Kommunal folkomröstning i Helsingborg
Försäljning av Öresundskraft
RådgivandeFolkinitiativ12 januari 2020
Omröstning efter ett folkinitiativ med över 14 000 underskrifter om stadens energibolag Öresundskraft skulle säljas.
Nej fick flest röster, 96,6 %. Valdeltagandet var 50,1 %.
”Ska Öresundskraft säljas?”Resultat
| Alternativ | Röster | Andel |
|---|---|---|
| Ja | 1 914 | 3,4 % |
| Nej | 54 564 | 96,6 % |
- Valdeltagande
- 50,1 %
- Röstberättigade
- 112 981
- Giltiga röster
- 56 478
- Ogiltiga röster
- 144
Andelarna räknas på giltiga röster inklusive blanka, som i den officiella statistiken.
Per omröstningsdistrikt
| Omröstningsdistrikt | Ja | Nej | Valdeltagande |
|---|---|---|---|
| Adolfsberg-Västergård | 1,0 % | 99,0 % | 40,9 % |
| Allerum-Kattarp-Välinge | 2,5 % | 97,5 % | 52,7 % |
| Berga-Ringstorp | 3,2 % | 96,8 % | 45,5 % |
| Bårslöv | 3,3 % | 96,7 % | 58,2 % |
| Centrum | 5,5 % | 94,5 % | 53,5 % |
| Dalhem-Brohult | 0,8 % | 99,2 % | 37,6 % |
| Drottninghög | 1,8 % | 98,2 % | 23,7 % |
| Elineberg-Ramlösa | 3,0 % | 97,0 % | 56,2 % |
| Eneborg-Olympia | 3,9 % | 96,1 % | 39,6 % |
| Fredriksdal-Lundsbäck | 2,3 % | 97,7 % | 35,8 % |
| Furutorp-Högaborg | 2,3 % | 97,7 % | 28,0 % |
| Gantofta-Vallåkra | 3,0 % | 97,0 % | 56,2 % |
| Gustavslund | 3,8 % | 96,2 % | 63,4 % |
| Husensjö-Sofieberg | 2,8 % | 97,2 % | 68,0 % |
| Laröd-Hittarp | 6,4 % | 93,6 % | 61,7 % |
| Lussebäcken-Högasten | 2,4 % | 97,6 % | 46,5 % |
| Maria-Pålsjö | 3,7 % | 96,3 % | 54,4 % |
| Mariastaden | 5,6 % | 94,4 % | 44,7 % |
| Mörarp | 4,1 % | 95,9 % | 55,8 % |
| Planteringen | 1,7 % | 98,3 % | 33,7 % |
| Påarp | 1,9 % | 98,1 % | 60,9 % |
| Pålsjöbaden-St Jörgen | 6,7 % | 93,3 % | 58,8 % |
| Ramlösa | 2,7 % | 97,3 % | 64,2 % |
| Raus-Ättekulla | 2,1 % | 97,9 % | 56,6 % |
| Rosengården | 1,5 % | 98,5 % | 46,5 % |
| Rydebäck mellersta | 3,7 % | 96,3 % | 58,0 % |
| Rydebäck norra | 5,6 % | 94,4 % | 68,1 % |
| Rydebäck södra | 5,1 % | 94,9 % | 68,5 % |
| Råå | 3,5 % | 96,5 % | 68,2 % |
| Slottshöjden | 3,2 % | 96,8 % | 50,5 % |
| Stadsparken-Söder | 2,7 % | 97,3 % | 32,6 % |
| Stattena | 2,8 % | 97,2 % | 49,6 % |
| Tågaborg 1 | 4,7 % | 95,3 % | 57,4 % |
| Tågaborg 2 | 3,8 % | 96,2 % | 53,3 % |
| Viskängen-Närlunda | 2,6 % | 97,4 % | 38,6 % |
| Wilson Park | 2,8 % | 97,2 % | 65,1 % |
| Ödåkra-Björka | 2,7 % | 97,3 % | 50,7 % |
| Uppsamlingsdistrikt | 1,1 % | 98,9 % | – |
Omröstningen hölls inte samma dag som ett val. Kommunen räknade rösterna i 37 egna omröstningsdistrikt, så det finns ingen karta.
Uppsamlingsdistriktet är röster som räknades för kommunen men inte per valdistrikt, till exempel sent inkomna poströster. Distriktet saknar därför röstberättigade och valdeltagande.
Om omröstningen
Kommunala folkomröstningar är rådgivande. Kommunfullmäktige är inte bunden av utfallet.
Omröstningen hölls efter ett folkinitiativ, en namninsamling bland de röstberättigade i kommunen.
Röstsedeln hade bara alternativen ja och nej. Övriga röster redovisas som ogiltiga.
Kommunens procenttal är räknade på alla röstande, inklusive ogiltiga. Här räknas andelarna på giltiga röster.
Siffrorna är avskrivna för hand ur kommunens redovisning och kontrollerade mot källans summor och procent. Källor: