Kommunal folkomröstning i Lomma

Gymnasieskola och kommunhus

RådgivandeFolkinitiativ

9 juni 2024 · Samma dag som EU-valet 2024

Den ena av två omröstningar samma dag, efter ett folkinitiativ om beslutet att bygga en gymnasieskola och ett nytt kommunhus i Lomma. Hölls samma dag som EU-valet.

Nej fick flest röster, ‎60,0 %‎. Valdeltagandet var ‎58,3 %‎.

Frågan på valsedeln
”Vill du att Lomma kommun ska fullfölja det pågående projektet att bygga gymnasieskola och kommunhus?”

Resultat

AlternativRösterAndel
Ja3 234‎30,7 %‎
Nej6 327‎60,0 %‎
Tar inte ställning977‎9,3 %‎
Valdeltagande
‎58,3 %‎
Giltiga röster
10 538
Ogiltiga röster
77

Andelarna räknas på giltiga röster inklusive blanka, som i den officiella statistiken.

Karta

Färgen visar största alternativ, och ju starkare färg desto större andel. Samma siffror finns i tabellen.

Bjärred Ö: Nej ‎64,2 %‎Lomma Centrum: Nej ‎59,9 %‎Bjärred V: Nej ‎55,9 %‎Bjärred S: Nej ‎64,7 %‎Flädie-Fjelie: Nej ‎57,1 %‎Löddesnäs: Nej ‎66,8 %‎Vinstorp: Nej ‎64,3 %‎Bjärehov: Nej ‎60,6 %‎Båt- och Fågelgatorna: Nej ‎60,2 %‎Lervik: Nej ‎57,5 %‎Karstorp: Nej ‎59,2 %‎Lomma Strand - Habo Ljung: Nej ‎48,0 %‎Piläng: Nej ‎67,2 %‎Bjärred N - Borgeby: Nej ‎64,9 %‎Lomma Hamn: Nej ‎48,5 %‎Lilla Lomma - Lomma Ö - Alnarp: Nej ‎54,3 %‎

Per valdistrikt

ValdistriktJaNejTar inte ställningValdeltagande
Bjärehov‎28,8 %‎‎60,6 %‎‎10,6 %‎‎59,8 %‎
Bjärred NÖ - Flädie - Fjelie‎32,1 %‎‎57,1 %‎‎10,9 %‎‎43,4 %‎
Bjärred S - Önnerup‎27,7 %‎‎64,7 %‎‎7,6 %‎‎59,7 %‎
Bjärred V‎33,4 %‎‎55,9 %‎‎10,8 %‎‎60,2 %‎
Bjärred Ö‎22,7 %‎‎64,2 %‎‎13,1 %‎‎47,0 %‎
Borgeby - Löddesnäs Ö‎24,2 %‎‎64,9 %‎‎10,9 %‎‎60,3 %‎
Båtgatorna-Fågelstaden‎32,1 %‎‎60,2 %‎‎7,7 %‎‎68,4 %‎
Karstorp-Alnarp‎30,7 %‎‎59,2 %‎‎10,2 %‎‎60,3 %‎
Lervik‎34,4 %‎‎57,5 %‎‎8,1 %‎‎59,3 %‎
Lomma Centrum‎32,0 %‎‎59,9 %‎‎8,1 %‎‎49,0 %‎
Lomma Hamn‎43,9 %‎‎48,5 %‎‎7,6 %‎‎55,4 %‎
Lomma N‎33,7 %‎‎54,3 %‎‎12,0 %‎‎40,8 %‎
Lomma Strand - Habo Ljung‎44,3 %‎‎48,0 %‎‎7,7 %‎‎57,7 %‎
Löddesnäs V‎21,7 %‎‎66,8 %‎‎11,5 %‎‎61,4 %‎
Piläng‎25,6 %‎‎67,2 %‎‎7,1 %‎‎60,5 %‎
Vinstorp‎27,5 %‎‎64,3 %‎‎8,1 %‎‎52,0 %‎
Uppsamlingsdistrikt‎28,0 %‎‎63,2 %‎‎8,9 %‎–

Uppsamlingsdistriktet är röster som räknades för kommunen men inte per valdistrikt, till exempel sent inkomna poströster. Distriktet saknar därför röstberättigade och valdeltagande.

Om omröstningen

Kommunala folkomröstningar är rådgivande. Kommunfullmäktige är inte bunden av utfallet.

Omröstningen hölls efter ett folkinitiativ, en namninsamling bland de röstberättigade i kommunen.

Rösterna räknades i samma valdistrikt som valet, och kartan visar valets distriktsgränser.

Kommunen redovisar inte antalet röstberättigade. Valdeltagandet är kommunens egen siffra.

Röstsedlar utan kryss (blanka) räknades som ogiltiga, eftersom röstsedeln hade ett eget alternativ för att avstå.

Siffrorna är avskrivna för hand ur kommunens redovisning och kontrollerade mot källans summor och procent. Källor: