Kommunal folkomröstning i Luleå
Nedläggningar av skolor och förskolor
RådgivandeFolkinitiativ8 november 2020
Omröstning efter ett folkinitiativ med omkring 9 000 underskrifter från samordningsgruppen Hela kommunen ska leva och lära, mot nedläggningar och sammanslagningar av skolor och förskolor.
Alternativ 1: Avbryt nedläggningar fick flest röster, 92,5 %. Valdeltagandet var 38,2 %.
- ”Avbryt omedelbart nedläggningar och sammanslagningar av skolor och förskolor. Ta i stället fram en ny utvecklingsplan som utgår från dialog med skolpersonal, barn och föräldrar samt värnar levande byar och stadsdelar. I planen ska de redan genomförda nedläggningarna utvärderas och återställas där det är motiverat och efterfrågat.”
- ”Fortsätt ta ansvar för en jämlik och kvalitativ skola som utgår från Luleå kommuns långsiktiga vision och utvecklingsplan.”
Resultat
| Alternativ | Röster | Andel |
|---|---|---|
| Alternativ 1: Avbryt nedläggningar | 21 907 | 92,5 % |
| Alternativ 2: Fortsätt enligt planen | 1 774 | 7,5 % |
- Valdeltagande
- 38,2 %
- Röstberättigade
- 63 041
- Giltiga röster
- 23 681
- Ogiltiga röster
- 387
Andelarna räknas på giltiga röster inklusive blanka, som i den officiella statistiken.
Per omröstningsdistrikt
| Omröstningsdistrikt | Alternativ 1: Avbryt nedläggningar | Alternativ 2: Fortsätt enligt planen | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| Alvik-Ersnäs | 98,5 % | 1,5 % | 61,9 % |
| Antnäs-Måttsund | 98,5 % | 1,5 % | 59,6 % |
| Avan-Bälinge-Klöverträsk | 97,3 % | 2,7 % | 59,0 % |
| Bensbyn-Brändön | 95,3 % | 4,7 % | 50,7 % |
| Bergstaden-Gäddvik-Kallax | 94,1 % | 5,9 % | 33,3 % |
| Bergviken | 86,0 % | 14,0 % | 30,1 % |
| Björkskatan norra | 90,3 % | 9,7 % | 39,5 % |
| Björkskatan södra | 92,0 % | 8,0 % | 32,1 % |
| Bredviken-Lerbäcken | 88,6 % | 11,4 % | 39,1 % |
| Gamla Bergnäset-Trollstaden | 86,2 % | 13,8 % | 42,4 % |
| Gammelstad | 94,0 % | 6,0 % | 43,8 % |
| Gültzauudden-Norra hamn | 87,2 % | 12,8 % | 35,1 % |
| Hammaren | 93,0 % | 7,0 % | 52,5 % |
| Hertsö centrum | 92,9 % | 7,1 % | 27,2 % |
| Hertsö ängar | 91,7 % | 8,3 % | 29,4 % |
| Hertsölund | 93,5 % | 6,5 % | 30,9 % |
| Jämtön-Vitå | 99,6 % | 0,4 % | 74,1 % |
| Kallkällan | 93,8 % | 6,2 % | 25,2 % |
| Kronan-Burströmska | 82,8 % | 17,2 % | 34,8 % |
| Kulturens hus | 86,6 % | 13,4 % | 35,4 % |
| Köpmantorget | 86,4 % | 13,6 % | 31,5 % |
| Lulsundet-Hällbacken | 90,2 % | 9,8 % | 40,3 % |
| Malmudden | 92,7 % | 7,3 % | 33,7 % |
| Mjölkudden | 84,8 % | 15,2 % | 41,1 % |
| Munkeberg | 88,8 % | 11,2 % | 33,3 % |
| Niemisel-Prästholm | 99,0 % | 1,0 % | 58,8 % |
| Norra Örnäset | 93,0 % | 7,0 % | 28,3 % |
| Notviken-Karlsvik | 90,5 % | 9,5 % | 53,0 % |
| Persön | 98,2 % | 1,8 % | 56,9 % |
| Porsöberget | 89,5 % | 10,5 % | 35,2 % |
| Porsön-Björsbyn | 86,6 % | 13,4 % | 11,9 % |
| Porsöudden | 93,1 % | 6,9 % | 20,9 % |
| Rutvik | 96,0 % | 4,0 % | 51,7 % |
| Råneå | 97,3 % | 2,7 % | 60,1 % |
| Skurholmen | 91,3 % | 8,7 % | 33,1 % |
| Stadsparken | 89,1 % | 10,9 % | 32,2 % |
| Stadsön | 93,8 % | 6,2 % | 37,4 % |
| Sunderbyn | 96,3 % | 3,7 % | 54,7 % |
| Svartöstaden-Lövskatan | 95,2 % | 4,8 % | 40,1 % |
| Södra Örnäset | 95,3 % | 4,7 % | 22,6 % |
| Tuna | 92,7 % | 7,3 % | 22,7 % |
| Varvet-Södra hamn | 89,4 % | 10,6 % | 33,7 % |
| Öhemmanet | 89,8 % | 10,2 % | 44,7 % |
| Östermalm | 90,5 % | 9,5 % | 30,8 % |
| Uppsamlingsdistrikt | 95,6 % | 4,4 % | – |
Omröstningen hölls inte samma dag som ett val. Kommunen räknade rösterna i 44 egna omröstningsdistrikt, så det finns ingen karta.
Uppsamlingsdistriktet är röster som räknades för kommunen men inte per valdistrikt, till exempel sent inkomna poströster. Distriktet saknar därför röstberättigade och valdeltagande.
Om omröstningen
Kommunala folkomröstningar är rådgivande. Kommunfullmäktige är inte bunden av utfallet.
Omröstningen hölls efter ett folkinitiativ, en namninsamling bland de röstberättigade i kommunen.
Röstsedeln hade inget alternativ för att avstå. Blanka röster räknas här som ogiltiga, som i allmänna val.
Kommunens tabell har två skrivfel som rättats här. Gamla Bergnäset-Trollstaden har 685 röstande, inte 658: det ger distriktets egna andelar (83,6 %, 13,4 %, valdeltagande 42,4 %) och kommunens total 24 068. Hertsölund har 376 röster på alternativ 1, inte 379: det ger andelen 92,6 % och kommunens total 21 907. Samma andelar står i kommunens nyhet på vartlulea.se.
Kommunen redovisar 354 blanka och 33 ogiltiga röster för hela kommunen. Per distrikt anger den bara alternativen och antal röstande, så blanka och ogiltiga per distrikt är röstande minus alternativen.
Kommunens procenttal är räknade på alla röstande, inklusive ogiltiga. Här räknas andelarna på giltiga röster.
Siffrorna är avskrivna för hand ur kommunens redovisning och kontrollerade mot källans summor och procent. Källor: