Folkomröstningen om euron 2003
Norrköping
Rådgivande14 september 2003
Nej fick flest röster, 58,0 %. Valdeltagandet var 82,5 %.
”Anser du att Sverige skall införa euron som valuta?”Resultat
| Alternativ | Röster | Andel |
|---|---|---|
| Ja | 32 191 | 39,9 % |
| Nej | 46 834 | 58,0 % |
| Blanka | 1 657 | 2,1 % |
- Valdeltagande
- 82,5 %
- Röstberättigade
- 97 815
- Giltiga röster
- 80 682
- Ogiltiga röster
- 39
Andelarna räknas på giltiga röster inklusive blanka, som i den officiella statistiken.
Karta
Färgen visar största alternativ, och ju starkare färg desto större andel. Klicka på ett område för resultatet där.
Per valdistrikt
| Valdistrikt | Ja | Nej | Blanka | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|
| Berget Västra | 46,8 % | 50,3 % | 2,9 % | 72,7 % |
| Ektorp | 29,2 % | 69,7 % | 1,1 % | 84,5 % |
| Ektorp Östra | 37,0 % | 61,0 % | 2,0 % | 84,7 % |
| Ektorp-Strömbacken | 30,9 % | 66,6 % | 2,6 % | 74,2 % |
| Eneby-Ingelstad m fl | 38,1 % | 60,3 % | 1,5 % | 84,2 % |
| Enebymo | 36,4 % | 60,9 % | 2,7 % | 86,0 % |
| Gamla Smedby | 41,5 % | 57,8 % | 0,7 % | 88,3 % |
| Gamla Staden Norra m fl | 52,1 % | 44,7 % | 3,2 % | 75,5 % |
| Gamla Staden Södra | 46,1 % | 51,7 % | 2,2 % | 70,7 % |
| Gamla Staden-Berget | 48,8 % | 47,8 % | 3,4 % | 79,0 % |
| Haga Nordvästra | 35,4 % | 61,2 % | 3,4 % | 74,5 % |
| Haga Nordöstra | 27,6 % | 70,5 % | 1,9 % | 73,0 % |
| Haga Sydvästra | 36,8 % | 61,4 % | 1,8 % | 82,7 % |
| Haga Sydöstra | 34,2 % | 63,9 % | 1,8 % | 80,5 % |
| Hageby Nordvästra | 35,6 % | 63,6 % | 0,7 % | 71,6 % |
| Hageby Nordöstra | 32,5 % | 66,0 % | 1,5 % | 66,6 % |
| Hageby Sydvästra | 31,7 % | 66,6 % | 1,7 % | 73,4 % |
| Hageby Sydöstra | 28,3 % | 71,1 % | 0,6 % | 68,0 % |
| Kimstad | 34,5 % | 63,5 % | 2,0 % | 88,7 % |
| Klingsberg | 45,4 % | 52,2 % | 2,4 % | 77,5 % |
| Klingsberg-Ljura | 39,8 % | 58,1 % | 2,1 % | 82,4 % |
| Klockaretorpet Norra | 36,1 % | 62,9 % | 1,0 % | 79,4 % |
| Klockaretorpet-Borg m fl | 38,8 % | 59,7 % | 1,5 % | 83,0 % |
| Klockaretorpet-Skarphagen | 36,4 % | 61,8 % | 1,8 % | 84,4 % |
| Kneippen-Ektorp | 53,6 % | 43,8 % | 2,6 % | 86,7 % |
| Krokek-Strömsfors m fl | 32,1 % | 66,2 % | 1,8 % | 85,0 % |
| Krokek-Torskär m fl | 44,3 % | 54,3 % | 1,4 % | 86,7 % |
| Krokek-Uttersberg | 33,1 % | 65,0 % | 1,9 % | 88,6 % |
| Kvarnberget-Ensjön m fl | 41,9 % | 56,1 % | 2,0 % | 83,1 % |
| Kvarsebo m fl | 29,7 % | 69,6 % | 0,7 % | 84,3 % |
| Lagerlunda-Herstadberg m fl | 35,2 % | 63,2 % | 1,6 % | 87,9 % |
| Lindö Västra | 58,6 % | 38,6 % | 2,8 % | 82,1 % |
| Lindö Östra | 63,7 % | 34,3 % | 2,0 % | 90,8 % |
| Lindö-Berga m fl | 60,3 % | 38,0 % | 1,7 % | 88,1 % |
| Ljura | 33,4 % | 65,2 % | 1,3 % | 77,5 % |
| Marielund Nordvästra | 40,6 % | 56,7 % | 2,7 % | 80,4 % |
| Marielund Nordöstra | 43,3 % | 55,6 % | 1,2 % | 68,2 % |
| Marielund-Folkparken | 43,3 % | 54,9 % | 1,8 % | 75,5 % |
| Navestad Norra | 28,9 % | 69,7 % | 1,4 % | 73,7 % |
| Navestad Ringarna | 35,1 % | 62,9 % | 2,0 % | 62,4 % |
| Nordantill Nordvästra | 44,8 % | 53,1 % | 2,1 % | 73,0 % |
| Nordantill Nordöstra | 49,3 % | 49,2 % | 1,5 % | 75,8 % |
| Nordantill Södra | 44,2 % | 54,2 % | 1,6 % | 78,4 % |
| Oxelbergen | 38,6 % | 58,5 % | 2,9 % | 78,9 % |
| Oxelbergen-Risängen | 38,2 % | 59,5 % | 2,3 % | 82,4 % |
| Pryssgården-Fiskeby m fl | 42,1 % | 56,1 % | 1,8 % | 89,6 % |
| Rambodal Norra m fl | 44,2 % | 53,7 % | 2,1 % | 85,5 % |
| Rambodal Södra | 45,8 % | 51,0 % | 3,2 % | 90,4 % |
| Skarphagen | 37,5 % | 59,4 % | 3,0 % | 85,3 % |
| Skarphagen-Ensjön m fl | 47,2 % | 50,1 % | 2,8 % | 88,1 % |
| Skärblacka Västra | 30,6 % | 67,1 % | 2,3 % | 83,0 % |
| Skärblacka Östra | 36,0 % | 61,8 % | 2,2 % | 86,7 % |
| Skärkind | 38,6 % | 58,4 % | 3,1 % | 88,7 % |
| Smedby-Brånnestad | 50,0 % | 48,1 % | 1,8 % | 90,7 % |
| Svärtinge | 42,2 % | 55,1 % | 2,7 % | 89,9 % |
| Såpkullen | 36,8 % | 60,9 % | 2,4 % | 83,6 % |
| Söderstaden | 42,5 % | 55,1 % | 2,4 % | 80,4 % |
| Söderstaden Västra | 40,0 % | 57,9 % | 2,1 % | 80,1 % |
| Söderstaden Östra | 41,4 % | 55,9 % | 2,6 % | 82,9 % |
| Vidablick | 33,0 % | 64,8 % | 2,3 % | 81,2 % |
| Vikbolandet Norra | 35,4 % | 62,4 % | 2,2 % | 86,1 % |
| Vikbolandet Södra | 30,8 % | 66,9 % | 2,3 % | 86,6 % |
| Vikbolandet Västra | 40,6 % | 56,7 % | 2,6 % | 88,5 % |
| Vikbolandet Östra | 34,5 % | 64,6 % | 0,9 % | 83,2 % |
| Vilbergen Nordöstra | 30,1 % | 68,3 % | 1,7 % | 80,1 % |
| Vilbergen Sydöstra | 28,1 % | 69,7 % | 2,2 % | 82,5 % |
| Vilbergen Västra | 29,1 % | 69,0 % | 1,9 % | 86,2 % |
| Vånga | 29,0 % | 69,6 % | 1,4 % | 86,2 % |
| Åby-Jursla m fl | 42,6 % | 55,1 % | 2,3 % | 87,5 % |
| Åby-Malmölandet m fl | 38,8 % | 58,8 % | 2,4 % | 88,7 % |
| Åby-Simonstorp m fl | 35,5 % | 63,0 % | 1,4 % | 82,2 % |
| Åby-Torshag m fl | 45,5 % | 52,9 % | 1,6 % | 88,8 % |
| Östantill | 44,1 % | 54,0 % | 1,9 % | 74,0 % |
| Östantill Södra | 43,9 % | 53,1 % | 3,0 % | 75,4 % |
| Östantill-Sylten | 41,9 % | 54,9 % | 3,2 % | 75,8 % |
| Uppsamlingsdistrikt | 57,2 % | 40,5 % | 2,2 % | – |
Uppsamlingsdistriktet är röster som räknades för kommunen men inte per valdistrikt, till exempel sent inkomna poströster. Distriktet saknar därför röstberättigade och valdeltagande.
Om omröstningen
Frågan gällde om Sverige skulle gå med i den gemensamma valutan. Ja fick flest röster bara i Stockholms och Skåne län, och Sverige har kvar kronan. Utrikesminister Anna Lindh, en av ja-sidans främsta företrädare, mördades samma vecka som omröstningen.
Alla svenska nationella folkomröstningar har varit rådgivande. Riksdagen är inte bunden av utfallet.
Källa: Svensk nationell datatjänst (SND), Svenska valdata, med SCB:s uppgifter. Siffrorna för hela landet stämmer exakt med SCB:s officiella resultat.