % | 33,1 % | 18,1 % | 72,0 % |
| Centrum-SSG Västra | 54,6 % | 28,1 % | 17,3 % | 57,0 % |
| Centrum-SSG östra | 47,5 % | 33,2 % | 19,3 % | 57,7 % |
| Dalköpinge-Gislövs by | 23,6 % | 70,5 % | 5,8 % | 87,5 % |
| Fagerängen-Östra stranden | 12,5 % | 78,0 % | 9,5 % | 62,8 % |
| Gislövs läge-Gislövs Strandmark | 29,6 % | 64,0 % | 6,3 % | 86,4 % |
| Granlunda-Knäckekärr | 53,2 % | 32,3 % | 14,4 % | 77,4 % |
| Grönby-Önnarp | 33,4 % | 39,0 % | 27,5 % | 58,9 % |
| Gylle-Bösarp | 35,5 % | 49,1 % | 15,3 % | 74,7 % |
| Hallabacken-Prästahejdan | 55,8 % | 30,9 % | 13,3 % | 66,6 % |
| Högalid-Söderslättshallen | 48,0 % | 32,6 % | 19,4 % | 76,8 % |
| Johan Kocksgatan-Möllaregatan | 36,4 % | 47,5 % | 16,1 % | 54,2 % |
| Järnvägsgatan-Söderslättsgatan | 45,2 % | 37,8 % | 17,0 % | 63,9 % |
| Kattebäck | 56,4 % | 29,7 % | 13,9 % | 71,3 % |
| Klagstorp-Simremarken | 41,1 % | 45,3 % | 13,5 % | 64,5 % |
| Liljeborg-Parken | 48,3 % | 35,8 % | 15,9 % | 59,2 % |
| Pilevall-Kyrkoköpinge | 27,2 % | 60,3 % | 12,5 % | 67,2 % |
| Skegrie-Stavstensudde-Fuglie | 58,1 % | 26,1 % | 15,8 % | 79,4 % |
| Smygehamn | 49,0 % | 35,8 % | 15,1 % | 74,8 % |
| Stavstensvägen-Bäckaskolan | 84,8 % | 10,2 % | 5,0 % | 78,3 % |
| Tommarp-Hammarlöv-Vemmerlöv | 42,7 % | 39,9 % | 17,4 % | 80,2 % |
| Vannhög-Västervång | 54,2 % | 32,5 % | 13,3 % | 75,3 % |
| Österlid-Sockenvägen | 28,6 % | 60,7 % | 10,6 % | 50,9 % |
| Uppsamlingsdistrikt | 37,5 % | 40,3 % | 22,2 % | – |
Uppsamlingsdistriktet är röster som räknades för kommunen men inte per valdistrikt, till exempel sent inkomna poströster. Distriktet saknar därför röstberättigade och valdeltagande.
Om omröstningen
Kommunala folkomröstningar är rådgivande. Kommunfullmäktige är inte bunden av utfallet.
Omröstningen hölls efter ett folkinitiativ, en namninsamling bland de röstberättigade i kommunen.
Rösterna räknades i samma valdistrikt som valet, och kartan visar valets distriktsgränser.
Kommunen redovisar inte antalet röstberättigade. Valdeltagandet är kommunens egen siffra.
Kommunen redovisar två uppsamlingsdistrikt, öst och väst. Här är de sammanslagna.
Kommunens procenttal är räknade på alla röstande, inklusive ogiltiga. Här räknas andelarna på giltiga röster.
Siffrorna är avskrivna för hand ur kommunens redovisning och kontrollerade mot källans summor och procent. Källor: