Kommunal folkomröstning i Mark

Mellanstadierna i fyra byskolor

RådgivandeFolkinitiativ

13 september 2026 · Samma dag som riksdagsvalet 2026

Omröstning efter ett folkinitiativ om skolstrukturen: om årskurs 4 till 6 kan flyttas från skolorna i Björketorp, Fotskäl, Öxabäck och Torestorp. Hölls samma dag som riksdagsvalet.

Nej fick flest röster, ‎74,1 %‎.

Frågan på valsedeln
”Kan mellanstadierna (årskurs 4–6) vid skolorna i Björketorp, Fotskäl, Öxabäck och Torestorp flyttas?”

Resultat

AlternativRösterAndel
Ja2 107‎12,5 %‎
Nej12 475‎74,1 %‎
Avstår2 259‎13,4 %‎
Giltiga röster
16 841
Ogiltiga röster
373

Andelarna räknas på giltiga röster inklusive blanka, som i den officiella statistiken.

Karta

Färgen visar största alternativ, och ju starkare färg desto större andel. Samma siffror finns i tabellen.

Sätila V: Nej ‎75,8 %‎Horred-Öxnevalla: Nej ‎76,6 %‎Sätila Ö: Nej ‎71,5 %‎Horred-Istorp: Nej ‎77,7 %‎Skene-Haby: Nej ‎68,9 %‎Skene-Sandvallsäng: Nej ‎58,7 %‎Skene-Assberg: Nej ‎68,6 %‎Hyssna: Nej ‎69,4 %‎Fotskäl-Tostared-Björketorp: Nej ‎91,9 %‎Kinna-Näs-Vallås: Nej ‎66,7 %‎Kinna-Aspäng: Nej ‎72,5 %‎Skene-Hedbo: Nej ‎70,1 %‎Ubbhult-Sätila: Nej ‎71,4 %‎Berghem-Hajom: Nej ‎82,5 %‎Torestorp-Öxabäck-Älekulla: Nej ‎93,1 %‎Örby centrum: Nej ‎70,1 %‎Fritsla: Nej ‎69,6 %‎Kinna centrum: Nej ‎66,1 %‎Kinna-Rydal-Kinnaström: Nej ‎69,8 %‎Kinna-Marieberg-Kinnahult: Nej ‎63,9 %‎Örby-Krok-Brättingstorp: Nej ‎73,1 %‎Skephult-Fritsla: Nej ‎71,1 %‎

Per valdistrikt

ValdistriktJaNejAvstårValdeltagande
Berghem-Hajom‎8,9 %‎‎82,5 %‎‎8,6 %‎–
Fotskäl-Tostared-Björketorp‎3,9 %‎‎91,9 %‎‎4,2 %‎–
Fritsla‎13,0 %‎‎69,6 %‎‎17,4 %‎–
Horred-Istorp‎7,4 %‎‎77,7 %‎‎15,0 %‎–
Horred-Öxnevalla‎10,2 %‎‎76,6 %‎‎13,2 %‎–
Hyssna‎11,9 %‎‎69,4 %‎‎18,7 %‎–
Kinna centrum‎18,5 %‎‎66,1 %‎‎15,4 %‎–
Kinna-Aspäng‎13,0 %‎‎72,5 %‎‎14,4 %‎–
Kinna-Marieberg-Kinnahult‎20,4 %‎‎63,9 %‎‎15,7 %‎–
Kinna-Näs-Vallås‎19,3 %‎‎66,7 %‎‎14,0 %‎–
Kinna-Rydal-Kinnaström‎17,4 %‎‎69,8 %‎‎12,8 %‎–
Skene-Assberg‎13,3 %‎‎68,6 %‎‎18,2 %‎–
Skene-Haby‎16,3 %‎‎68,9 %‎‎14,8 %‎–
Skene-Hedbo‎13,0 %‎‎70,1 %‎‎16,9 %‎–
Skene-Sandvallsäng‎24,3 %‎‎58,7 %‎‎16,9 %‎–
Skephult-Fritsla‎10,8 %‎‎71,1 %‎‎18,1 %‎–
Sätila V‎9,2 %‎‎75,8 %‎‎14,9 %‎–
Sätila Ö‎12,9 %‎‎71,5 %‎‎15,6 %‎–
Torestorp-Öxabäck-Älekulla‎3,2 %‎‎93,1 %‎‎3,7 %‎–
Ubbhult-Sätila‎10,8 %‎‎71,4 %‎‎17,8 %‎–
Örby centrum‎14,5 %‎‎70,1 %‎‎15,3 %‎–
Örby-Krok-Brättingstorp‎15,6 %‎‎73,1 %‎‎11,3 %‎–

Om omröstningen

Kommunala folkomröstningar är rådgivande. Kommunfullmäktige är inte bunden av utfallet.

Omröstningen hölls efter ett folkinitiativ, en namninsamling bland de röstberättigade i kommunen.

Rösterna räknades i samma valdistrikt som valet, och kartan visar valets distriktsgränser.

Kommunen redovisar inte antalet röstberättigade eller valdeltagandet.

Röstsedlar utan kryss (blanka) räknades som ogiltiga, eftersom röstsedeln hade ett eget alternativ för att avstå.

Siffrorna är avskrivna för hand ur kommunens redovisning och kontrollerade mot källans summor och procent. Källor: