Kommunal folkomröstning i Söderhamn

Vindkraft på Storgrundet

RådgivandeFolkinitiativ

11 september 2022 · Samma dag som riksdagsvalet 2022

Den ena av två omröstningar om vindkraft samma dag, båda efter folkinitiativ. Den här gällde den havsbaserade vindkraftsparken på Storgrundet. Hölls samma dag som riksdagsvalet.

Nej fick flest röster, ‎54,9 %‎. Valdeltagandet var ‎71,8 %‎.

Frågan på valsedeln
”Ska Söderhamns kommun tillåta etablering av vindkraft på Storgrundet?”

Resultat

AlternativRösterAndel
Ja4 904‎35,3 %‎
Nej7 628‎54,9 %‎
Avstår1 350‎9,7 %‎
Valdeltagande
‎71,8 %‎
Röstberättigade
20 503
Giltiga röster
13 882
Ogiltiga röster
844

Andelarna räknas på giltiga röster inklusive blanka, som i den officiella statistiken.

Karta

Färgen visar största alternativ, och ju starkare färg desto större andel. Samma siffror finns i tabellen.

Bergvik – Skog: Nej ‎52,1 %‎Söderhamn Centrum-Väster: Nej ‎52,4 %‎Söderhamn Norrtull-Granskär: Nej ‎46,9 %‎Söderhamn Norrberget-Hägnan m fl: Nej ‎49,0 %‎Söderhamn Öster-Broberg-Färssjön: Nej ‎58,9 %‎Stugsund: Nej ‎55,6 %‎Söderhamn Klossdammen-Stormyran m fl: Nej ‎54,9 %‎Vågbro: Nej ‎61,8 %‎Norrala-Trönö: Nej ‎51,2 %‎Sandarne: Nej ‎61,7 %‎Ljusne: Nej ‎55,3 %‎Söderala: Nej ‎58,6 %‎Marma-Mo: Nej ‎57,6 %‎

Per valdistrikt

ValdistriktJaNejAvstårValdeltagande
Bergvik – Skog‎37,8 %‎‎52,1 %‎‎10,1 %‎‎70,5 %‎
Ljusne‎35,5 %‎‎55,3 %‎‎9,3 %‎‎62,7 %‎
Marma-Mo‎36,2 %‎‎57,6 %‎‎6,3 %‎‎74,1 %‎
Norrala-Trönö‎38,3 %‎‎51,2 %‎‎10,5 %‎‎80,0 %‎
Sandarne‎30,2 %‎‎61,7 %‎‎8,0 %‎‎74,4 %‎
Stugsund‎34,3 %‎‎55,6 %‎‎10,2 %‎‎80,1 %‎
Söderala‎33,7 %‎‎58,6 %‎‎7,7 %‎‎73,1 %‎
Söderhamn Centrum-Väster‎35,2 %‎‎52,4 %‎‎12,3 %‎‎67,8 %‎
Söderhamn Klossdammen-Stormyran m fl‎35,0 %‎‎54,9 %‎‎10,2 %‎‎81,1 %‎
Söderhamn Norrberget-Hägnan m fl‎39,7 %‎‎49,0 %‎‎11,3 %‎‎59,2 %‎
Söderhamn Norrtull-Granskär‎38,4 %‎‎46,9 %‎‎14,7 %‎‎65,5 %‎
Söderhamn Öster-Broberg-Färssjön‎34,0 %‎‎58,9 %‎‎7,1 %‎‎82,4 %‎
Vågbro‎30,3 %‎‎61,8 %‎‎7,8 %‎‎78,0 %‎

Om omröstningen

Kommunala folkomröstningar är rådgivande. Kommunfullmäktige är inte bunden av utfallet.

Omröstningen hölls efter ett folkinitiativ, en namninsamling bland de röstberättigade i kommunen.

Rösterna räknades i samma valdistrikt som valet, och kartan visar valets distriktsgränser.

Kommunen redovisar ogiltiga röster bara för hela kommunen, inte per distrikt.

Kommunens text anger 14 746 röstande, men resultattabellen och valdeltagandet 71,82 % ger 14 726.

Siffrorna är avskrivna för hand ur kommunens redovisning och kontrollerade mot källans summor och procent. Källor: