Folkomröstningen om euron 2003
Jönköping
Rådgivande14 september 2003
Nej fick flest röster, 55,1 %. Valdeltagandet var 84,4 %.
”Anser du att Sverige skall införa euron som valuta?”Resultat
| Alternativ | Röster | Andel |
|---|---|---|
| Ja | 33 638 | 42,7 % |
| Nej | 43 367 | 55,1 % |
| Blanka | 1 706 | 2,2 % |
- Valdeltagande
- 84,4 %
- Röstberättigade
- 93 386
- Giltiga röster
- 78 711
- Ogiltiga röster
- 62
Andelarna räknas på giltiga röster inklusive blanka, som i den officiella statistiken.
Karta
Färgen visar största alternativ, och ju starkare färg desto större andel. Klicka på ett område för resultatet där.
Per valdistrikt
| Valdistrikt | Ja | Nej | Blanka | Valdeltagande |
|---|---|---|---|---|
| Angerdshestra-Mulseryd | 25,7 % | 72,8 % | 1,5 % | 85,2 % |
| Attarp | 47,5 % | 49,6 % | 2,9 % | 86,2 % |
| Backamo | 43,0 % | 54,2 % | 2,8 % | 90,0 % |
| Barnarps 1 | 39,6 % | 57,7 % | 2,7 % | 84,5 % |
| Barnarps 2 | 40,4 % | 57,8 % | 1,8 % | 85,1 % |
| Bottnaryd | 28,7 % | 69,4 % | 1,9 % | 88,3 % |
| Gränna 1 | 47,8 % | 50,2 % | 2,0 % | 84,3 % |
| Gränna 2 | 36,6 % | 60,9 % | 2,5 % | 82,7 % |
| Gränna 3 | 39,5 % | 57,3 % | 3,2 % | 87,2 % |
| Hakarps 1 | 47,9 % | 50,1 % | 2,0 % | 92,4 % |
| Hakarps 2 | 42,4 % | 56,1 % | 1,5 % | 91,1 % |
| Hakarps 3 | 37,0 % | 61,1 % | 1,9 % | 86,5 % |
| Hovslätts Norra | 43,8 % | 54,1 % | 2,1 % | 91,5 % |
| Hovslätts Västra | 34,6 % | 63,2 % | 2,2 % | 82,4 % |
| Hovslätts Östra | 41,2 % | 55,7 % | 3,0 % | 90,5 % |
| Huskvarna 1 | 44,0 % | 53,7 % | 2,3 % | 85,7 % |
| Huskvarna 10 | 48,6 % | 49,5 % | 1,9 % | 86,0 % |
| Huskvarna 2 | 48,3 % | 49,8 % | 1,9 % | 83,8 % |
| Huskvarna 3 | 41,2 % | 56,7 % | 2,1 % | 79,3 % |
| Huskvarna 4 | 37,5 % | 60,2 % | 2,3 % | 75,3 % |
| Huskvarna 5 | 36,1 % | 62,6 % | 1,2 % | 83,3 % |
| Huskvarna 6 | 38,8 % | 59,5 % | 1,6 % | 69,2 % |
| Huskvarna 7 | 40,8 % | 58,1 % | 1,1 % | 82,4 % |
| Huskvarna 8 | 38,1 % | 60,1 % | 1,8 % | 83,1 % |
| Huskvarna 9 | 47,1 % | 50,6 % | 2,4 % | 74,8 % |
| Järsnäs | 29,0 % | 70,2 % | 0,8 % | 89,1 % |
| Järstorp | 37,4 % | 59,9 % | 2,6 % | 81,4 % |
| Kristina 1 | 44,9 % | 53,2 % | 1,9 % | 81,5 % |
| Kristina 10 | 38,7 % | 59,8 % | 1,5 % | 65,9 % |
| Kristina 11 | 46,6 % | 51,3 % | 2,1 % | 88,2 % |
| Kristina 12 | 38,0 % | 60,2 % | 1,8 % | 71,8 % |
| Kristina 2 | 42,1 % | 55,5 % | 2,4 % | 77,0 % |
| Kristina 3 | 41,3 % | 56,8 % | 1,9 % | 81,9 % |
| Kristina 4 | 43,1 % | 54,9 % | 1,9 % | 86,4 % |
| Kristina 5 | 38,8 % | 60,4 % | 0,8 % | 87,1 % |
| Kristina 6 | 54,5 % | 43,0 % | 2,5 % | 82,0 % |
| Kristina 7 | 47,8 % | 49,9 % | 2,4 % | 81,7 % |
| Kristina 8 | 38,9 % | 58,9 % | 2,3 % | 78,8 % |
| Kristina 9 | 46,1 % | 51,4 % | 2,5 % | 75,0 % |
| Lekeryd | 28,5 % | 69,2 % | 2,2 % | 89,5 % |
| Ljungarums 1 | 36,8 % | 61,8 % | 1,4 % | 82,7 % |
| Ljungarums 2 | 46,2 % | 51,3 % | 2,5 % | 91,6 % |
| Ljungarums 3 | 47,4 % | 51,8 % | 0,8 % | 56,9 % |
| Ljungarums 4 | 40,9 % | 58,5 % | 0,6 % | 62,2 % |
| Ljungarums 5 | 39,3 % | 58,8 % | 1,8 % | 66,0 % |
| Ljungarums 6 | 35,1 % | 62,4 % | 2,5 % | 90,7 % |
| Ljungarums 7 | 37,5 % | 60,6 % | 1,8 % | 80,6 % |
| Månsarp | 38,0 % | 60,2 % | 1,8 % | 90,8 % |
| N Unnaryd | 25,7 % | 71,7 % | 2,7 % | 89,7 % |
| Norrahammars Norra | 43,2 % | 54,0 % | 2,7 % | 82,4 % |
| Norrahammars Västra | 39,0 % | 59,2 % | 1,7 % | 88,7 % |
| Norrahammars Östra | 38,9 % | 59,5 % | 1,6 % | 80,6 % |
| Nyarp | 55,1 % | 42,6 % | 2,3 % | 90,5 % |
| Rogberga Norra | 36,2 % | 62,3 % | 1,5 % | 86,7 % |
| Rogberga Södra | 33,4 % | 64,1 % | 2,4 % | 88,6 % |
| Sjöåkra | 31,6 % | 66,0 % | 2,4 % | 82,6 % |
| Skärstads 1 | 31,4 % | 66,7 % | 2,0 % | 87,6 % |
| Skärstads 2 | 40,8 % | 56,5 % | 2,7 % | 91,3 % |
| Sofia 1 | 54,4 % | 43,0 % | 2,6 % | 83,4 % |
| Sofia 10 | 41,7 % | 55,4 % | 2,9 % | 80,7 % |
| Sofia 11 | 43,6 % | 52,0 % | 4,4 % | 82,7 % |
| Sofia 12 | 50,0 % | 47,8 % | 2,2 % | 85,9 % |
| Sofia 13 | 43,8 % | 53,9 % | 2,3 % | 81,4 % |
| Sofia 14 | 38,3 % | 59,8 % | 1,9 % | 88,6 % |
| Sofia 15 | 47,8 % | 49,7 % | 2,5 % | 89,0 % |
| Sofia 16 | 56,3 % | 40,8 % | 2,9 % | 90,3 % |
| Sofia 2 | 57,9 % | 39,9 % | 2,1 % | 89,7 % |
| Sofia 3 | 45,8 % | 52,2 % | 2,0 % | 78,7 % |
| Sofia 4 | 46,4 % | 51,7 % | 2,0 % | 85,7 % |
| Sofia 5 | 58,5 % | 39,2 % | 2,3 % | 90,1 % |
| Sofia 6 | 60,7 % | 37,6 % | 1,7 % | 81,0 % |
| Sofia 7 | 47,7 % | 50,6 % | 1,7 % | 83,4 % |
| Sofia 8 | 46,0 % | 50,8 % | 3,3 % | 83,1 % |
| Sofia 9 | 40,1 % | 56,3 % | 3,6 % | 85,5 % |
| Svarttorp | 30,7 % | 68,0 % | 1,3 % | 91,6 % |
| Tabergs Norra | 39,7 % | 57,3 % | 3,1 % | 88,3 % |
| Tabergs Södra | 37,9 % | 60,4 % | 1,7 % | 85,9 % |
| Trånghalla | 51,8 % | 46,4 % | 1,8 % | 89,9 % |
| Visingsö | 33,3 % | 62,5 % | 4,2 % | 83,4 % |
| Ödestugu | 30,0 % | 68,4 % | 1,6 % | 91,3 % |
| Öggestorp | 32,5 % | 66,1 % | 1,4 % | 86,1 % |
| Ölmstad | 30,9 % | 66,5 % | 2,6 % | 89,7 % |
| Uppsamlingsdistrikt | 58,5 % | 39,1 % | 2,4 % | – |
Uppsamlingsdistriktet är röster som räknades för kommunen men inte per valdistrikt, till exempel sent inkomna poströster. Distriktet saknar därför röstberättigade och valdeltagande.
Om omröstningen
Frågan gällde om Sverige skulle gå med i den gemensamma valutan. Ja fick flest röster bara i Stockholms och Skåne län, och Sverige har kvar kronan. Utrikesminister Anna Lindh, en av ja-sidans främsta företrädare, mördades samma vecka som omröstningen.
Alla svenska nationella folkomröstningar har varit rådgivande. Riksdagen är inte bunden av utfallet.
Källa: Svensk nationell datatjänst (SND), Svenska valdata, med SCB:s uppgifter. Siffrorna för hela landet stämmer exakt med SCB:s officiella resultat.