Kommunal folkomröstning i Tierp

Ägandet av kommunens verksamhetslokaler

RådgivandeFolkinitiativ

13 september 2026 · Samma dag som riksdagsvalet 2026

Omröstning efter ett folkinitiativ om kommunens skolor, idrottshallar, kontor och andra verksamhetslokaler ska ägas av det kommunala bolaget Tierps kommunfastigheter AB eller direkt av kommunen. Hölls samma dag som riksdagsvalet.

Direkt av kommunen fick flest röster, ‎71,8 %‎. Valdeltagandet var ‎67,2 %‎.

Svarsalternativen på röstsedeln
  • ”Av ett kommunalt bolag”
  • ”Direkt av kommunen”
  • ”Blank”

Resultat

AlternativRösterAndel
Kommunalt bolag1 336‎11,9 %‎
Direkt av kommunen8 081‎71,8 %‎
Blanka1 836‎16,3 %‎
Valdeltagande
‎67,2 %‎
Giltiga röster
11 253
Ogiltiga röster
34

Andelarna räknas på giltiga röster inklusive blanka, som i den officiella statistiken.

Karta

Färgen visar största alternativ, och ju starkare färg desto större andel. Samma siffror finns i tabellen.

Svanby: Direkt av kommunen ‎69,1 %‎Örbyhus Sydväst: Direkt av kommunen ‎74,5 %‎Örbyhus Nordost: Direkt av kommunen ‎83,4 %‎Vallskoga: Direkt av kommunen ‎71,4 %‎Tierps köping södra: Direkt av kommunen ‎68,9 %‎Tierps köping norra: Direkt av kommunen ‎72,7 %‎Vendel: Direkt av kommunen ‎73,2 %‎Tobo: Direkt av kommunen ‎73,5 %‎Kyrkbyn: Direkt av kommunen ‎72,7 %‎Månkarbo: Direkt av kommunen ‎69,2 %‎Söderfors: Direkt av kommunen ‎71,5 %‎Västland - Karlholm: Direkt av kommunen ‎71,1 %‎Skärplinge: Direkt av kommunen ‎69,5 %‎Hållnäs: Direkt av kommunen ‎68,3 %‎

Per valdistrikt

ValdistriktKommunalt bolagDirekt av kommunenBlankaValdeltagande
Hållnäs‎15,5 %‎‎68,3 %‎‎16,2 %‎–
Kyrkbyn‎9,9 %‎‎72,7 %‎‎17,4 %‎–
Månkarbo‎12,6 %‎‎69,2 %‎‎18,2 %‎–
Skärplinge‎13,6 %‎‎69,5 %‎‎17,0 %‎–
Svanby‎12,6 %‎‎69,1 %‎‎18,3 %‎–
Söderfors‎11,7 %‎‎71,5 %‎‎16,8 %‎–
Tierps köping norra‎11,2 %‎‎72,7 %‎‎16,1 %‎–
Tierps köping södra‎13,7 %‎‎68,9 %‎‎17,4 %‎–
Tobo‎9,1 %‎‎73,5 %‎‎17,4 %‎–
Vallskoga‎13,6 %‎‎71,4 %‎‎15,1 %‎–
Vendel‎9,2 %‎‎73,2 %‎‎17,5 %‎–
Västland - Karlholm‎12,7 %‎‎71,1 %‎‎16,2 %‎–
Örbyhus Nordost‎7,8 %‎‎83,4 %‎‎8,9 %‎–
Örbyhus Sydväst‎10,5 %‎‎74,5 %‎‎15,1 %‎–
Uppsamlingsdistrikt‎14,1 %‎‎66,1 %‎‎19,8 %‎–

Uppsamlingsdistriktet är röster som räknades för kommunen men inte per valdistrikt, till exempel sent inkomna poströster. Distriktet saknar därför röstberättigade och valdeltagande.

Om omröstningen

Kommunala folkomröstningar är rådgivande. Kommunfullmäktige är inte bunden av utfallet.

Omröstningen hölls efter ett folkinitiativ, en namninsamling bland de röstberättigade i kommunen.

Rösterna räknades i samma valdistrikt som valet, och kartan visar valets distriktsgränser.

Kommunen redovisar inte antalet röstberättigade. Valdeltagandet är kommunens egen siffra.

Blank var ett eget svarsalternativ och räknades som giltig röst.

Siffrorna är avskrivna för hand ur kommunens redovisning och kontrollerade mot källans summor och procent. Källor: