Kommunal folkomröstning i Nynäshamn

Hemtjänstens organisation

RådgivandeFolkinitiativ

9 juni 2024 · Samma dag som EU-valet 2024

Omröstning efter ett folkinitiativ om hemtjänsten, som sedan februari 2024 drevs av både kommunen och privata utförare. Hölls samma dag som EU-valet.

Nej fick flest röster, ‎63,1 %‎. Valdeltagandet var ‎38,3 %‎.

Frågan på valsedeln
”Hemtjänsten, som drivs i kommunal regi i Nynäshamns kommun, har under lång tid brottats med hög sjukfrånvaro och stora ekonomiska underskott. Hemtjänsten omorganiserades därför under 2023. Från och med 1 februari 2024 bedrivs hemtjänst i vissa delar av kommunen både genom en kommunal och flera privata utförare, medan i andra delar av kommunen bedrivs hemtjänst genom flera privata utförare. Ska kommunen behålla den nya hemtjänstorganisationen?”

Resultat

AlternativRösterAndel
Ja2 346‎25,8 %‎
Nej5 740‎63,1 %‎
Blanka1 013‎11,1 %‎
Valdeltagande
‎38,3 %‎
Röstberättigade
23 925
Giltiga röster
9 099
Ogiltiga röster
62

Andelarna räknas på giltiga röster inklusive blanka, som i den officiella statistiken.

Karta

Färgen visar största alternativ, och ju starkare färg desto större andel. Samma siffror finns i tabellen.

Nynäshamn 14 Ösmo Ö: Nej ‎66,5 %‎Nynäshamn 20 Sorunda N: Nej ‎64,5 %‎Nynäshamn 16 Ösmo N: Nej ‎58,5 %‎Nynäshamn 1 Sandhamn: Nej ‎68,9 %‎Nynäshamn 3 Estö V: Nej ‎54,9 %‎Nynäshamn 11 Hacktorp: Nej ‎69,0 %‎Nynäshamn 7 Via: Nej ‎64,2 %‎Nynäshamn 5 Gröndal: Nej ‎62,2 %‎Nynäshamn 19 Mellersta Sorunda: Nej ‎68,6 %‎Nynäshamn 13 Ösmo V: Nej ‎71,0 %‎Nynäshamn 15 Ösmo S: Nej ‎60,9 %‎Nynäshamn 2 Estö Ö: Nej ‎57,1 %‎Nynäshamn 9 Nicksta: Nej ‎66,0 %‎Nynäshamn 4 Centrala Nynäs: Nej ‎60,3 %‎Nynäshamn 18 Sorunda S: Nej ‎71,3 %‎Nynäshamn 8 Kullsta: Nej ‎66,0 %‎Nynäshamn 10 Vaktberget: Nej ‎53,6 %‎Nynäshamn 17 Torö: Nej ‎57,4 %‎

Per valdistrikt

ValdistriktJaNejBlankaValdeltagande
Nynäshamn 1 Sandhamn‎22,4 %‎‎68,9 %‎‎8,7 %‎–
Nynäshamn 2 Estö Ö‎28,2 %‎‎57,1 %‎‎14,7 %‎–
Nynäshamn 3 Estö V‎31,8 %‎‎54,9 %‎‎13,3 %‎–
Nynäshamn 4 Centrala Nynäs‎28,6 %‎‎60,3 %‎‎11,1 %‎–
Nynäshamn 5 Gröndal‎27,5 %‎‎62,2 %‎‎10,3 %‎–
Nynäshamn 7 Via‎23,6 %‎‎64,2 %‎‎12,2 %‎–
Nynäshamn 8 Kullsta‎21,9 %‎‎66,0 %‎‎12,1 %‎–
Nynäshamn 9 Nicksta‎26,2 %‎‎66,0 %‎‎7,9 %‎–
Nynäshamn 10 Vaktberget‎30,8 %‎‎53,6 %‎‎15,6 %‎–
Nynäshamn 11 Hacktorp‎22,2 %‎‎69,0 %‎‎8,8 %‎–
Nynäshamn 13 Ösmo V‎20,2 %‎‎71,0 %‎‎8,8 %‎–
Nynäshamn 14 Ösmo Ö‎26,0 %‎‎66,5 %‎‎7,5 %‎–
Nynäshamn 15 Ösmo S‎26,1 %‎‎60,9 %‎‎13,0 %‎–
Nynäshamn 16 Ösmo N‎25,7 %‎‎58,5 %‎‎15,7 %‎–
Nynäshamn 17 Torö‎31,7 %‎‎57,4 %‎‎10,8 %‎–
Nynäshamn 18 Sorunda S‎21,8 %‎‎71,3 %‎‎6,9 %‎–
Nynäshamn 19 Mellersta Sorunda‎22,1 %‎‎68,6 %‎‎9,3 %‎–
Nynäshamn 20 Sorunda N‎25,5 %‎‎64,5 %‎‎10,1 %‎–
Uppsamlingsdistrikt‎31,7 %‎‎54,3 %‎‎14,0 %‎–

Uppsamlingsdistriktet är röster som räknades för kommunen men inte per valdistrikt, till exempel sent inkomna poströster. Distriktet saknar därför röstberättigade och valdeltagande.

Om omröstningen

Kommunala folkomröstningar är rådgivande. Kommunfullmäktige är inte bunden av utfallet.

Omröstningen hölls efter ett folkinitiativ, en namninsamling bland de röstberättigade i kommunen.

Rösterna räknades i samma valdistrikt som valet, och kartan visar valets distriktsgränser.

Blankt var ett eget svarsalternativ (att avstå) och räknades som giltig röst.

Kommunen redovisar röstberättigade bara för hela kommunen.

Kommunens procenttal är räknade på alla röstande, inklusive ogiltiga. Här räknas andelarna på giltiga röster.

Siffrorna är avskrivna för hand ur kommunens redovisning och kontrollerade mot källans summor och procent. Källor: